Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Küçük İşletmenizin İlk Yıllarında Tasarruf Edebilmesinin 6 Yolu

Küçük İşletmenizin İlk Yıllarında Tasarruf Edebilmesinin 6 Yolu

Bir iş kurmaya karar veren potansiyel işletmecilerin ilk faaliyeti, maliyet araştırması ve planlaması yapmaktır. Ancak sonrasında ortaya çıkan durum ise iş kurma aşamasında yapılan maliyet planlarının işletmenin ilk dönemlerindeki gerçeklerle uyuşmaması şeklindedir. Yapılan bir araştırmaya göre, küçük işletme sahipleri ilk yıllarında planladıklarından iki kat daha fazla harcama yapmaktadır. Peki öncesinde çeşitli finansal planlamalar yapılmasına rağmen neden harcamalar planlarla uyuşmazlık göstermiştir? Nerelerde tahminler boşa çıkmış olabilir ya da işletme sahipleri planlarına sadık kalmak hatta maliyetlerini düşürmek adına neler yapabilirlerdi?

İşletmecilerin büyük çoğunluğu, ilk yıllarında önlenebilir bazı finansal hatalar yaptıklarını bildirmiştir. Yazımızda bu hatalardan kaçınmak için nelere dikkat etmeniz, neleri farklı yapmanız gerektiğine adım adım değinilecektir:

1- Finansal planlamayı atlamayın

Planlarınızdaki finansal hedeflerinize ulaşmanın ilk adımı onları yazıya dökmektir. İlk iş girişiminde bulunan insanların çoğu bu adımı gereksiz ya da zor bulduğundan atlayabiliyorlar lakin yazılı bir finansal plana sahip olmak hedeflerinizi somut olarak görmenize, hangi aşamada bulunduğunuzu bilmenize, hangi aşamaya varmaya çalıştığınıza ve o aşamaya varmak için kurduğunuz planları somutlaştırmanıza ya da işlerin beklediğiniz gibi gitmediği durumlarda yedek planlara sahip olmanıza olanak tanır.

Finansal plana sahip olmak aynı zamanda, daha hızlı bir şekilde doğru kararlar almanıza yardımcı olur ve sizi girişimcilik yolunuzda zaman zaman yorulmuş hissettiğinizde büyük resmi görmenizi, esas amacınızı hatırlamanızı sağlar.

2- Ağınızı genişletin

İlk olarak tanıdığınız veya tanıştığınız her kişi potansiyel bir müşteri, danışman ya da iş ortağı olabilir. Ayrıca işinizi kurmadan önce sermayenizi belirlerken doğru tahminler yapmanıza en çok katkı sağlayacak kimseler bu işi daha önce ya da halihazırda yapan insanlardır. Bu insanlarla iletişim kurmak, onlardan tavsiyeler almak faydanıza olacaktır. Bu nedenle profesyonel iş ağınız ne kadar geniş olursa size katkısı da o denli fazla olacaktır.

Ağınızı genişletmek adına sosyal medyayı da efektiftir biçimde kullanabilirsiniz. Örneğin, kişisel Facebook, Instagram ve LinkedIn sayfalarınızda yeni iş girişimizi, ne sunduğunuzu, hangi konularda desteğe ihtiyacınız olduğunuzu paylaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra, işletmeniz ya da sektörünüzle ilgili daha genel gruplara katılmanız önemlidir. 

3- Ücretsiz araçları ve uygulamaları tanıyın

İlk aşamalarda denemediğiniz size ve amacınıza uygun olup olmadığını bilmediğiniz ücretli uygulamaları-yazılımları satın almak yerine ücretsiz kaynakları kullanabilirsiniz. Başlarda size ve sektörünüze uygun uygulamaları bulmaya farklı uygulamaları denemeye ve hangisinin işe yarayıp hangisinin yaramadığını görmeye odaklanın.

Size önerebileceğimiz bazı uygulamalar:

 • Hatchful, herhangi bir tasarım deneyiminiz olmadan sektörünüze ve tasarım çizginize uygun profesyonel görünümlü logolar ve kartvizit, reklam afişi, baskı vb. görsel medya varlıkları oluşturmanıza yardımcı olur. 
 • Burst, internet siteniz veya ticari kullanımınız için ücretsiz, yüksek çözünürlüklü fotoğraflara göz atmanıza ve bunları indirmenize olanak tanır. 

4- Ürününüzün araştırmasına yatırım yapın ve ona dair görüş alın

Aklınızdaki iş fikrini yahut ürünü uygulamaya geçirmeden önce üzerine çalışmama, araştırma yapmama, başkalarının fikrini ve dahi onayını almama size çeşitli mali yükler olarak geri dönebilir. Bu nedenle özellikle kendi ürününüzü üretiyorsanız, ilk zamanlarınızın büyük bir bölümünü araştırma-geliştirme çalışmalarına yatırım yaparak geçirmelisiniz. Ürününüze dair bir prototip/numune ortaya çıkardığınızda ise hedef kitlenize benzer küçük kitlelere prototipinizi sunup fikirlerini almalısınız. Söz konusu fikir/onay alma aşaması insanların seveceği ve satın alacağı bir ürün yaratmanızı sağlar ve böylece siz de kazanç sağlamayacak bir ürün için zamanınızı, paranızı ve emeğinizi harcamamış olursunuz.

Ürününüze/fikrinize dair fikirler edinmenin bazı yollarına değinmek gerekirse;

 • Aileniz ve arkadaşlarınızla fikriniz hakkında konuşun.
 • Fikrinizi hedef kitlenize benzer bireylere sunun ve onlardan geri bildirim alın.
 • Geribildirim için sosyal medyayı ve forumları kullanın.
 • Google Trendler’i kullanarak çevrimiçi talebi araştırın.

İş kurmanın maliyeti üzerine yapılan bir araştırmada ürün araştırması ve doğrulaması için yeterince zaman harcamayan işletmelerin ürün tasarımlarını daha sonra kaçınılmaz olarak yeniden gözden geçirmek zorunda kaldıklarında iki kat maddi harcama yaptıkları görülmüştür. Bu sebeple bu aşamayı atlamamak oldukça önemlidir.

5- Pazarlama bütçesini düşük tutun ve titizlikle takip edin

İlk yıllarınızda özellikle kaynaklarınız sınırlıysa işin pazarlama kısmı sizin için zor olacaktır. Maddi kaynaklarınızın sınırlı olmasa dahi pazarlama sizin için zor olabilir zira ücretli reklamlara çıkmak satışlarınızın artacağının garantisi değildir. İş kurmanın maliyeti üzerine yapılan bir araştırmada, ilk yıl pazarlama için ayrılan bütçelerle kazançlar arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.

Karmaşık kampanyalar yürütmeden ve fazla paralar harcamadan önce pazarlama konusunda şu hususları temel almalısınız:

 • Markanız için doğru sosyal medya kanallarını seçin: Platformlarınızı seçtikten sonra, markanızın tüm platformlarda tutarlı ve sürekli göründüğünden emin olun.
 • Internet sitenizi satış için optimize edin: Bir müşterinin internet sitenizle ilgili bir izlenim oluşturması çok kısa sürer. Ana sayfanızdaki gezinmeden sitenizin hızına, site içerisindeki ürünlere ulaşım ve ödeme deneyime kadar her şeyin sorunsuz olması önemlidir.
 • E-posta listenizi büyütün: İnternet sitenizi e-posta adreslerini yakalayan tekliflere yönlendirebilirsiniz. Örneğin, siteye üye olurken %15 indirim sağlamak gibi veya sosyal medya hesaplarınızı iletişim bilgileri karşılığında ücretsiz bir hediye vermek için kullanabilirsiniz. 
 • Marka sadakatini ödüllendirin: Markanıza bağlı, mevcut müşterilerden para kazanmak, yeni müşteriler edinmekten daha ekonomiktir. Sadık müşterileriniz için bir VIP programı uygulayabilir veya onlara özel indirimler sunabilirsiniz.
 • Ücretsiz markalarla çapraz tanıtım yapın: Çapraz tanıtım, hizmetlerinizi pazarlamanız karşılığında hizmetlerinizi pazarlayabilecek ilgili işletmelerle her iki taraf için de hiçbir ücret ödemeden ortaklık kurmanıza olanak tanır. 
 • Pazarınızdaki mikro-influencerları tanıyın: Alanınızda ürününüzle ilgilenebilecek mikro-influencerlar varsa kendi platformlarında bahsetmeleri karşılığında onlara bazı ücretsiz hediyeler sunabilirsiniz. 
 • Temel performans ölçümlerini belirleyin ve takip edin: internet sitenizin nasıl performans gösterdiğini ve nerede müşteri kaybettiğinizi görmek için Google Analytics'e aşina olmalısınız. Google Analytics ücretli kampanyalar yürütüyorsanız reklam maliyetlerinizi hesaplamanızı ve pazarlama çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını görmenizi sağlar. 

6- Kargo gönderim stratejinizi belirleyin

Ücretsiz kargo çağında, müşteriler de ücretsiz kargoya ekstra bir hizmet olarak bakıyorken küçük işletmelerin büyük e-ticaret siteleriyle rekabet etmesi giderek zorlaşıyor. Yüksek nakliye hacmine sahip büyük markalar taşıyıcılarla daha düşük ücretler üzerine pazarlık yapabiliyorken, daha düşük nakliye hacmine sahip küçük işletmeler maalesef ki bu pazarlığa girişemiyorlar bile. Bu nedenle küçük işletmelerin müşterilerine uygun fiyatlı nakliye fırsatı sunması, taşıyıcılara yüksek ücretler ödemeyi ve kalan nakliye masraflarına karşılamaya razı olmayı beraberinde getirecektir.

Nakliye stratejinizi ve bu kalem için ayıracağınız parayı belirlerken şu soruları kendinize sormalısınız çünkü bu soruların cevaplarına göre stratejiniz ve nakliye için ayıracağınız bütçe değişkenlik gösterecektir:

 • Nakliye ücretinin tamamını müşteriniz mi ödeyecek, sabit bir ücret mi belirleyeceksiniz yoksa nakliye ücretini kendiniz mi karşılayacaksınız?
 • Bir taşıyıcıdan ücretsiz ambalaj mı alacaksınız yoksa markalı ambalajınızı mı kullanacaksınız?
 • Uluslararası gönderi yapacak mısınız?
 • Paketleri sigortalayacak ve takip edecek misiniz? 

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down