We Are At Your Service As Your Digital Solution Partner.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimine işletmeler nereden başlamalı? İster B2B, ister B2C ister kobi ya da kurumsal bir şirketiniz olsun bu soru sosyal medya işlemlerinizi nasıl yürüttüğünüze süt büyük yüksek sonuçları olan basit bir sorudur. Şu anda uygulanmış bir stratejiniz ve süreçleriniz olsa bile, mümkün olabilirseniz alanlar vardır.

Bu yazıda, planlamadan yürütmeye ve ölçüme ihtiyacınız olan olan her şeyi bulacaksınız. Sadece işi yapmanın en kolay yollarını değil, ekibinizin başarılı sağlamanın en iyi yolunu da öğreneceksiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya pazarlamasının yönetimi oldukça karmaşık ve çok boyutlu bir süreçtir. Her sosyal medya platformunun kendine has yapısını analiz etmek, hedef kitle, hedef kitleye uygun metin, görsel ve video gibi içerikler oluşturmak, hedef kitlenizle etkileşim kurmak, iletişimleri ölçmek, analiz etmek, anlamlı çıkarmak gibi ve sosyal medya reklamcılığı yapmak yapmak çok farklı iş planı. 

Sosyal medya yönetimi, planlamadan ölçüme kadar sosyal medya operasyonlarını yürütmenin tüm yönlerini ve ikisi için çalışması için aradaki adımda komutları. Bütünsel bir ders, akıllı bir stratejinin başarılı bir şekilde uygulanmasını ve ders yürütmesini sağlamak için süreçler, yazılım ve kişisel ile ilgili hususları içermelidir.

Sosyal Medya Hesap Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi yapmak için sizlere bir yol haritası hazırladık. Sosyal medya süreçlerini yönetmek için her zaman planlı ve önemli olmak önemlidir.

1. Diğer sosyal medya ajanslarından ilham alın.

Her şeyden önce, en önemli soruyu cevaplayalım. Sosyal medya pazarlamacısı olarak çalışmak için ne gerekiyor? Genel olarak, sosyal medya pazarlaması geniş bir faaliyet yelpazesini içerir. Bölüm, sosyal medya yönetimi müşteri hedeflerine odaklanan pazarlama stratejileri geliştirme, sosyal medyada işletme hesapları oluşturma, metin yazarlığı, yayın paylaşma, hedef kitleyi sosyal medyaya dahil etmek, takip etmek, mümkün yaratmayı kolaylaştırmak, ücretli reklam yayınlamak, sonuçları takip etmek ve pazarlama analizi yapmak gibi içerdiği maddelerdir.

Ünlü pazarlama uzmanları ve sosyal medya uzmanlarından ilham almak iyidir. Zenginliğe giden yolu açmanıza ve sosyal medya yönetiminin yapılması inşaat anlamanıza yardımcı olacaklardır. 

2. Hedef kitleniz ile iletişim kurun.

Sosyal medya üzerinden takipçilerinizin sorularına özenle cevap vermeniz gerekir. Dil talep, taleplerini ve isteklerini göstermelisiniz. Onlara cevap verirken mesafeli ama samimi bir tonda iletişim kurmaya dikkat etmelisiniz.

3. Sosyal medya kampanyalarını hazırlayın.

Hedef kitlenizi oluşturduktan sonra, ilgi alanları ve beğenilerine göre çeşitli sosyal medya kampanyaları düzenleyebilirsiniz. Onlara ürün ve hizmetlerinizin demo versiyonlarını hediye edebilir, çekiliş ve yarışmalar yapabilir, ürünlerinizi indirimli olarak satışa sunabilirsiniz.

4. Sosyal medya reklamcılığının önemini anlayın.

Organik olarak sosyal medya hesap yönetimi yaparken, saldırıda bulunma de bunu yaptığını unutmayın. Bu yüzden sosyal medya reklamcılığından faydalanın. Marka bilinirliğini artırmak, ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmak için ücretli sosyal medya reklamlarından yararlanmanız gerekir.

5. Güncel kalın ve trendleri takip edin.

Sosyal medya platformlarının dinamikleri çok hızlı bir şekilde değişir. Bu yüzden yükselen trendleri takip etmek gerekir. Ayrıca gündemde yazıp takip ederek gündem ile yazılı yazılı metinler üretebilir ve yüksek içerik elde edebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Avantajları

Sosyal medya yönetimi faydaları ve kazandırdıkları değerin henüz tam farkında olmayabilirsiniz. Fakat dijital çağda var olmak ve ayakta kalmak için hızlı değişimlere ayak uydurmak gerekir. Sosyal medya yönetiminin avantajlarını öğrenmek isterseniz yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

1. Endüstri trendlerini gerçek zamanlı olarak bulma yeteneği

Basitçe söylemek gerekirse, sosyal medya mecraları iş zekası için potansiyel bir altın madenidir. Peki nasıl? Yeni kaynaklar için sosyal medyanın şeffaf doğasını. Tüketiciler ve markalar arasında filtrelenmemiş, gerçek yazışmaları görebiliyoruz. Bir markanın ne yaptığını bilmek ya da bilmek neyi bilmek bilmek öğrenmek, açıklaması açık bir şekilde görünüyor.

Elbette, hedef kitlenizin sosyal etkinliği ve takip eden endüstri trendleri sizi yönlendirebilir. Örneğin, Instagram hashtag'leri, ilgili influencerlardan şu andaki ve son trendlere kadar her şeyi hemen öğrenebilirsiniz. 

Bu trend sosyal sohbetler girmek, sosyal dinlemektan başka çareniz yok. Markanız hakkında, sosyal medya neler konuşulduğunu bilmek için çeşitli kullanımlar kullanabilirsiniz.

2. Daha kapsamlı analiz

Belki de en büyük sosyal medya pazarlama avantajlarından biri, rekabeti takip etme yeteneğidir. Rakipleriniz şu anda neyi tanıttılar? Ne tür reklamlar yayınlıyorlar? İçerik stratejiniz onlarınkinden nasıl farklı?


Bu cevapların soru işareti olması. Sosyal rekabet reklamcılık, içerik veya reklamcılıkta yeni bir strateji fırsatını keşfedebilirsiniz.

Örneğin, Facebook reklamlarıyla belki de rakiplerinizin ezdiği fark ama Instagram'daki varlıkları yok. Buna karşılık, kalabalığın sıyrılmak için influencer pazarlama veya tarafından yazılmış içerik kampanyalarını keşfedebilirsiniz.

3. Daha iyi müşteri hizmeti sunmak

Araştırmalara göre, tüm tüketicilerin neredeyse paylaşılan soru sormak ve endişelerini dile getirmek için sosyal medyayı kullanıyor. Garip telefon görüşmelerinden veya uzun e-postalardan farklı olarak, sosyal müşteri hizmetleri hızlı ve günceldir. Sosyal müşteri hizmetleri sunmak, müşteriyle görüşmeler yapmak sıkmakla ileriye dönük görüşmek gelir.

Diğer bir potansiyel müşteriler, müşteriler ve rakipler, hedef kitlenizle nasıl etkileşim kurduğunuzu görebilir. Girişim iletişimleri bir ve merkeze koymak, işletme için büyük bir artıdır.

Geri bildirimleri dinliyor veya belirli şikayetleri ulaşabilirsiniz. Sosyal medyanın büyük avantajlarından biri, hızlı hizmet sunmak ve müşterilere bir yardım eli uzatmak için orada olduğunuzu bildirmek.

4. Müşteri yorumları ve öykülerini değerlendirmeleri

Müşteri fotoğrafları ve başarı öyküleri, daha yüksek katılım ve dönüşüm oranlarıyla el ele gider ve onun ikisini toplamak için sosyal medyadan daha iyi bir yer yok.

Örneğin, sözlerinizi ve etiketlerinizi izlemek, diğer takipçilerinizle paylaşabileceğiniz müşteriler etkileşimlerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olabilir. Çeşitli büyük marka ve perakendeci, pazarlama kampanyalarında kullanmak için müşteri fotoğraflarını düzenli olarak seçiyor.

Marka hashtag'inin bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Bilgi vermek, içeriklerini etiketlemek, iletilerek, iletilebilir kod paylaşılabilir, takipçilerinizin seveceği paylaşılabilir.

Sosyal Medya Yönetimi Araçları

Doğru uygulamalar ve hizmetler olmadan birden fazla hesabı, iş akışını, zaman akışı ve ölçümü yönetmenin bir yolu yoktur. Hızlı bir Google aramasının göstereceği gibi, bu alandaki seçeneklerin sonu yoktur. Peki, araçlendiğinde hangi içerik ve sana ihtiyacınız var? Ana sayfa inceleyerek sosyal medya yönetimi araçları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Düzenleyici: Sosyal medya pazarlamasının organize edilmesi için bir bütün paket.

Edgar: Hesapları içeriklerle dolu tutmak için sosyal otomasyon sunar.

Hootsuite : Popüler uzun soluklu sosyal planlama platformu.

Sprout Social: Derin analiz sahip sağlam sosyal medya platformu.

Hubspot: Sosyal medya kapasitelerini içeren bir pazarlama platformu. CoSchedule ile entegredir.

Hey Orca: Sosyal planlama ve onay iş akışı.

Agora Pulse: Sosyal medya planlama ve yönetim platformu.

Buffer: Uygun sosyal planlama.

Everypost: Sosyal planlama ve iyileştirme.

Sosyal Pilot: Sosyal planlama ve analiz pastası sunar.

Social Oomph: Sosyal gönderiler ve blog gönderilerini zamanlama aracı.

Falcon.io: Kurumsal sosyal platformu.

Sosyal Medya Yönetimi Ajansları

Sosyal medya yönetimi yapmak için yeterli bilgi, bu işi ekibimizde bulunan profesyonel sosyal medya yöneticileri yapabilir. Sosyal medya yönetiminin farklı yönlerinde ekibimizden profesyonel yardım Siteler.

Sosyal Medya Yönetimi Paketleri

İnternet sitemizde bulunan sosyal medya yönetimi paketlerinden birini ya da birkaçını satın alarak işi uzmanlarına devredebilirsiniz. Böylece iş yükünüzü hafifletmeniz mümkün hale gelir.

Sosyal Medya Yönetimi Firmaları

Artık Birkaç sosyal medya yönetimi firması var. Fakat sundukları hizmetlerin boyutu uygun olup olmadığını bilmeniz biraz zordur. Profesyonel ekibimiz ise bir bilgi ve donanımlarıyla sosyal medya hesaplarınızı yönetmeye hazırdır. Müşterilerinizi, müşterilerinize dönüştürebilirsiniz. Ayrıca müşterilerinizi sadık müşterilere dönüştürebilir ve kazancınızı artırabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Hizmeti

İnternet sitemizde bulunan sosyal medya paketlerinden ihtiyaçlarınız hizmetler satın satın alın. Video paketi, tasarım paketi, analiz paketi, danışmanlık paketi, reklam paketi, tanışma paketi ve e-ticaret sosyal medya paketi gibi hizmetlerden faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Fiyatları

İnternet sitenizde satın aldığınız paketlerin inceleyebilir, satın satın alın. Düşünme çok farklı sosyal medya yönetimi hizmetini mümkündür.

What are you looking for?

Your cart

Language
Turkish
Open drop down