Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Medya Planlama Avantajları Nelerdir?

Medya Planlama Avantajları Nelerdir?

Bir ürünü pazarlama sürecinde, en etkili araçlardan bir tanesi de medya planlama sürecidir. Medya planlama; reklam verenin mesajını hedeflediği kişilere ulaştırmak üzere hangi medya kanallarının kullanılacağına karar verilmesi sürecini kapsar. İyi bir reklam kampanyası hazırlamak ve bunu uygun hedef kitleye sunabilmek bile bir medya planlamasıdır.  İletişim kampanyasının orijinal ve etkili planlanması, gerekir. Fakat bu, kampanyanın başarılı olması için tek başına yeterli bir neden değildir. Medya planlaması yapılırken elde edilmiş deneyimler ve reklam stratejileri, birçok alanda bulunan boşlukları doldurmak için kullanılabilir. Reklamı yapılan ürünün veya hizmetin reklam kampanyalarından alınacak geri dönüşler açık ve net bir şekilde yansıtılmalıdır. Ancak bu şekilde medya planlaması daha doğru yapılabilir.

Medya Planlama Nasıl Yapılır?

-Medya planlama yaparken ilk adım, “ürün” ile ilgili gerekli enformasyona sahip olmaktır. Planlamasını yapacağınız ürün, hizmet ya da markayı tanımazsanız medya planlamanız olumsuz sonuçlanacaktır. Kendinizin bilmediği bir konuda bir başkasını etkilemeye ve harekete geçirmeye çalışmak, yanlış bir strateji olacaktır.

-Sonra ki adım da ise hedeflerinizi belirleyin. Hedefleriniz özgün olmalıdır. Ölçülebilir, ulaşılabilir, gerçekçi ve zamana bağlı da olması gerektiğini unutmayın. Hedef kitlenizin doğru belirlenmemesiyle çoğu zaman başarılı sonuçlar elde edilemez. Özellikle kimlerle, hangi gruplara hitap edeceğinizi bilmediğinizde güçlü, tutarlı bir marka algısı yaratmak zor olacaktır.

-Ana hedef kitlenizi belirleyin. Birçok sayıda erişilebilir kullanıcı vardır. Bu kullanıcıların hangi birine erişeceğinizi belirlemek sizin elinizdedir. Hedef kitle seçimindeki alanı daraltın. Kitlelerinizi demografik (yaş, cinsiyet, etnik köken, gelir, meslek vb.) özelliklere ayırın. Bu sayede daha spesifik sonuçlar elde edebilirsiniz. Demografik özelliklerin yanı sıra, hedeflerin ilgi alanlarına ve alışkanlıklarına da hâkim olmalısınız. Kime hitap ettiğinizi bilmeniz açısından oldukça önemlidir.

-Kampanya detaylarının planını oluşturun. ‘’Kampanya için bütçemiz ne kadar, zaman çizelgemiz nasıl oluşturulmalı ve bu kampayayı yaparken hangi medya kanallarını kullanacağım?’’ Gibi soruların cevabını bulun.

-Kampanyanızı yayınlayın ve yayınlandıktan sonra işinizin bittiğini düşünmeyin. Kampanyanın sıkı takipçisi olun. Geribildirimlere odaklanın ve bir değerlendirmeye tabii tutun.

Medya Planlama Ajanslarıyla Çalışmanın Avantajları

Medya Planlama Ajansları, yapacakları yaratıcı çalışmalar ile başarılı ve ilgi çekici kampanyaların oluşturulmasını sağlarlar. Planlı çalışmalar sonucu daha başarılı sonuçlar elde ederler. Hedef kitleye erişilebilirlik yüksek, kullanılan maliyet az ve alınan geri dönüşler fazla olacak şekilde çalışmalar yaparlar. Bu da markanızın/işletmenizin lehine bir durum olacaktır. Bir sosyal medya ajansı, markanızın maksimum erişilebilir olmasını sağlar. Aynı zamanda hedeflere daha çabuk ulaşmayı sağlar. Şirketler, ürünlerini ya da hizmetlerini en iyi şekilde nasıl sunacaklarına odaklanırken, bu ürün ya da hizmetleri nasıl pazarlayacakları konusu ayrı bir uzmanlık alanı olduğundan işin bu görevi ajanslardan almaları verimliliği arttıracak, geri dönüşleri olumlu yönde etkileyecektir.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down