Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Turizm Sektöründe Markalaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Turizm Sektöründe Markalaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Turizm sektöründe faaliyet gösteren bir marka olduğunuzu düşünün. Konuklarınız yaptığınız gezi veya aktivitelerle sizi hatırlarsa bu aslında hiç fena olmaz. Fakat ya marka adınızı hatırlamazlarsa? Bu markanız açısından pek iyi bir sonuç olmaz. İşte markalaşmanın önemi de tam bu noktada devreye giriyor.

Bir pazarlama taktiği olarak, markalaşma turizm işinizi kişileştirir. Markanıza bir ses, görünüm, kişilik ve değer katar bu durum da markanızı misafirleriniz ve diğer gezginler için daha uyumlu hale getirir. Nihayetinde iyi tanımlanmış bir marka, doğru kitleye hitap etmenize ve kalıcı bir izlenim bırakmanıza yardımcı olacaktır. Öyleyse başlayalım:

Turizm Sektöründe Markalaşma Stratejisinin Önemi

Çoğu zaman, tura veya tatile çıkan insanlar, rezervasyonlarını online rezervasyon uygulamaları aracılığıyla yapıyor. Bu uygulamalar ve kanallar müşterilere erişimde size büyük kolaylıklar sunsa hatta potansiyel müşteri sayısını da arttırsa bile, markanızın hakkını tam olarak veremezler. Bunun nedeni, uygulamalarında sadece siz yoksunuz ve insanlar rezervasyon yaptırdığı otelin veya tur şirketinin adını hatırlamak yerine, kullandığı uygulamanın adını hatırlar. Bu nedenle, markanızı bu sitelerin dışında da inşa etmek çok önemlidir.

Bu durumun neden önemli olduğunu dört ana nedenle açıklayalım:

Marka Bilinci Oluşturma Daha Fazla Rezervasyon Alıyor

Tur ve etkinlik şirketiniz gösterişli ve meşru göründüğünde, misafirlerin sizinle rezervasyon yapma olasılığı daha yüksek olacaktır. Çünkü profesyonel bir görünüm, güvenilir bir marka anlamına gelir. Benzersiz bir markalaşma ve marka tasarımıyla, işletmenizi güvenli ve unutulmaz bir deneyim için ön plana çıkarabilirsiniz.

Markalaşma, Tanınırlığı Artırır

Şüphesiz markanız işletmenizin yüzüdür. Misafirler sadece adınızı değil, logonuzu da hatırlar. Böylece sizinle ne zaman iletişime geçerlerse, (ister web sitenize göz atıyor ister e-postalarınızı okuyor, ister Facebook reklamlarınızı görüyor) işletmenizi anında tanıyabilecekler.

Markalaşma Sizi Unutulmaz Kılar

Birçok kişi markalaşmayı bir logo ve slogandan ibaret görüyor. Ama bundan çok daha fazlasıdır markalaşma. Marka, başından sonuna kadar misafirleriniz için yarattığınız görsel, duygusal ve somut bir deneyimdir. Bu süreci doğru anladığınızda, konuklarınız uzun süre sizi hatırlayacaklardır.

Markalaşma Değerinizi Arttırır

Marka değeri, marka adınızın değeridir. Tanınmış bir marka ismine sahip olmak, şirketinizi içinde bulunduğunuz sektörde yukarılara getirir ve başka bir yerde şube açmak istediğinizde size destek sağlar. Marka değeri tamamen marka tanınırlığıyla ilgili olduğundan, daha güçlü bir marka oluşturarak ve tutarlı bir tanıtım sağlayarak değerinizi artırabilirsiniz.

Peki, Unutulmaz Bir Turizm Markası Nasıl Oluşturulur?

Eğer yeni bir şirketseniz markalaşmayı öncelikli hale getirmelisiniz. Erken markalaşma, ekibinize yön verecek ve müşterilerin turizm sektöründe neler yaptığınızı anlamalarında yardımcı olacaktır. Köklü bir geçmişe sahip olsanız bile, markanıza ince ayarlar yapmak için hiçbir zaman geç değildir.

Örneğin, büyük bir müşteri kitlesini hedeflemek yerine, turizm alanında yeni iş fikirleri üretmeye çalışın ve belirli bir niş pazara odaklanmayı deneyin. Neden? Çünkü bu girişimler size rekabet alanı açabilir ve çevrimiçi görünürlüğünüzü yükseltebilir. Bu nedenle, daha iyi bir marka kimliği oluşturmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

Marka Hikayenizi Oluşturun

Her işletmenin bir geçmişi vardır. Bir şirketin ortaya çıkmasının her zaman bir nedeni vardır. Bazen fırsattan doğar ancak çoğu zaman bir tutkuyla başlar. Neden bu işe başladığınızı bilmek, ilgi çekici bir marka hikayesinin yapı taşları olan marka değerlerinizi ortaya çıkarmaya yardımcı olacaktır. Bunları yazarak ve herkese açık olarak paylaşarak, iş kararlarınıza rehberlik edecek ilkelerin yanı sıra güven ve inanılırlık oluşturmak için bir referans noktasına sahip olabilirsiniz.


Hedef Kitlenizi Belirleyin

Markanızı, hedef kitlenize göre eşleştirmenin size olumlu bir dönüşü olacaktır. Ürün ve hizmet gamınıza göre farklı türden müşteriye hitap edebilirsiniz. Fakat bu müşteri türünü tanımlamadan markalaşmaya girmek pek mantıklı olmayabilir.

Markanızı hangi müşteriler daha çok tercih ediyor, nereden geliyorlar, yaşam tarzları nasıl, ilgi alanları neler gibi konuları göz önünde bulundurmalıyız. Hedef kitlenizin güçlü bir şekilde özdeşleşeceği bir marka kimliği oluşturmak için bu bilgileri kullanmalıyız. Bu bilgilerin tümü pazarlama çabalarınızda size yardımcı olacaktır.

Marka Sesinizi ve Üslubunuzu Belirleyin

Başkalarıyla iletişim kurduğunuzda kişiliğiniz, tavrınız ve değerleriniz ortaya çıkar. Aynı şey tur ve aktivite işiniz için de geçerlidir. İster çevrim içi ister çevrim dışı olsun, yazılı her mesaj şirketinizin özelliklerini ve misyonunu ortaya koyar. Bu, marka sesi olarak da bilinir. Net ve farklı bir marka sesi, kendinizi pazarda konumlandırmanıza ve hedef kitlenizle ilişkilendirmenize yardımcı olur. Ancak, etkili olması için tüm kanallarda aynı olması gerekir.

Markanıza Şık Bir Görünüm Kazandırın

İşte eğlence burada başlıyor. Unutulmaz bir logodan benzersiz tipografiye kadar, konuklarınıza harika bir ilk izlenim verirken markanızı öne çıkarırsınız. Görsel öğeler, marka bilinirliğine en çok katkıda bulunan etkenlerdendir. Peki, marka tasarımınızın fark edilmesi için neye ihtiyacı var?

- Logo: Marka kimliğinizin temelidir çünkü web sitenizde, sosyal medyada, ürünlerinizde, tanıtım materyallerinde ve daha birçok yerde logonuz görünür. Logo oluşturulurken tasarım basit, akılda kalıcı, zamansız olmalı ve şirketinizin misyonunu ve kültürünü doğru bir şekilde simgelemelidir.

- Tipografi: İster inanın ister inanmayın, yazı tipleri kişilik özellikleriyle birlikte gelir. Serif yazı tipleri (Arial, Verdana) güvenilir ve olgun görünürken, Modern yazı tipleri (Impact, Rockwell) cesur ve ilerici bir hava verir. Bunu bilerek, konukların işletmenizi nasıl algıladıklarını etkilemek için belirli bir yazı tipi kullanabilirsiniz.

- Renkler: Yazı tiplerine benzer şekilde, renklerin de insanlar üzerinde duygusal bir etkisi vardır. Örneğin kırmızı tutku demektir, yeşil doğaldır ve mavi güvenli hissettirir. Doğru renk karışımı ile misafirlerinizi iyi hissettirebilir ve markanız için güven yaratabilirsiniz.

- Görüntüler: Fotoğraflar ve videolar, sunduğunuz deneyimleri gösterir. Ancak görüntüler aynı zamanda izleyicilerin ilgisini çeker ve onlara ilham verir; deneyim yaşadıklarını resmetmelerine yardımcı olur. Bu yüzden görüntüleri mümkün olan her yerde kullanmalısınız.


Web Sitenizi Doğru Kullanın

Web sitesi, her şeyin bir araya geldiği bir yerdir. İnternet siteniz yalnızca dijital bir vitrin değil aynı zamanda şirketinizin bir yüzüdür. Çevrim içi ziyaretçiler, markanızın yaptığı çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitenize girerler. Bu bilgi alımı sırasında da markanız hakkında bir izlenim elde ederler. Müşterilerin iyi yapılandırılmış bir web sitesiyle karşılaşması markanıza olan güveni arttıracaktır. Peki bunun için ne yapmalı?

  1. Bir hakkımızda sayfası oluşturun
  2. Alakalı anahtar kelimeler kullanın
  3. Tek tip bir tasarım hattına sahip olun
  4. Marka sesinizi hatırlayın ve muhafaza edin
  5. Rezervasyon sürecini müşterileriniz için özelleştirin

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra markanız daha etkili bir hale gelecek ve müşterileriniz akıllarında kalma oranınız artacaktır.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down