We Are At Your Service As Your Digital Solution Partner.

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Hedef Kitle Analizi Nasıl Yapılır?

Hedef kitle analizi, kitlelerinizin kim olduğu, kitlelerinizin kim olmadığı ve aynı derecede önemli kitleler hakkında bilgilendirilmiş bir bakış açısı sağladığı için herhangi bir pazarlama stratejisinin merkezi bir bileşenidir. Markanız, hedef kitle stratejisinde birkaç değişiklik yaparak hedef kitlesine ulaşabilir. Ancak hedef kitle analizi tam olarak nedir? Hedef kitle analizi ne işe yarar? Hedef kitle analizini kullanmaya başlamanıza yardımcı olmak için buradayız.

Hedef Kitle Analizi Nedir?

Kitle analizi, bir grup içindeki demografi, dil, lokasyon, tercihler, ilgi alanları ve diğer metriklerin araştırılmasıdır. Daha sonra, bir marka için tüketici personaları şeklinde faydalı ve eyleme geçirilebilir tüketici bilgileri sağlamak üzere analiz edilir. Tüketici personaları, hedef kitle analizini sonuçlarından oluşturulan yarı kurgulanmış profillerdir.

Bu tür bir analizin özenli ve zaman alıcı bir süreç olduğu zamanlar artık geride kaldı. Ancak aldığınız bilgilerin yararlı ve uygun bir şekilde araştırıldığından emin olmak istiyorsanız, tamamlamanıza yardımcı olması için bir ajans ile anlaşmanız gerekir. Kampanyaların hızı da arttı bu nedenle geleneksel yöntemlere ayak uydurmak zorlaştı. Neyse ki dijital ve sosyal medya analitik çağı, ihtiyaç duyduğunuz bilgileri toplamayı daha verimli hale getirdi.

Artık erişebildiğimiz analitik araçları, araştırma ve veri toplamayı önemli ölçüde hızlandırdı. Daha önce aylarca çalışılacak olan şey, ister kendi hedef kitlenizdeki verileri ister rakiplerinizin performansını takip edin, birkaç tıklamayla tamamlanabilir.

Bu, ajansların modası geçmiş olduğu anlamına gelmez. Aksine, bir ajans ile birlikte çalışmak, hedef kitleniz hakkında mümkün olduğunca çok değerli bilgi toplamak için en iyi yöntem olabilir.

Öte yandan, ajanslar her zaman müşteri taleplerini karşılamak ve mümkün olan en iyi işlem yapılabilir verileri sunmak istemektedir. Birden fazla müşteri aynı anda artan sayıda kampanya yürütürken, dijital kitle analizi tek yol gibi görünüyor.

Hedef Kitle Nasıl Analiz Edilir?

Hedef kitleyi doğru analiz etmek için bu aşamaları takip etmeniz gereklidir.

Doğru Hedef Kitleyi Bulmak ve Tanımlamak

Ürün veya hizmetinizle tam olarak hitap etmek istediğiniz kişileri anlamak önemli olduğundan, ilk öncelik hedef kitleyi tanımlamanız gerekir. Hedef kitle, aynı veya benzer ihtiyaçları olan bir grup insandır. Genellikle demografik ve sosyo-ekonomik özellikler temelinde tanımlanır. Örneğin "yüksek gelirli 25 ila 40 yaş arası evli olmayan kadınlar" hedef kitleniz olabilir.

Cinsiyet, yaş, gelir veya ikamet yeri gibi özelliklere ek olarak, medeni durum, eğitim, meslek ve mesleki pozisyon bilgileri de önemli rol oynamaktadır. Şirket, ürün ve ürünü satın alan kişilerle ayrıntılı olarak ilgilenirse, hedef kitle tanımı hedefli bir tüketici yaklaşımına ve dolayısıyla daha etkili ve daha verimli bir pazarlamaya olanak tanır.

Bir sonraki adım, hedef kitlenin satın alma davranışını incelemektir.

Hedef Kitlenin Satın Alma Davranışını Keşfetmek

Hedef kitle tanımı sosyo-demografik verilere odaklanırken, hedef kitle analizi öncelikle hedef grubun yaşam tarzı ve davranışıyla ilgilenmektedir. Yani ürünleri neden, ne zaman ve hangi kanallardan satın aldıkları soruları yanıtlanmalıdır. Müşterilerin karşılaştığı zorlukları anlamak için aşağıdaki soruların yanıtlarını almalısınız.

 • Yaşam durumları nasıl tanımlanabilir?
 • Müşterilerin hala karşılanmayan ihtiyaçları var mı?
 • Hedef müşterilerin satın alma güdüsü nedir?
 • Satın alma kararını kim verir veya etkiler?
 • Nereden ve ne zaman satın alıyorlar?
 • Satın alma sıklıkları nelerdir?

Bu sorulara ek olarak, anket yapılan kişilerin farklı davranış özelliklerini, tutumlarını ve değerlerini, psikografik özelliklerini dikkate almak önemlidir. Çevre bilinci ve kaynakların kullanımı, karakter özellikleri, marka tercihleri ​​ve tüketici alışkanlıkları incelenmelidir. Örneğin, hedef kitlenin bir kısmı daha muhafazakar iken, kalan kısmı yeni şeylere daha açık olabilir. Kullanıcı türlerinin bu çok yönlülüğü en iyi şekilde, hedef kitlenin daha da bölümlere ayırarak ve farklı ana hedef gruplarına bölerek gösterilebilir.

Müşteri ile Bağlantı Kurmak

Ancak hedef kitlenin tüketici davranışı hakkında nasıl bilgi edinebilirsiniz? En basit cevap: Onlara sorun! İnsanlardan bilgi almak için nitel anketler ya da basit anketler hazırlayabilirsiniz fakat çoğu durumda doğrudan sorgulama en basit ve en etkili yöntemdir (birincil araştırma olarak adlandırılır). Geniş bir müşteri tabanının mevcut olması kesinlikle gerekli değildir. Pazar araştırmasında, anketler istenen özellikleri yerine getiren ve hedef kitlenin temsilcisi olan kişilere yönelik olabilir.

Ampirik değerler yoksa, yani iş fikrinizin en başındaysanız, hayali bir hedef grup oluşturmak ve analiz etmek yeterlidir. Müşteri anketleri ve satın alma davranışını izleme yoluyla, yavaş yavaş hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinir ve hedef kitle tanımını adım adım geliştirebilirsiniz.

Bu görev her şirkette var. Özellikle dijital dünyada kullanıcı davranışı çok hızlı değiştiği için hedef gruplar ve davranışları da sürekli değişiyor. Buna göre, hedef kitle analizi, hedef kitlenin güncelliğinin düzenli olarak kontrol edilmesini gerektiren dinamik bir süreçtir.

Bu nedenle bazı önlemler sadece yeni bir iş fikrinin başında değil, sürekli olarak gerçekleştirilmelidir.

Şirket içi verilerde müşterilerle ilgili hangi bilgiler mevcut öncelikle buna bakılmalıdır. Ardından benzer bir ürünün hedef kitle analizini değerlendirilmeli, nitel görüşmeler veya anketler yapılmalıdır.

Zayıf noktaları ortadan kaldırmak için dahili kullanıcı testi hazırlanmalıdır. Pazar gözlemleri, trendler ve güncel gelişmeler takip edilmelidir.

Hedef Kitleye Yönelik Hızlı ve Kolay Online Anketler

İlk kullanıcılar kaydolduktan sonra, bu tüketicilerin boş zamanlarında ne yaptıkları araştırılmalıdır. İş ve aile dışında neyle ilgileniyorlar? Onlara yapılan doğrudan bir anket, kullanımın kişisel arka planı hakkında çok sayıda somut bilgi edinme ve hedef kitlenizi tanıma fırsatı sunar.

Uzun bir süre boyunca, her bir müşterinin kişisel olarak sorgulanması gerektiğinden müşterileri tüketici deneyimleri hakkında sorgulamak zahmetli bir süreç olarak görülüyordu. Günümüzde, online anketler yardımıyla hedef grup analizi yapmak kolaydır. Anket oluşturulduktan sonra, tüm müşterilere hedeflenebilir. Bu nedenle, hem fikir toplamak çok daha kolaydır hem de çok daha verimlidir.

Müşteri memnuniyeti anketleri ne zaman kullanılır?

Belirli bir ürün veya hizmetin hedef kitleniz tarafından nasıl karşılandığını öğrenmek istiyorsanız (ürün geri bildirimi), verileri kullanımları mümkün olan en kısa sürede geri kalan kullanıcılardan toplanmalıdır. En popüler gazoz etiketi ve gazoz şişesi hangisidir? Orijinal aksiyon gerilim filminin fragmanı sinemaseverlere nasıl hitap ediyor? Sonuçlar ürünleri optimize etmek ve olası hataları ortadan kaldırmak için kullanılabilir.

Bununla birlikte, bir sonraki adımda, online anketler de genel müşteri deneyimini iyileştirmek için kullanılabilir. Müşterilerinize düzenli online anketler yaparsanız, hem en iyi müşterilerin hem de yeni gelenlerin dikkatini sunduğunuz gerçekliğe çekersiniz ve onlara müşteri olarak değer verdiğiniz anlamına gelir. Sadece onların memnuniyeti değil, aynı zamanda mevcut ürünler için hangi beklentilerin hala karşılanmadığı sorulabilir. Bu da yeni ürünler geliştirmek için veri görevi görür. Ödüller ayrıca kupon veya teşvik şeklinde de sunulabilir.

Peki ürün ve hizmetlerin performansı ne olacak? Bir süredir aktif olmayan müşteriler, şu anda neyi beğenmediklerini ve müşteri olarak onları geri kazanmak için neler yapılabileceğini sorabilirsiniz.

En sadık müşteriler uzun vadeli müşteri sadakati oluşturmak için de kritik öneme sahiptir. Bunu ölçmek için, hizmet veya ürününüzü sadık müşterilere ayrı ayrı sormak iyi bir fikirdir. Ne seversiniz? Ne değiştirilmeli? Beklentileriniz nelerdir? Müşterilerin sizin için önemli olduğunu ve geri bildirimleriyle fark yaratabileceklerini anlarlarsa genellikle soruları ayrıntılı olarak cevaplamak konusunda daha istekli olurlar.

Hedef Kitle Analizi Örnekleri

Hedef kitle analizi örneklerini inceleyerek bu işte daha uzman hale gelebilirsiniz.

Hedef Kitle Analizi Soruları

Aşağıda hedef kitle analizi yapmak için çok önemli sorular vardır. Bu soruları şirket çalışanları ile birlikte cevapladığınız zaman hedef kitlenize dair detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 1. Hedef kitlenizin demografik yapısı nedir?
 2. Nerede yaşıyorlar?
 3. Hangi sektörde çalışıyorlar?
 4. Ne kadar kazanıyorlar?
 5. Hobileri nelerdir?
 6. Bilgilerini nasıl alırlar?
 7. Nasıl iletişim kuruyorlar?
 8. Nasıl düşünüyorlar?
 9. Onlar için kim önemlidir?
 10. Hedef pazarınıza en iyi nasıl ulaşabilirsiniz?
 11. Ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar?
 12. Hizmetiniz veya ürününüz bu zorluklarda onlara yardımcı olabilir mi?
 13. Onları satın alma kararları almaya iten nedir?
 14. Bu müşteriler sizden önce hangi markayı kullanıyorlardı?
 15. Hizmetinizi veya ürününüzü kullanma konusunda en büyük tereddütleri nedir?

Reklamda Hedef Kitle Analiz 

Müşteri memnuniyeti girişimci başarının temelidir. Mümkün olan en yüksek müşteri memnuniyetini sağlamak için, bir hedef kitle analizi yardımıyla bir ürün veya hizmet için pazar hakkında ayrıntılı bilgi bulmak gerekir.

Bu bilgi ile ürün veya hizmet hedef kitlenin ihtiyaçlarına göre uyarlanabilir ve pazarlama yoluyla ele alınabilir. Ürün geliştirmeden önce herhangi bir hedef grup analizi yapılmazsa, fikrin asla hedeflenen gruba ulaşmadığı hemen ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, müşterilerinizin kim olduğunu bilmelisiniz. Örneğin, ziyaret ettikleri web sitelerini veya Google aramasına ne girdiklerini biliyorsanız, onlara büyük bir adım daha yaklaşmış olursunuz. Ürünleri seçmek ve karşılaştırmak için hangi ölçütleri kullandıklarını da biliyorsanız, web sitenizin veya mağazanızın içerik ve reklam açısından nasıl yapılandırılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Hedef grubunuz hakkında öğrendiğiniz ek bilgiler paha biçilmezdir. Araştırma, anketler, kullanıcı profilleri ve çalışmalar yoluyla bu bilgileri elde etmek mümkündür.

 

What are you looking for?

Your cart

Language
Turkish
Open drop down