Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Girişimciler için Franchising Neden Avantajlıdır?

Girişimciler için Franchising Neden Avantajlıdır?

Franchising; kelime anlamı olarak en geniş anlamı ile, başarılı bir markanın (lisansın) isim hakkının bir başkası tarafından satın alınarak kullanılmasıdır. Burada 2 taraf vardır birinci taraf franchising veren taraf diğeri ise franchising hizmetini satın alan kişidir. Girişimciler yeni bir sektöre ve iş koluna atılırken kullandıkları yöntemlerden biri de franchising’dir. Peki ama girişimciler için neden avantajlıdır?  

 Marka Bilinirliği 

Öncelikle hali hazırda başarılı ve oturmuş bir firmanın ya da bir işletmenin marka bilinirliğini kullanarak bir işe atılmak oldukça güvenli ve bu açıdan da avantajlıdır. Her yeni işe atılırken sektördeki rakiplerden ve benzer ürünlerden kaynaklanan risk faktörünü franchising hizmetini kullanarak aslında çok aza indiriyor ve bu sayede de başarılı sonuçlar elde edebiliyorsunuz. 

 Zamandan Tasarruf 

Bunun yanı sıra her yeni sektöre ve iş koluna sıfırdan adım atarken bu kararın alınmasından sonra yapılması gereken bir takım analizler ve planlamalar vardır. Bunlar: rakip incelemesi, sektör ve pazardaki pay ve dağılımların incelenmesi, ihtiyac ve taleplerin belirlenmesi gibi süreçlerdir. Fakat franchising hizmetinden yararlanırken sıfırdan sektöre girerken yapmamız gereken bu süreçleri de aslında bir nevi hızlıca geçiyoruz ve zamandan ve bu araştırma sürecindeki maliyetlerden kurtulmuş oluyoruz. 

 Güven Unsuru  

Diğer bir unsur da güvendir. Ulus içi ya da uluslararası pazarda tanınan ve marka bilinirliği yüksek olan bir franchising’ten hizmet almak tüketiciler için her zaman daha güvenilir olacaktır. Çünkü franchising yapılan yer neresi olursa olsun markanın isim gücüne ve bunun getirisi olarak standart prosedürlere uyulmak zorunda ve aynıya çok yakın bir hizmet verilmek durumundadır. Bu da tüketicilerin ne kadar fazla sayıda franchising arzı olsa da talebin asla düşmemesini açıklamaktadır.  

 Reklam ve Tanıtım Bütçe Maliyetleri 

Son olarak pazara yeni girecek olan bir şirket ya da işletmenin pazarlama alanında kendini tanıtması için reklam ve tanıtım faaliyetlerine ciddi bütçeler ayırması gerekirken franchising alan kişi firmanın kendi ulusal ve uluslararası reklamlarından faydalanmakta ve kişisel olarak bir reklam ve tanıtım bütçesi ayırması gerekmemektedir. Bu anlamda da girişimciler için mali açıdan da oldukça avantajlıdır. 

 

 

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down