Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Kişiler ve Şirketler için Etkili Linkedin Kullanımı

Kişiler ve Şirketler için Etkili Linkedin Kullanımı

Sosyal ağlar insanları gününün büyük kısmını telefon ya da bilgisayar başında geçirmelerinin en baştaki unsurlardan biridir kuşkusuz. Sosyal medyanın popüler mecraları arasında yerini alan Linkedln iş arayan ve iş verenleri buluşturan, iş dünyasından paylaşımların yapıldığı bir platform. Dünyanın en geniş profesyonel ağlarından biri olan Linkedln ile kendi adınıza yada şirketiniz adına oluşturduğunuz profil sayesinde meslektaşlarınızla iletişime geçebilir, iş ilanlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca profilinizi görüntüleyenleri görebilmenizi, sizin de başkalarını takip edebilmenizi sağlar. Linkedlni diğer ağlardan ayıran en önemli fark; özellikle ülkemizdeki insanlar için çok büyük bir stres kaynağı olan işsizlik sorununa daha kolay çözümler bulabilmeye yardımcı adımların bulunması. Şirketleri ve üst düzey yetkililerin paylaşımlarını etkili bir şekilde takip edip linkedlni kullanmayı bilirseniz kariyeriniz için çok önemli sonuçlar elde edersiniz.

LİNKEDİN NASIL KULLANILIR

CV oluşturup kariyerinizi yönetmek Linkedlne üye olma sebeplerinden sadece biridir. Tüm sosyal ağlarda olduğu gibi e-posta adresinizle kayıt olabildiğiniz Linkedln, ad soyad gibi temel bilgilerinizi girmenizle oluşturulur. Daha sonra okul, iş deneyimi ve yetenekler gibi kariyerinizi iyi yansıtabileceğiniz bir kısım bulunmakta. Ücretsiz ve ücretli iki versiyonu bulunan Linkedln ücretsiz kullanıldığında da bir çok özelliğinden faydalanabilirsiniz. Daha profesyonel bir kariyer oluşturma düşüncesindeyseniz bağlantınız olmayan profillerle iletişim kurabilme gibi özellikleri olan Premium versiyonuna geçebilirsiniz. Profilinizi oluşturup etkileşim kurdukça uzmanlığınız ve deneyimlerinizle güvenirliğinizi arttırırsınız. Linkedlni doğru kullanıp güçlü bir profil oluşturmanız birçok fırsat getirebilir size.

LİNKEDİN NE İŞE YARAR

İşsizlik sorunun yoğun olduğu bu dönemde şirketler ve çalışanlar referansa önem vermektedir. Bu sebeple Linkedln gibi kullanıcılarının kariyer, okul hayatı, iş deneyim ve yeteneklerini gösterebildikleri platformlar oldukça önem kazanmıştır. Özellikle iş bulmak isteyen yeni mezunlar için kaçınılmaz bir fırsat. İnternet üzerinden oluşturduğunuz dijital CV’niz ile yapılan dosya, sunum, dosya gibi çalışmaların paylaşılabilmesi, iş hayatında yetkili kişilerle bağlantı kurabilmeniz hatta onlarla bilgialışverişinde bulunmanızı sağlar. Linkedln üyesi olmanız kariyerinizde fark yaratmak için çok önemli bu yüzden.

3 ADIMDA LİNKEDİN HESABINIZI YARATIN

Adım 1 Profilinizi Doğru Oluşturun

Linkedlnde oluşturduğunuz profil sizin kimliğinizdir. Güncel tutulan, sizi ve yeteneklerinizi doğru yansıtan bir profil doğru adımlarla ilerlemeniz açısından çok önemlidir. Profilinizde sizi iş dünyasında temsil ettiğine inandığınız bir fotoğrafı kullanın. Profil tanıtma kısmında kendinizin öne çıkarmak istediğiniz özelliklerinden bahsedin mutlaka. Arama sonuçlarında göze ilk çarpan kısım başlık bölümünde  yazdığınız yazı olacaktır.

Adım 2 Bağlantılarınızı Dikkatle Kurun

Birçok Linkedln kullanıcısının yaptığı en büyük hata üye olur olmaz kişi listesini genişletmek için karşısına çıkan herkesle bağlantı kurmaya çalışması. Linkedlnde sınıf arkadaşlarınızla, meslektaşlarınızla, sektör liderleriyle bağlantı kurun ama en önemlisi size fayda bağı olduğunu düşündüğünüz profiller keşfedin ve onlarla bağlantı kurun.

Adım 3 İçerik Üretin

İçerik Linkedln’in kralıdır diyebiliriz. İçerik üretilmemiş bir profil boş bir sayfaya benzer. İçerik üretmeye başladıkça kişisel markanıza fark oluşturabilir, alanınızda düşünce liderliği konumlanmanız başlar. Bu diğer kullanıcıların size güvenini arttırır ve sizle etkileşim kurma isteğini uyandırır.

ETKİLİ LİNKEDİN KULLANIMI NASIL OLMALI

Sosyal medya üzerinden yaptığımız her paylaşım bizim profilimizi yansıtır. Linkedln iş ve kariyer hayatına yönelik bir uygulama olduğundan profilinizi iş hayatınıza uygun olacak şekilde düzenlemeniz daha profesyonel bir izlenim oluşturur. Profilinizi sürekli güncel tutmanız ve linkedln hesabınızda zaman harcamanız Linkedln’da aktif kullanıcı olduğunuzu gösterir. Deneyim ve yeteneklerinizi anlattığınız iş tecrübeleriniz dışında profilinizi inceleyen kullanıcıların birkaç anahtar kelime ile hakkınızda bilgi sahibi olabileceği özet kısmı oluşturun.  Linkedln profilinize bir web sitesi ya da blog sayfanız varsa mutlaka ekleyin ve detaylarını paylaşın. Mesajlarınıza mümkün olduğunca erken cevap vermeye çalışın, bağlantılarınızı faydalı bağlar üzerine genişletin ve her zaman profilinizi güncel tutun.

 

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down