Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

İnternet Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

İnternet reklamcılığı, güncellenmiş arama algoritmaları, pazar eğilimlerini değiştirme, tüketici ilgilerini değiştirme, yeni ve daha iyi teknolojilerin tanıtımı gibi evrilen süreçlerden oluşur. Reklamcılık her zaman böyledir çünkü her zaman yeni bir şey vardır. 

Bu yüzden, işleri aynı şekilde yapmaya devam etmeyi imkansız kılan bir dizi faktör vardır. Sürekli internet reklamcılığının son noktasında olmak ve en iyi stratejileri geliştirebilmek için, mevcut pazarda sürekli eğitim, deney ve testlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunu yaparsanız, işletmeniz için en iyi kampanyaları yapabilirsiniz.

İnternet Reklamcılığı Nedir?

Dijital reklamcılık yani internet reklamcılığı yayıncıların ücretsiz içerik ve hizmet sunmalarını sağlamak için web sitelerine, mobil uygulamalarına ve televizyonlarına koydukları ücretli reklamları tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Bazı dijital reklamlar, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtan şirketler tarafından olası ilgi alanlarınıza göre uyarlanmıştır. Bu, web sitelerinde gerçekleştiğinde İlgi Alanına Dayalı Reklamcılık, uygulamalar arasında gerçekleştiğinde Uygulama İçi Reklamcılık olarak bilinir.

İnternet Reklamcılığı Türleri Nelerdir?

İnternet reklamcılığı yapmadan önce dijital reklam türlerini bilmek, anlamak ve ona göre reklam stratejileri hazırlamak önemlidir. İşletmenizi insanlara duyurmak ve internet reklamları yayınlamak için aşağıdaki reklam türlerinden bir ya da birkaçını kullanabilirsiniz.

Arama motoru reklamcılığı (PPC)

2019 yılında Google'da 700 milyardan fazla arama yapıldı. Bu her gün 6 milyardan fazla ve bu sayı yükseliş eğiliminde ve artmaya devam etmektedir. Bu rakamlar, dijital dünyadaki mesajları alabilen işletmeler için inanılmaz bir fırsat sunuyor.


PPC reklamlarının yardımıyla, bu aramalardan sitenize bugün en kısa sürede tıklama almaya başlayabilirsiniz. İşletmenizle alakalı anahtar kelimeler arasında bir yer için teklif vererek, linklerinizin organik sonuçların üzerinde görünmesini sağlayabilir ve teklifiniz için anında bir trafik kaynağı elde edebilirsiniz.

Peki, yüksek rekabet içinde reklamlarınızı nasıl gösterebilirsiniz? Google ve diğer arama motorları, işletmelerin belirli bir arama sorgusunun en üstünde görünmek için ne kadar ödemek istediklerine, en yüksek teklifi vermelerine ve en alakalı reklamlara sahip olmalarına dikkat eder.

Sitenize yapılan her bir tıklama için ödeme yaptığınızdan, seçtiğiniz anahtar kelimelerin alakalı olması, online reklamcılık maliyetinin karınızı aşmaması önemlidir. Bu doğrultuda bir reklam teklifi vermelisiniz.

Sosyal medya reklamcılığı

Sosyal medyada her zamankinden daha fazla insan var. Bu yüzden, online işletme reklamlarınız için sosyal ağları kullanmalısınız. Ancak, Facebook'ta bir sayfa oluşturmak yetmez.

Mevcut online reklamcılık ekosisteminde, organik veya ücretsiz sosyal medya pazarlama çabalarıyla erişim her zamankinden daha düşüktür çünkü en büyük sosyal medya ağları son birkaç yıldır odaklarını para kazanmaya kaydırmaktadır.

Ama bu kötü bir şey değil. Çünkü sosyal medya kullanıcıları, zaten arkadaşlarından gelen yayınlar ve takip ettikleri sayfalarla doludur bu yüzden onların dikkatini çekmek, işletmenizin mesajlarını okumak çok zor ve zaman alıcı bir süreçtir. Bu açıdan, ücretli sosyal medya reklamcılığı sayesinde, inanılmaz hedefleme olanaklarından yararlanabilir ve en iyi başarı şansına sahip reklamlar oluşturabilirsiniz.

Sayısız parametre kullanarak kitlenizi özelleştirebilir, çok çeşitli hedefler arasından seçim yapabilir ve gelişmiş sosyal medya algoritmalarının reklamlarınızı en iyi performans ve en yüksek yatırım getirisi için optimize etmesini sağlayabilirsiniz.

Banner reklamları

Banner reklamları, şimdiye kadar kullanılan ilk online reklamcılık türlerinden biriydi ve yöntemin öncüleri için muhteşem sonuçlar verdi. Fakat, ilk kullanıldığı zamanlarda başarılı olsa da banner reklamları uzun zamandır yaygın ve mantıksız bir şekilde kullanıldı. Bu da çoğu internet kullanıcısının banner reklamlarını tamamen görmezden gelmeyi öğrenmeye zorladı.

Web sitelerinden banner reklamları ortadan kaldıran çeşitli reklam engelleyicilerini artık herkes kullanıyor. Bu nedenle banner reklamlar, kullanıcıları rahatsız etmeden hedef kitlenizi yönlendirmek için üretken bir biçimde kullanılabilir.

Bloglar

İnternetin gelişinden bu yana, bilgi ve deneyimlerin içerik yoluyla paylaşılması, online ortamda başarılı olmanın en önemli yollarından birisidir.

İnsanlar sorularına cevap bulmak ve sorunlarına çözüm bulmak için internete girer. İşletmelerin ürettiği içerik, uzmanlığınızı sergilemek, değerli bilgiler sunmak ve sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgilenen sadık bir kitle oluşturmak için önemlidir. 

Bugün, hedef kitlenizin seveceği ilgi çekici içerik oluşturmak için her zamankinden daha fazla fırsat var. Bir blog kurabilir, videolar oluşturabilir, hatta podcast kaydedebilir ve daha sonra bu içeriği işletmenizi tanıtmak, erişiminizi genişletmek ve kendi alanınızda bir otorite olmak için kullanabilirsiniz.

İnternet Reklamcılığının Avantajları ve Dezavantajları

Hedef kitle ile iletişimi ve bir reklam stratejisinin başarısını sağlamak için, online reklamcılığa yatırım yapmak gerekir.

İnternetin farklı kampanya türlerine destek olarak sunduğu avantajlar, neredeyse her işletmenin dijital dünyaya damgasını vurmak istemesi anlamına geliyor. Peki, online reklamcılığın ne gibi avantajları var?

Etki

İnternetin sunduğu yoğun segmentasyon olasılığına ek olarak, oradaki tüm farklı ortamlar, kampanyanın hedef pazarında büyük bir etki yaratma potansiyeli sağlar.

Optimal ölçüm

İnternette bulunan harika araçlar sayesinde, internet reklam kampanyaları ilerlemeyi kolayca ölçebilir. İnternet reklam araçlar daha geleneksel reklamcılık araçlarından farklıdır çünkü geleneksel reklam metrikleri, kitlenin küçük bir bölümünü analiz eder veya sınırlar. Online reklam metrikleri ise inanılmaz derecede hassastır.

Zaman kazandırır

Hem "çevrimiçi" hem de "çevrimdışı" reklamcılık bir kampanya stratejisi planlamak için zaman gerektirse de, çevrimiçi reklam kampanyalarının yürütülmesi çok daha hızlı gerçekleşir. Sadece birkaç dakika içinde, reklamlarınızı birden çok farklı platformda hazırlayıp daha sonra birkaç dakika içinde yayınlayabilirsiniz.

Esneklik

Online reklamcılık, inanılmaz derecede esnek olmaları ile karakterize edilir. Hedef pazarınıza günlük yaşamlarının herhangi bir noktasında ulaşmak için herhangi bir metin, resim ve video ile ulaşabilirsiniz. Doğru mecraya doğru zamanda gönderilirse, olanaklar sınırsızdır. Ayrıca, yerel reklamcılık seçenekleri neredeyse sınırsız hale gelmiştir ve tüketiciler tarafından daha çok beğenilen reklam türleridir. Bir bilgisayar ve internet erişiminiz olduğu sürece, dünyanın herhangi bir yerinden yapılabilir!

Düşük maliyet

Etkili bir offline pazarlama kampanyasının bütçesini online pazarlama kampanyasının bütçesiyle karşılaştırırsanız, online reklamcılık kampanyasının maliyetleri oldukça ucuz hale gelir.

Kullanıcı etkileşimi

İnternet ayrıca doğrudan kullanıcı etkileşimi sağlayan bir yardım görevi de görür. Diğer iletişim araçlarının aksine, sadece mesajları paylaşmakla kalmaz, aynı zamanda alıcılar haline gelir ve müşterilerin söylediklerini duymalarını sağlar. Bu iki yönlü iletişim, şirketlerin çok daha akıcı bir iletişim hattına sahip olmalarına ve müşterilerinin ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur. 

Hız

Bilginin online hareket etme oranı, internet reklamcılığını dikkate alınması gereken bir güç haline getiren başka bir öğedir. Metrikleri her zaman iyi bir strateji ile takip etmeniz gerekse de, sonuçları inanılmaz bir hızla görebilirsiniz.

Segmentasyon

İnternetin yaşa, ilgi alanlarına, cinsiyete veya önceden belirlenmiş diğer sosyo ekonomik koşullara göre bölümlere ayırma yoluyla hedef kitleye ulaşma yeteneği harikadır. Doğru müşterileri bulmak için, özel olarak önceden belirlenmiş birkaç gereksinimi karşılayan kişinin türüne odaklanan bir reklam kampanyası hazırlayabilirsiniz.

Yaygınlaşma sorunları

İnternet reklamcılığının birçok faydası olmasına rağmen tüm topluma hitap edememesi bir dezavantajdır. Birçok ülkede, televizyon hala internetten daha yaygın bir iletişim aracıdır. Bu yüzden internet reklamlarının daha çok yaygınlaşamaması bir dezavantajdır.

İnternet reklamlarının sayısı

Etrafta dolaşan binlerce reklamın olması, reklam kirliliğine yol açar. Bu yüzden gün içinde internet kullanıcıları, yüzlerce reklama maruz kalır. Bu durum kullanıcıların, işletmelere odaklanmasını zorlaştırır.

Türkiye'de İnternet Reklamcılığının Gelişimi

Türkiye’de internet reklamcılığı, son birkaç yılda büyük bir ivme kazanmıştır. İnternet kullanıcılarının artması, dijitalleşme ve düşük maliyetler şirketleri internet reklamcılığını kullanmaya teşvik etmektedir. Önümüzdeki yıllarda ülkemizde, internet reklamcılığı daha yaygın hale gelecektir.

İnternet Reklamcılığı Örnekleri

İnternet reklamcılığı pek çok farklı mecra üzerinden yapılabilir. Farklı kanalları kullanarak yapabileceğiniz online reklamcılık örneklerini bu bölümde bulabilirsiniz.

LinkedIn sponsorlu yayınlar

E-kitaplari, teknik incelemeleri, demoları, web seminerlerini veya etkinlikleri tanıtmak, LinkedIn takipçilerini arttırmak veya şirketinizin adını sektörünüzdeki insanlara duyurmak gibi hedefler için idealdir.

LinkedIn reklamcılığı

LinkedIn sponsorlu yayınları, takipçilerin haber yayınlarında, takip ettikleri iş arkadaşlarından ve işletmelerden gelen normal yayınlara benzeyen özelleştirilmiş bir reklam sunan bir tür yerel sosyal reklamcılık türüdür.

LinkedIn'de reklam vermek, işletmelere iş unvanlarına, iş işlevlerine, derecelerine veya şirketlerine göre kitlelerini hedefleme fırsatı sunar. Gördüğümüz en başarılı kampanyalar, kitleye bir e-kitap veya bir teknik inceleme gibi yararlı ve somut bir şey sunmaktadır.

Facebook sponsorlu yayınlar

Ürünler veya hizmetlerin online satışları artırmak, satış ve etkinlikleri tanıtmak, Facebook takipçi sayınızı arttırmak veya yerel işletmenizi tanıtmak gibi hedefler için ideal bir online reklam örneğidir.

Facebook reklamcılığı

LinkedIn tarafından desteklenen yayınlar gibi, bu online reklamlar da arkadaşlarınızdan ve ailenizden gelen gönderilere çok benzemektedir. Günümüzün sosyal ortamında, tüketiciler bir web sitesinin açıkça reklam öğelerinden uzak durma eğilimindedir. Facebook’un sponsorluk yaptığı yayınlar, reklamverenlere sosyal platformlarında en çok tüketilen ürünlere girme olanağı verir.


Facebook, kitlenizi, kullanıcıların beğenilerine, hobilerine, yaşam tarzlarına ve ilgi alanlarına göre hedefleme olanağı sunar. Bu, giyim, ayakkabı, elektronik ve akıllı telefon uygulamaları gibi ürünlerin reklamı için idealdir. Facebook'ta video paylaşımındaki hızlı artışla birlikte, büyüleyici, esprili veya zeki bir video ile sponsorlu yayınların kalabalığından öne çıkabilirsiniz.

Sponsorluklar ve banner reklamları

Marka bilinirliğini artırmak veya web sitenize trafik çekmek için sponsorlu reklamlar ve banner reklamları kullanabilirsiniz.

Banner reklamlara bazı pazarlamacılar pek ilgi göstermez. Yine de sektörde web sitesinin görünürlüğü korumak ve şirket web sitelerine trafik çekmek isteyen büyük şirketler için yoğun olarak kullanılan bir reklam platformu olmaya devam ediyorlar. Bu görüntülü reklamcılık programları için programlı reklam satın alma ile gelişmiş hedefleme kullanmak genellikle daha iyi sonuçlar verir ancak bu yöntemler büyük bir yatırım gerektirir.

Doğal reklamcılık

Marka bilinci oluşturma, bilgi aktarma veya içerik erişimini artırma gibi hedefler için idealdir. İçerik pazarlama, ürün tanıtım metinleri, görselleri ve videoları, marka tanıtım metinleri, görselleri ve videoları ile doğal reklamcılık tekniğini kullanabilirsiniz.

İnternet Reklamcılığı Hizmet Aracıları Nedir?

2020 yılında yürürlüğe giren yeni yasaya göre,  internette reklamların yayınlanmasına aracılık eden internet reklamcılığı hizmet aracıları e-fatura kullanmak zorundadır. 2019 yılı sonuna kadar başvurular tamamlanmalıdır. İnternet reklamcılığı e defter uygulaması 2020 yılında zorunlu hale gelmiştir.

İnternet Reklamcılığı Şirketleri

Siz de internet reklamcılığı aracılığıyla markanızı, işletmenizi, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak istiyorsanız, internet sitemizde bulunan internet reklamcılığı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down