We Are At Your Service As Your Digital Solution Partner.

Kobiler için E-Ticarete Giriş Rehberi

Kobiler için E-Ticarete Giriş Rehberi

Her geçen gün hızla yaygınlaşmaya devam eden e-ticaret pazarı KOBİler için büyüme yolunda pek çok avantaj sağlıyor. Mesela e-ticarette faaliyet göstermek; fiziksel mağazalara göre çok daha düşük maliyetlerle, çok daha geniş kitlelere ulaşma olanağı sunuyor. Tabii her işin olduğu gibi e-ticaretin de bir takım püf noktaları var. Kârlı bir e-ticaret sitesi için bu püf noktaları bilmek ve uygulamak gerekiyor. Biz de bu yazımızda KOBİler özelinde e-ticaret sektörüne giriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayacağız.

E-Ticaret Sitesi Kurarken

Öncelikle, işe başlarken hazırlığınızı ne kadar iyi yapar, işinizi ne kadar sağlam temeller üzerine yapılandırırsanız daha sonra atacağınız adımlarda o kadar rahat edersiniz.

Tema Seçimi

KOBİler için başlangıçta maliyetleri arttırmamak adına hazır temaları kullanmak mantıklı. Şık, sade, göz yormayan tasarımlar kullanıcı deneyimine pozitif etki edecek ve potansiyel müşterilerinizin sitede uzun süre vakit geçirmesini sağlayacaktır. Tabii, ürünleriniz için ideal kategori yapısını oluşturabileceğinizden emin olun. Ayrıca olası ihtiyaçlarınızı düşünüp bunları karşılayıp karşılamadığını da öğrenmeniz önemli. Mesela aynı ürünün farklı ölçüleri bulunuyorsa bu ölçüleri girebileceğiniz bir alan olduğundan, ihtiyaç varsa farklı ölçüler için farklı fiyatlar girebileceğinizden emin olmanızda yarar var.

İçerik

Ürünlerinizin görsel ve yazılı içeriklerini hazırlarken titiz davranın ve ayrıntılara önem verin. Ne de olsa kullanıcılar ürünlerinizi görmeden, denemeden onlara dokunmadan alacaklar. Dolayısıyla onlara ne kadar çok bilgi sunarsanız akıllarındaki soruları o kadar iyi yanıtlayabilir ve satın alma kararlarına etki edebilirsiniz. Ürün metinlerinizde ürünün özellikleri ve kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermenizde yarar var, görsellerinizi de ürünün özelliklerini belli edecek şekilde farklı açılardan ve farklı uzaklıklardan fotoğraflar şeklinde ekleyebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret siteleri için SEO (arama motoru optimizasyonu) oldukça önemlidir E-ticaret sitenizin SEOsu iyi olursa gelecekteki reklam masraflarınız azalacaktır. Bu nedenle içeriklerinizi SEO uyumlu hazırlamaya özen gösterin.

Marka Bilinirliğinizi Artırın

E-ticarette marka bilinirliği çok önemlidir. Çünkü kullanıcılar markanızı tanıyıp, güvendikçe alışveriş yapar. Eğer daha önceden markanızın bilinirliği varsa e-ticarete bir adım önde başlıyorsunuz demektir, tabii bu bilinirliği korumanız ve arttırmanız gerekir. Eğer e-ticarete yeni bir markayla giriş yapıyorsanız marka bilinirliği oluşturmak için hızlıca dijital pazarlama çalışmalarına başlamanız gerekir. Sosyal medya yönetimi, internet reklamları, SEO çalışması, dijital medyada yayımlanacak haber ve blog yazıları bu alanda yapabileceğiniz çalışmaların başında geliyor.

Pazaryerlerini Değerlendirin

Eğer yeterince marka bilinirliğiniz yoksa başlangıçta doğrudan site üzerinden satış yapmanız zor olabilir. Sektörünüze uygun pazaryerlerini seçerek, öncelikle buralardan satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu Ürünler Daha Çok Satıyor

Eğer henüz ne tür ürünler satacağınıza karar vermediyseniz; bu dönemde gıda, hızlı tüketim (deterjan, kişisel bakım, kozmetik ürünleri vb) ve giyim - aksesuar ürünlerinin daha çok satıldığını belirtelim. Ayrıca sağlıklı beslenme ürünleri (organik gıdalar, glütensiz gıdalar, vegan ürünleri) de sıkça tercih ediliyor. Anne - bebek ürünlerinin de her zaman alıcı bulacağını hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Profesyonel Destek Alın

Son olarak e-ticaret günümüzde popüler ve gelişime açık bir alan olsa da iyi pazarlama planı gerektiren meşakkatli bir iştir. Özellikle başlangıç aşamasında profesyonel destek almanızda yarar var. KOBİlerin sıkça tercih ettiği e-ticaret danışmanlığı paketimizi buradan inceleyebilirsiniz.

What are you looking for?

Your cart

Language
Turkish
Open drop down