Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Pandemi’de Hayatımıza Giren 5 Kalıcı Satın Alma Alışkanlığı

Pandemi’de Hayatımıza Giren 5 Kalıcı Satın Alma Alışkanlığı

Sizce ‘’Yeni Normal’’ in ne kadarı hayatımıza temelli olarak adapte olacak? Hayatımızda değişen her şey gibi, belki de sonsuza kadar.

ABD’de yapılan bir araştırmada çevrimiçi alışverişte belirgin bir artış, sanal deneyimler için büyük bir iştah, yerel teslim alma ve teslimat yöntemlerinin daha fazla benimsenmesi ve küçük, bağımsız işletmeler için yaygın destek olduğu ortaya konuldu. Ayrıca, ödeme planı satın alımları kadar hediye kartı satın alımları da arttı.

2020'yi tanımlayan tüketici eğilimleri ve bunların uzun vadeli etkileri

Belki de herhangi bir bireysel değişimden daha şaşırtıcı olan, bu yükselen trendlerin kalıcı olduğunun kanıtıdır: Kuzey Amerikalı alıcıların %53'ü pandeminin gelecekte alışveriş yapma şeklini değiştirdiğini söyledi.

Bir işletme sahibi olarak bu sizin için ne anlama geliyor? Burada verileri inceleyeceğiz ve pandeminin neden olduğu beş tüketici trendini, neden kalıcı olduklarını ve 2020 ve sonrasında işinizi nasıl başarılı bir şekilde uyarlayabileceğinizi keşfedeceğiz.

Online Alışverişte Artış

Karantina siparişleriyle birlikte birçok perakende mağazası geçici veya süresiz olarak kapanırken, diğerleri yalnızca çevrimiçi bir stratejiye geçmek için çabaladı. Yayılma etkileri, alıcıları da alışkanlıklarını değiştirmeye zorladı.

Alıcıların %52'si, bu yılın başlarına kıyasla harcamalarının daha fazlasını çevrimiçi ortama kaydırdıklarını söylüyor. Öyle ki, bazıları için mağazalar yeniden açıldığında bile çevrimiçi satın alma daha güvenli ve tercih edilen seçenek haline geldi: Ankete katılanların %51'i pandemi sırasında mağazadan alışveriş yapmaktan rahatsız olduğunu söyledi.

Alıcıların %81'i 2020'nin sonuna kadar çevrimiçi alışveriş yapmayı planladıklarını söyledi( bu, pandemi sırasında bunu yaptığını bildirenlerin sayısıyla aşağı yukarı aynı). Hayat normale dönmeye başladıysa bile, veriler gösteriyor ki çevrimiçi alışveriş pandemiden sonra da ilk tercih edilen alışveriş yöntemi olacak.

Ne yapabilirsiniz?

Alıcıların %40'ı, gezinmesi kolay bir web sitesinin çevrimiçi alışveriş deneyimlerini olumlu hale getirdiğini söyledi. E-ticarete ilk kez giren yeni işletmeler ve yalnızca perakende satış yapan işletmeler için, çevrimiçi deneyiminizin mevcut satın alma alışkanlıklarına göre optimize edildiğinden emin olun. Hikayenizi paylaşarak ve profesyonel, davetkar bir ana sayfayla harika bir ilk izlenim bırakarak alıcı güvenini kazanın.

 Ürün sayfalarında net fotoğraflar, doğru açıklamalar ve uyum kılavuzları, özel öneriler ve testler gibi kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri, müşterilerin sizi şahsen ziyaret edemedikleri zaman bilinçli satın alma yapmalarına yardımcı olabilir.

Yerel ve Bağımsız İşletmeleri Desteklemek

Küresel salgının olumlu etkisi olarak, birliktelik duygusunu yeşerttiğini söyleyebiliriz. Her topluluğun bu dönemdeki önceliği sosyal mesafeyi kapatmak ve savunmasız olanlara destek sağlamaktı.

Diğer bir olgu da, karantina kısıtlamalarından büyük zarar gören küçük, yerel işletmelere verilen desteğin artmasıdır. Yerel olarak alışveriş yaptığını bildirenlerin %79'u bunu topluluklarını desteklemek veya yerel işleri korumak için yaptıklarını söyledi. Alıcıların %61'i altı ay sonra yerel ve bağımsız perakendecilerden satın almayı planladıklarını söyledi - pandeminin ilk üç ayında bunu bildirenlerden önemli ölçüde daha fazla. Bu, bu eğilimin sadece burada kalmakla kalmayıp, aslında hız kazandığını da gösteriyor. Bu bağlamda yerel ve bağımsız işletmelerden yapılan alışverişin pandemiden sonra da kalıcı olacağını söylemek mümkün.

 ‘’Okul çağındaki çocukların ebeveynlerinin %64'ü, kendi topluluklarında bağımsız olarak sahip olunan işletmeler arama olasılığının yüksek olduğunu söyledi.’’

Ne yapabilirsiniz?

Alıcılar, benzersiz teklifler ve kişiselleştirilmiş müşteri hizmetleri sunan küçük, bağımsız işletmeler için açık bir iştaha sahiptir. İletişimlerinizde bu güçlü yönlerden yararlanın: alışveriş deneyiminiz veya ürününüz nasıl özel?

 Ankete katılanların %66'sı yerel işletmeleri arkadaşlarının/ailelerinin tavsiyeleriyle öğrendiklerini belirtti.

 Ama önce yerel alıcıların sizi bulabileceğinden emin olun. Ankete katılanların %66'sı yerel işletmeleri arkadaşlarının/ailelerinin tavsiyeleriyle öğrendiklerini belirtirken, %37'si kaynak olarak sosyal medyayı gösterdi. Perakende mağazaları için yoldan geçen trafiği çekmek çok önemlidir—alıcıların %42'si bölgelerindeki dükkanları mahallelerinde yürüyerek öğrendiklerini söyledi.

  • Sokağa bakan tabelaların net ve çekici olduğundan emin olun (ve COVID-19 güvenlik önlemlerinizi içerir).
  • Çevrimiçi haritalar için yerel SEO'yu optimize edin ve Google Haritalar listenizi mevcut saatleri ve bilgileri yansıtacak şekilde güncel tutun.
  • İncelemeleri teşvik edin (Google'da, Yelp'te vb.).

Yerel Teslimat İçin Artan Talep

Yerel teslimat, nakliye veya mağazadan alışverişe alternatif olarak popülerliğini artırdı. Salgın ve politik etkilerden (özellikle ABD'de) etkilenen taşıyıcıların güvenilirliği ve teslimat süreleri ile birçok işletme, ürünleri müşterilerin eline almak için kendi önlemlerini aldı. Bu, bozulabilir ürünler gibi normalde postası için uygun olmayan öğeler için özellikle kritiktir.

Alıcıların %31'i, çevrimiçi bir şey satın aldıklarını ve bu ürünleri pandeminin ilk üç ayında yerel olarak teslim aldıklarını söyledi. Bunların %19'u bunu ilk kez yaptı ve %59'u bu yöntemi 2020'nin başına kıyasla pandemi sırasında daha fazla kullandıklarını söyledi.

 Yerel teslimat eğilimi, özellikle ABD'deki büyük taşıyıcılar paket gecikmeleri ve hizmet kesintileri konusunda uyardıkça, yavaşlama belirtisi göstermiyor. Ve birçok alanda, yüz yüze alışveriş hala risk taşıyor. Yapılan ankette, alıcıların %33'ü yıl sonuna kadar yerel teslimatı seçeceklerini tahmin etti - zaten kullandığını söyleyenlerle aynı yüzde.

Ne yapabilirsiniz?

Gösterdiğimiz gibi, yerel işletmeleri destekleme eğilimi yavaşlamıyor - bu enerjinin bir kısmını bu alıcıların mevcut alışkanlıklarına hizmet ederek yakalayın.

Ödeme noktasında yerel teslimat seçeneği ayarlamak basittir, ancak başlamadan önce karşılaşabileceğiniz lojistik zorlukları göz önünde bulundurmaya değer. Teslimat programınız nedir? Teslimat sınırlarınız nelerdir? Bırakma işlemlerini tamamlamak için ek personel kiralamanız gerekiyor mu? Teslimat için bir ücret talep edecek misiniz?

Müşterilerin, tam olarak ne bekleyeceklerini bilmeleri için, müşteriler ödeme yapmadan önce bu ayrıntıları açıkça belirtin. Alıcılardan, işletmelerin yerel teslimat deneyimini nasıl iyileştirebilecekleri konusunda tartmaları istendiğinde ve daha sık seçmeye teşvik edildiklerinde birkaç net tercihleri vardı:

 %62'si ayrıştırıcı olarak ücretsiz teslimattan bahsetti.

%36'sı sunulan ücretsiz iadeleri görmek istedi.

%32'si daha hızlı teslimat sürelerine değer vereceklerini söyledi.

Sanal Deneyimlere Geçiş

Kapanmalar ve sosyal mesafe önlemleri, tartışmasız en fazla hizmet tabanlı işletmeleri etkiledi. Spor salonları, salonlar ve sanat stüdyoları, dijital stratejilerini hızlı bir şekilde başlatmak veya geliştirmek ve bazı durumlarda sıfırdan yeni ürünler yaratmak için mücadele etmek zorunda kaldı. Örneğin, yoga stüdyoları ve aşçılık okulları, talep üzerine sanal dersler sunmak için yaratıcı bir şekilde video prodüksiyonuna yöneldi.

Müşterilerle yüz yüze etkileşime dayanan diğer işletmeler, çevrimiçi danışmalar, etkinlikler aracılığıyla müşterilerle bağlantı kurmanın dijital yollarını buldu. 2020’nin başlarında yüz yüze etkinlik planları askıya alındığında, güzellik markası Then I Met You, dünyanın dört bir yanındaki müşterilerle, kurucu Charlotte Cho'nun ev sahipliğinde sanal buluşmalar düzenledi.

Alıcıların %14'ü normalde şahsen yapılacak bir şeyin dijital versiyonunu satın aldı.

18-35 yaşındaki demografi arasında bu sayı %27'ye çıkıyor. Eğilim açıkça bir artış görüyor: Dijital deneyim satın alanların %63'ü, pandemi sırasında yılın başlangıcından daha fazlasını yaptığını bildirdi.

Ne yapabilirsiniz?

Ürün veya hizmetinizin dijital sürümleri, coğrafi veya program kısıtlamalarına bağlı olmadıklarından potansiyel müşteri tabanınızı katlanarak genişletebilir. Dijital ürünler, kapılarınızı tekrar güvenle açana kadar geri dönen müşterilerle etkileşime geçmenize de yardımcı olabilir.

Sanal deneyimler satma işinde olmasanız bile, ürünleri satmaya, müşterileri eğitmeye ve topluluğunuzu büyütmeye yardımcı olacak dijital içerik oluşturabilirsiniz. Alıcıların %37'si, bir işletmeye ait ücretsiz çevrimiçi kursların veya eğitim içeriğinin kendileriyle alakalı olacağını söylüyor. Bu sayı 18-34 yaşındakiler arasında %57'ye çıkıyor.

Ödeme Yöntemlerinde Değişim

Temastan kaçınmanın hayati önem taşıdığı pandemi günlerinde, temassız ve dijital ödemeye karşı talep gözle görünür bir biçimde artış gösterdi. Bu dönemde tüketiciler, eve teslim alışverişlerde daha çok online ödeme yöntemlerini; dışarıda yaptıkları diğer alışverişlerde ise temassız kart ile ödemeyi tercih etti. Şifre girme zorunluluğunun ortadan kalkması ve eve teslimlerde ödemenin önceden yapılmasıyla sürecin hızlanması, tüketicilerin bu alışkanlığı pandemi sonrasında da sürdüreceğini ifade ediyor.

Tüketiciler için oldukça faydalı bu değişimin, işletmeler için aynı faydada olduğunu söylemek mümkün değil. Temassız ödemenin artmasıyla verilen bahşişlerin büyük oranda düştüğü istatistiklere yansımış durumda ancak öyle ki bu her işletme için geçerli değil. Bunu öngören işletmelerin online ödemede bahşiş seçeneğini aktif hale getirmesi, durumu kendi lehine çevirdikleri çok güzel bir örnek.

Ne yapabilirsiniz?

İşletmelerinize online ödeme ve temassız ödeme seçeneklerini eklemek, şüphesiz ki sizi gelişen e-ticaret dünyasında bir adım öne taşıyacaktır. Bahşiş yöntemi ile çalışan bir işletmeyseniz, online ödeme seçeneğinde bahşiş adı altında bir bölüm açmanız yararınıza olacaktır.

Ayrıca, tüketicilerin dikkat ettiği diğer bir unsur ise temassız ödeme yaparken ürünü teslim aldıkları çalışanın karta temas etmesi. Bu konuda çalışanlarınızı bilgilendirerek müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down