Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

İçerik Pazarlama ile Başarıya Giden Yol

İçerik Pazarlama ile Başarıya Giden Yol

İçerik pazarlama stratejisi oluşturmak, göründüğü kadar kolay değildir. Yüzlerce makaleyi internette yayınlayıp, sihirli bir şekilde Google'da iyi sıralanmasını bekleyemezsiniz. Evet, içerik pazarlamasından yararlanmanız gerektiğini anlamak doğru bir ilk adımdır ancak kampanyanızı başlatmadan önce bilmeniz gereken çok şey vardır.

İçeriğiniz ne kadar harika olursa olsun, pazarlamıyorsanız, paylaşmıyorsanız ve halka tanıtmıyorsanız kimse okumaz. Bu basit kılavuzla, her içerik pazarlama uzmanının bilmesi gereken içerik pazarlama ipuçlarını öğreneceksiniz.

İçeriğinizin amacını tanımlayın

İlk yapmanız gereken şey, içeriğinizin amacını tanımlamaktır. İçeriğiniz için kesin bir hedefiniz yoksa, yalnızca tutarsız bir makale yazmazsınız aynı zamanda uygun kanallarda pazarlama yapmakta zorluk çekersiniz.

İçeriği dağıtmaya başlamadan önce tanımlamanız gereken birkaç hedef var. İşletmenizi büyütmek için bu içeriği nasıl kullanacağınıza karar verin. Potansiyel müşteriler oluşturmak mı, satışları artırmak mı, pazarlamanızı artırmak mı veya bir topluluk oluşturmak mı hedefiniz… Nasıl kullanılacağını belirledikten sonra içerik için belirli bir hedefe karar verin. Tüm içeriğinizle uyumlu olacak temel mesajı geliştirin. Rakiplerinizi belirleyin ve analiz edin.

Örnek içerik pazarlama planları

Hubspot’tan örnek içerik pazarlama planları indirebilir ve kişisel hale getirebilirsiniz.  İyi bir takvim yalnızca tarihleri ​​değil makalenin konusunu, içeriğini ve anahtar kelime odağını da içerir. Ayrıntı seviyesi size kalmış. Bazı kampanyalar oldukça basittir ve belki de yalnızca bir tarih ve başlık gerekir. Diğer kampanyalar geliştirilebilir ve anahtar kelime odağı, kişisel hedef, yazar, coğrafi hedefleme, ürün odağı vb. ayrıntıları içerebilir. İşleri olabildiğince basit tutun. Böylece başarılı olma olasılığınız yükselir. 

Hedef kitlenizi tanıyın ve analiz edin

Kimin için yazdığınızı bilmiyorsanız, sonuçsuz içerik yazacaksınız. Kitlenizi bilmiyorsanız, başarılı bir içerik pazarlama kampanyası yürütemezsiniz. Bu başarısızlık, lansmandan önce veya bir içerik pazarlama planının ilk aşamalarında meydana gelebilir. İçerik yalnızca markanız için değil, kitle içindir. Hayatta kalmanın tek yolu, insanların gerçekten içeriği okuyup etkileşimde bulunmalarıdır.

Hedef kitleniz yoksa, ne yazacağınızı, nasıl yazacağınızı veya “takipçi olmayan” belirsiz ve dağılmış kişilere nasıl hitap edeceğinizi bilemezsiniz.

Bir kullanıcı personası oluşturun. Zihninizde binlerce kişiden oluşan bir kitle oluşturmayın. Bu işe yaramıyor. Bunun yerine, sadece müşteriniz olan birini düşünün.

Daha sonra mesajınızı tespit edin. İçerik, tanımı gereği bir şey söylüyor. İçeriğiniz ne diyor? Biliyor musunuz? Mesaj olmadığı sürece içerik anlamsızdır. Mesaj, içeriğinizin kaynaştığı tek şeydir. Bir cümle ile mesajınızı özetleyebilmelisiniz. Bir mesajınız yoksa, ekranda anlamsız kelimeler üreteceksiniz. Er ya da geç, içeriğin motivasyonunu kaybedersiniz çünkü itici gücü yoktur.

Çözüm hem basit hem de nispeten kolaydır. Tüm işinizin amacını anlamalısınız. İçerik pazarlama, belirli bir mesajı ileterek bu amaca hizmet etmelidir. Mesajınızı bulmak için, müşteri tarafından verilen brief’i iyi anlamalısınız. Buradan çıkardığınız temel mesajı yazın ve daha sonra ikincil mesajları yazın. Böylece hedeflenen site trafiği sadece yoğunlaşmakla kalmayacak aynı zamanda müşterinizin istediği bir mesajı da ileteceksiniz.

Başlıklara odaklanın

Ürettiğiniz içeriklerin başlıkları dikkat çekici ve merak uyandırıcı olmalıdır.  Video, makale veya podcast hangi içeriği oluşturursanız oluşturun başlık, içeriğinizi hedef kitlenize başarıyla sunmanın en önemli unsurlarından biridir. Başlıklarınızı ilgi çekici ve cazip hale getirdiğinizde dönüşüm oranlarınız hızla yükselir. 


İnternette, her yerde gizemli ve çarpıcı başlıkları görürsünüz. Bir boru hattı kadar sıradan bir konu bile, doğru şekilde başlık atıldığında heyecan verici görünebilir.

Harika bir başlık oluşturmak için sansasyonel olmanıza gerek yok. Bunun yerine, okuyucularınızın istediklerine aşırı odaklanmanız ve tıklamalarını sağlayan bir söz vermeniz gerekir.

Anlaşılır içerikler oluşturun

Destansı içerik oluşturma arayışınızda, online itibarınızın her şey olduğunu fark etmelisiniz. Ününüzü korumak zor bir iştir ve birkaç dakika içinde yok edilebilir. Kayıp itibarın yeniden inşası yıllar alabilir.

Yayınladığınız her şey iyi araştırılmış ve gerçekte kontrol edilmiş olmalıdır ya da açıklamaya çalıştığınız kavram daha felsefi nitelikte ise iyi bir mantıksal düşünce zincirine sahip olmalıdır. Boş vaatler veren clickbait içeriği oluşturmaya başlarsanız, itibarınız kararır ve kurtarılması neredeyse imkansız olur.

Bununla birlikte, sektörünüzdeki rakiplerinizden daha az içerik yayınlasanız bile, içeriğiniz sert verilere dayanıyorsa yine de rakiplerinizin performansından daha iyi performans gösterecektir. İçeriğiniz aracılığıyla, zor olsa bile, gerçeği söylemek size somut bir itibar ve güven kazandıracaktır.

İçeriğinizi eyleme geçirecek şekilde tasarlayın

Hemen harekete geçebilmeniz için tavsiyelerde bulunmak istediğimi hiç fark ettiniz mi? Bunun bir nedeni var. İnsanlar makaleleri, özellikle bilgilendirici makaleleri okuduklarında teori veya varsayım istemezler. Hemen harekete geçebilecekleri somut adımlar yani eyleme geçirilebilir adımlar atmak ister.

İnsanların aksiyona geçmelerini sağlamak için değer yaratın ve onların ihtiyaçlarına çözüm üretin. Daha sonra onlarla içerik aracılığıyla iletişim kurun. Ardından takipçilerinizin güvenini kazanın. Bunu yapmak için iyi araştırılmış ve deneyimlere dayalı bilgiler sunmalısınız.

İlgi çekici ve orijinal içerik oluşturun

İnternet binlerce çöp içerik ile dolu ve eğer başarılı olmak istiyorsanız, parlak bir pırlanta olmalısınız. İçerikleriniz, takipçilerinize fayda sağlamalıdır. İlginç bilgiler veren makaleler her zaman yüksek trafik alır. Doğru bilgileri dikkat çekici bir üslupla sunmaya özen göstermelisiniz.

Tutarlı içerikler üretin

Bir içerik pazarlama kampanyasını öldürmenin en hızlı yolu, sıfır içeriğe sahip olmaktır. Veya içerik üretmeye başlamak ve sonra bırakmak en kötüsüdür. Bunu çok kez olduğunu gördüm.

Başarısızlık, içerik pazarlamasının başlamasından bir süre sonra gerçekleşir. Başlangıçta içerik pazarlamasını körükleyen heyecan, onu üretmenin yorgunluğuna yol açıyor. Bu süre, birkaç hafta olabilir ya da birkaç ay olabilir.

İçerik pazarlaması tutarlılık ister. İnternete içerik atıp uzun süre boyunca trafik oluşturmasını bekleyemezsiniz. Arama motorları yaşam belirtileri gösteren siteleri sıralamayı tercih eder. Sürekli olarak yeni içerikler üretiyorsanız maksimum SEO avantajından yararlanacaksınız. Arama motorları sonuçları sıraladığında, eski domaine ve yeni içeriğe sahip sayfaları tercih etme eğilimindedirler. 

Her zaman video ve görsel ekleyin

Bir görsel bin kelime değerindedir. Bu yüzden içeriklerinizi oluştururken görseller ve videolardan faydalanmalısınız. İnsanların görsel yaratıklar olduğunu ve görüntüleri metinden çok daha hızlı işlediğimizi fark etmek önemlidir. Kullanıcı yanıtı ve sosyal medya paylaşımlarının sayısını artırmak istiyorsanız, resim ve video eklemek bunu yapmanın en iyi yollarından biri olabilir. Çünkü 2000 kelimelik bir makale görseller olmadan kimse tarafından okunmaz.

Sosyal kanıt kullanın

Hepimiz sosyal kanıtın gücünü biliyoruz. Bir sektör liderinden bir alıntı paylaşarak, içeriğinizi daha güçlü hale getirebilirsiniz. Biraz destansı bir içerik oluşturduysanız ve zaten paylaşmak için sağlam bir platform oluşturduysanız, işinizle ilgili düşüncelerini paylaşmak için bir endüstri liderine ulaşmak, iyileştirmenin harika bir yoludur. Onlara içeriğinizle ilgili bir soru sorun ve e-posta gönderin. Anında güvenilirlik kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

Kullanıcı gibi düşünün

İçerik pazarlama yaparken bir kullanıcı gibi düşünmek önemlidir. Onların neyi aradıklarını, neye ihtiyaç duyduklarını ve nelerle etkileşim kurduklarını iyi anlamanız lazım. Bunun için çeşitli anahtar kelime araştırma araçlarını ve Google Trendlerini kullanabilirsiniz.

Yazarken, sadece insanları değil, aramaları da düşünün. Birisi bir Google arama kutusuna yazabileceği anahtar kelimelerden sorgulara, hem kişilere hem de arama motorlarına hitap eden içerik ve başlıklar yazmaya çalışın.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down