We Are At Your Service As Your Digital Solution Partner.

E-ticaret Sitelerinin SEO'ya Neden İhtiyacı Var?

E-ticaret Sitelerinin SEO'ya Neden İhtiyacı Var?

Çevrimiçi işinizi kurarken, e-ticaret sitenize trafik çekmenin en iyi yolunun ne olduğunu muhtemelen merak etmişsinizdir. Tıklama başına maliyet hizmetlerini tercih ediyor musunuz? Daha görünür reklam alanları mı satın alacaksınız? SEO'yu e-ticaret pazarlama kampanyanıza dahil etmek mi istiyorsunuz? Her seçeneğin kendine özgü avantajları olsa da yeni işlere yönelmenin en etkili yollarından biri, sitenizi daha iyi arama sonuçları için optimize etmektir.

Yapılan bir araştırmaya göre, organik arama sonuçlarını reklamlı arama ile karşılaştırırken organiklerin tıklanma olasılığının 8,5 kat daha fazla olduğunu ortaya koydu. Bu tamamen SEM reklamcılığına güvenmek yerine e-ticaret web siteleri için SEO' ya ihtiyaç duymanızın birkaç nedeninden biridir.

SEO’ya ihtiyaç duymanızın birkaç nedeni şunlardır;

1- Kullanıcılar Sponsorlu Aramaları Görmezden Geliyor

Ne yazık ki, bu bilimsel olarak kanıtlandı. Hızlı bir getiri elde etmeyi ümit ederek satın alınan bu pahalı reklamlar, genellikle herhangi bir aksiyon almadan arama motoru sonuç sayfasının üstünde durur. Bilim insanları, bir izleyicinin gözlerinin sayfada nerede hareket ettiğini göstermek için ısı haritalama teknolojisini kullandılar ve bunun sonucunda sponsorlu içeriğin olduğu alanlara izleyicilerin daha az baktığı sonucuna ulaştılar. Peki kullanıcılar bunu neden yapıyor? İnternet kullanıcıları, organik arama sonuçlarına önlerinde olmak için ödenen bir şeyden daha fazla saygı duyuyorlar.

E-ticaret için SEO kullanmak organik bir yaklaşım gerektirir. Organik olmak doğal görünmektir. İnsanlar sorularına dürüst cevaplar arıyorlarsa, onlara bir şey satmaya çalışan bariz bir reklam olmayan bir şeyi tıklama olasılıkları daha yüksektir. Bu sonuçta e- ticaret siteniz için daha fazla trafik çekmenize ve satış yapmanıza yardımcı olacaktır.

2- E-ticaret’ de SEO Uzun Vadeli Faydalar Sunuyor

SEM reklamları, yeni başladığınızda şirketinizin adını duyurmanın harika bir yoludur ancak uzun vadede sürdürmek pahalı ve rekabetçi olabilir. Tüm paranızı kısa vadeli sponsorlu reklamlara yatırmak yerine, tekrar tekrar görüntülenecek dinamik içerik oluşturarak kalıcı bir şeye yatırım hem sizin hem de firmanız için daha doğru bir strateji olacaktır.

E-ticaret sitelerinde yer alan, kalıcı ürünler ve en çok satan kategoriler kesinlikle SEO uyumlu olmalıdır. Ürün ve kategori içeriğiniz için belirlediğiniz anahtar kelimeler ile yapacağınız SEO çalışmasıyla sitenizi reklamlı gösterimlerin altında tutabilirsiniz. Bu da sitenizin kullanıcılar tarafından organik olarak görülür. Bu yüzden markalaşmaya, otoriteye ve tüketici güvenine yardımcı olur.

3- Rekabetin Üstesinden Gelebilirsiniz

Yukarıda bahsettiğimiz araştırmaya göre, markaların arama motoruna ayırılan bütçenin yalnızca %13'ünün SEO' ya harcandığını, %87'sinin ise SEM reklamlarına harcandığı söyleniyor. Bu sonuç, rakiplerinizin büyük olasılıkla reklam bütçelerinin çoğunu sponsorlu reklamcılığa odakladığı anlamına gelir; bu sonuca göre kullanıcıların organik aramaları daha da çok tıkladığının anlamına gelir.

Bu kıyasıya rekabette öne geçmenin açık bir yolu, başkalarının ihmal ettiği yerlere odaklanmak ve sitenizin SEO uyumlu içerik oluşturma yoluyla doğal olarak yükselmesine izin vermektir. Bir gecede en üst noktaya ulaşamayacak olsanız da sabır ve özveri, kullanıcıların gördüğü ilk seçenek olana kadar sıralamanızı oluşturabilir. SEO ve e-ticaret kesinlikle uzun bir yolculuktur, bu yolculukta sabır en büyük silahınızdır. Doğru yerlere odaklanarak SEO hamlelerinizi bu doğrultuda yapmaya özen göstermeniz sizi yolun sonunda zirveye çıkarmaya yardım edecektir.

Artık SEO'nun Önemini Biliyorsunuz

E- ticaret için SEO’nun ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır. E- ticaret siteniz veya web siteniz için harekete geçmenin tam zamanı, hiçbir şey için geç kalmadınız. Hemen sizler için hizmete sunduğumuz SEO hizmetlerimizi inceleyerek web siteniz için harekete geçebilirsiniz.

What are you looking for?

Your cart

Language
Turkish
Open drop down