We Are At Your Service As Your Digital Solution Partner.

Instagram Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

Instagram Satışlarınızı Nasıl Artırırsınız?

Günlük hayatımızın önemli bir parçası Instagram, e-ticaret alanında hatrı sayılır bir konuma sahip. Kahve içerken, arkadaşımızı beklerken veya yolculuktayken elimizin gittiği ilk uygulama olan Instagram, bunun farkında gibi görünüyor. Kendi özel satış platformunu açması ve basit bir arayüzü olması sebebiyle küçük işletmelerin çoğunlukla tercih ettiği bir satış platformu. Kolay kullanımı, müşterilerle DM üzerinden hızlı ve etkili iletişimi mağazaya sağlaması çok sayıda insanı küçük işletme açmaya teşvik etti hatta cesaretlendirdi diyebiliriz.

Fakat bu platformda yükselmek için gerekli bir takım bilgilere ihtiyaç var. Bu yazıda Instagram satışlarınızı nasıl artıracağınıza dair tüyoları bulabilirsiniz.

Etkileşiminizi artırın

Etkileşim Instagram’da potansiyel müşterilerinizi bulmanız ve artırmanız için en önemli faktördür. Etkileşiminizi nasıl artırabileceğiniz konusunda ise Instagram’ın belirli bir algoritması var. Beğeni, yorum, paylaşma ve kaydetme sayınız ne kadar fazlaysa etkileşiminiz o kadar artar. Böylelikle insanlar profilinizi ve ürünlerinizi daha çok görür dolayısıyla müşteri sayınız yükselmeye başlar.

Peki etkileşimi artırmak için ne yapabilirsiniz?

Kaliteli içerikler paylaşın. Paylaştığınız gönderilerde görsellerin yüksek kaliteli olmasına ve yazdığınız açıklamanın yazım kurallarına uymasına dikkat edin. Açıklamada akıcı bir anlatımla vermek istediğiniz mesajı doğrudan vermeye özen gösterin. Kurumsal bir işletme olsanız bile kullandığınız dilin samimi ve eğlenceli olması takipçilerinizle samimi bir iletişim kurmanıza yol açar. Bu yolla daha sadık takipçiler kazanabilirsiniz. Takipçilerinizin sizin hakkındaki yorumlarını paylaşmanız da güvenilirlik kazanmanızı sağlar. Ek olarak, hashtag yani etiket kullanımı da gönderilerinizin daha fazla insana ulaşmasını sağlar. Fakat burada önemli olan, kullandığınız hashtaglerin içeriğinize uygun ve yeterli sayıda olması.

Instagram Reklamlarını Kullanın

Satışlarınızı artırmanız için gönderilerinizin daha fazla insana ulaşması gerekmektedir. Bunu sağlamanın en iyi yolu Instagram’da reklam vermektir. Instagram reklamları marka ve ürün bilinirliğinizi sağlamada büyük rol oynar.

Hedef kitlelerinizi çeşitli tutarak ürünlerinizi daha geniş bir kitleye sunabilirsiniz. Unutulmaması gereken önemli bir husus şu ki, Instagram’da reklam vermek hatrı sayılır bir bütçe gerektiriyor. Çoğu işletme ilk zamanlarda kârının büyük bir çoğunluğunu reklama ayırıyor çünkü uzun vadede bu sayede kazandıkları gelir çok daha büyük.

Influencer Etkisi

Influencerlar ürünlerinizi pazarlamada işinizi büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Kitlesi geniş olan influencerlar, ürünlerinizi samimi ve günlük bir dille potansiyel müşterilerinize sunar ve ürünlerine hatrı sayılır ölçüde geri dönüş sağlanır. Bu kısımda önemli nokta, markanızla aynı çizgide olan ve markanızı temsil edebileceğinizi düşündüğünüz influencerlar seçmenizdir. Güvenilirliği sağlamak açısından bu faktör büyük önem taşır. Diğer yandan çok büyük hesaplarla çalışmak hedef kitlenin çok büyük olmasına ve size gereğinden fazla maliyetli olmasına sebep olabilir.

Paylaşım Düzeni Oluşturun

Instagram algoritması, düzenli ve sık gönderi paylaşmakla işliyor. Kendinize bir paylaşım düzeni oluşturun. Bu haftalık ya da aylık olabilir. İlk etapta 2 haftalık paylaşım düzeni oluşturmak alışmanız açısından yararlı olacaktır.

Günlere özel gönderi konsepti belirleyin ve bunları her hafta aynı sırayla paylaşın. Bu sayede takipçileriniz sizi tanır ve sayfanızı daha sık ziyaret eder. Örneğin haftada üç gün paylaşım yapacaksanız; ürün fotoğrafı, ürünün videolu tanıtımı ve ürününüzün konseptine uyumlu bir temada geçiş fotoğrafı paylaşabilirsiniz. Her gün 1 tane bile olsa hikaye paylaşmanız takipçilerinizle kontağı kaybetmemenize ve paylaşım sıklığını artırıp Instagram algoritmasında daha güvenilir bir kaynak olarak görünmenizi sağlayacaktır.

Paylaşım düzeninize bir süre uyduktan sonra verilerinizi analiz edip etkileşimin fazla olduğu saatleri belirleyerek buna uygun yeni bir düzen oluşturabilirsiniz.

Kampanyalar ve Challenge’lar Yaratın

Zaman zaman ürünlerinizde indirim yapmanız veya çoklu ürün alımlarında hediye kampanyası düzenlemeniz sayfanızı canlı tutarak müşterilerinizle olan iletişiminizin interaktif olmasına yol açar. Ayriyeten, çekiliş düzenlemeniz de takipçi sayınızın artmasına ve kitlenizi satın almaya teşvik etmenize yardımcı olur.

Challenge düzenlemek de müşteri ilişkinizde önemli bir rol oynar. Örneğin ürününüze ya da markanıza ait bir hashtag oluşturarak takipçilerinizden ürününüzle bir fotoğraf paylaşmasını isteyip viral bir trend yaratabilirsiniz. Marka tanınırlığınızın artmasına yardımcı olacak bu uygulama aynı zamanda sayfanıza daha fazla insan çekmekte oldukça başarılı olacaktır.

 

 

 

What are you looking for?

Your cart

Language
Turkish
Open drop down