Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Zaman Nasıl Yönetilmeli

Zaman Nasıl Yönetilmeli

Siz de zaman nasıl geçiyor, hiçbir şeye yetişemiyorum diyenlerden misiniz? Kendinize ayıracak yeterli zamanı yaratamıyor musunuz? Planlarınız istediğiniz şekilde yürümüyor mu? Öyleyse sizin zaman yönetimine ihtiyacınız var demektir. Zaman biz insanların yarattığı ve bilinçsiz yere tükettiğimiz bir kavram. Çoğumuz yapmamız gereken işleri zamanı yettiremediğimizden erteleyip aksatıyoruz. 5 dakika fazla uyumak için ertelenen alarmlar, son saniyesinde kaçırılan otobüsler, bütün yıl emek verilen geç kalınan toplantılar.. Yaşadığımız bu anları daha az stresle ve daha sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkün.

Zaman ne kadar önemli? Fiyatı var mı?

Vakit nakittir atasözünü hepimiz duymuşuzdur. Zaman aslında nakitten daha değerlidir çünkü zaman nakiti de yönetir. Zaman göreceli bir kavram olup kişiye ve duruma göre değişebilir. Zamanınızı belki biriktiremezsiniz ama zamandan tasarruf etmek sizin elinizde. ‘‘Bir saniyenin değerini; bir kazadan sağ çıkan birine sor.’’ Bir saniye ile geçirdiği kazadan kurtulabilen insanları düşünecek olursak zamanın  paha biçilemeyecek bir kavram olduğunu anlayabiliriz.

Zaman tüketen vampirler nelerdir?

Günlük hayatımızda yaptığımız planlara bağlı kalmamızı engelleyecek birçok faktör var.

 • Telefon Görüşmeleri: Gün içinde pek çok telefon konuşmasına maruz kalmak durumundayız. Gerek işimiz gerek özel konularımız saatlerce telefon konuşması yapmamıza neden olur. Gereğinin dışında dedikodu, boş konuşmalar adına yapılan konuşmalar hem zamanınıza hem bütçenize zarardır.
 • Kararsızlık ve Erteleme: Bu ikili zamanınızı en çok emen vampirler olabilir plan yaparken kararsız kalınan günlerin boş saatlerle geçtiğini düşünürseniz. Çoğu zaman kararsızlık planlarınızı başka zaman dilimlerine atmanıza sebep oluyor. Bazen de karar verdiğiniz ama başlamak için ertelemenizi düşündüren sebeplerden ötürü asla gerçekleşemeyen planlar oluyor. Bunun birçok farklı sebepleri olabiliyor; başaramama, bitirememe kaygısı, mükemmeliyetçilik gibi. Sebep ne olursa olsun sonuç aynı zamanınızdan gidiyor..
 • Unutkanlık: Bu durum hepimizin başına gelebilecek doğal bir şey. Bunu kontrol altına almak tabii ki elimizde. Eğer unutkanlığınız sağlıkla ilgili bir durumdan kaynaklanıyorsa tıbbi müdahale almanız gerekebilir. Dikkat eksikliği, uykusuzluk vb. sebeplerden unutkanlık ise not alma, telefona alarm kurma gibi yöntemlerle ortadan kaldırabileceğiniz bir durum.

Zamanı Planlamak için Aceleci Olmayın

Zamanı planlarken önem sırasına göre işlerinizi dengeli bir şekilde yapacak şekilde planlayın. Kendinize ve işlerinize ayıracağınız zamanı verimli kullanmak için dikkat etmeniz gerekenler;

 • Önce zor işleri yapıp kolay olanı sonra yapmak
 • Rutin işlerden kaçınmak
 • İşleri planlanan süreye göre ayarlamak, yapmak
 • Engellenmeden çalışabilecek saatler belirlemek

   ZAMAN YÖNETİMİ İÇİN 5 ALTIN KURAL

 • Yanınızda ajanda taşıyın, aklınıza gelen önemli detayları not alın. Haftalık planlarınızı ve gün içinde yaptığınız programları yazarak zamanınızı etkili bir şekilde yönetmeyi öğrenebilirsiniz.
 • Sabah saatlerini iyi kullanın. Gün içinde verim alabileceğiniz en önemli zaman sabah saatleridir. Vücudunuzun daha dinç olduğu bu saatleri verimli kullanmak için uyku düzeninize dikkat edin ve herkesten önce uyanıp planlarınızı yapmaya başlayın.
 • Kendinize vakit ayırmayı unutmayın. Zaman yönetimi yapmak işlerinizi sıraya koyup günü bitirmek değil kendiniz ve işlerinize ayırdığınız vakti dengeli bir şekilde kurarak zamanınızı verimli kullanmaktır. Kendinizi ve zihninizi rahatlatarak yaptığınız işler daha verimli olur ve zaman yönetiminizi doğru şekilde yürütmenizi sağlar.
 • Her işe doğru vakti ayırın. Yapacağınız her işi önem sırasına koyup o şekilde ilerleyin. Bu şekilde sizin için öneminin daha fazla olduğu işlere doğru vakti ayırabilirsiniz.
 • Çalışmanızı engelleyen unsurları ortadan kaldırın. Çalışma ortamınızda sizi ve gözünüzü yoran çalışmanıza engel olabilecek eşyalardan uzak durun. İşiniz için kullanmadığınız sürece telefon, tablet vb. cihazlardan uzak durup işinize odaklanın. Bu şekilde zamanı daha verimli kullanmış olursunuz.

 Bu zaman yönetimi kurallarını uyguladıktan sonra kendinize ve işlerinize gereken vakti ayırmayı öğrenmiş olacaksınız. Planlarınızın ertelenmeden kendi halinde yürüdüğü bir dünya size ve çevrenize daha iyi gelecek.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down