Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

E-Ticarette Tüketici Davranışlarının Önemi

E-Ticarette Tüketici Davranışlarının Önemi

Bir dijital pazarlama raporuna göre, küresel e-ticaret perakende satışlarının 2020 yılına kadar 4 trilyon doları geçmesi beklenmektedir. Bu, perakende sektöründeki toplam satışların yüzde 14,6'sını temsil etmektedir. Bunun altında yatan gerçek şu ki, artık çok daha fazla müşteri birçok ürün veya hizmet için online perakende alışveriş yapmaya hazırdır. 

E-ticaretin müşteri davranışı üzerindeki rolü ve etkisi, daha fazla müşteri çekmek ve alışveriş deneyimlerini geliştirmek için sektör genelinde müşteri davranışı analizini benimsemeye itiyor.

“Müşterinizi Tanıyın” şu anda e-ticaret sektörü için müşterinin online satın alma yolculuğunu ve onlara nasıl daha verimli hizmet verileceğini takip etmenin yenilikçi yollarını benimsediği için oldukça başarılı bir slogandır. Sonuç olarak, e-ticaret için cloud veri analizi gibi analitik teknolojiler, müşteri davranışlarını daha iyi anlamak için kullanılmaktadır.

Son yıllarda, e-ticaret sektöründeki tüketici davranış analizi, herhangi bir online tüketicinin e-ticaret sitesiyle nasıl etkileşime girdiğini bilmek için etkili bir analitik araç olarak ortaya çıkmıştır. Önümüzdeki birkaç bölümde, bazı önemli ölçümleriyle birlikte e-ticaret sektöründe tüketici davranış analizinin nasıl işlediğini sizlere anlatmaya çalışacağız. 

Tüketici Davranışı Analizi Nedir?

Herhangi bir online perakendeci için, tüketicilerin online davranışları hakkındaki veriler muhtemelen en önemli ticari bilgilerdir. Davranışsal veri analizi sayesinde, e-ticaret mağazaları, daha derin ve daha detaylı tüketici bilgileri ve tüketici içgörüleri elde edebilir. Bu veriler sayesinde, müşterilere daha kişiselleştirilmiş bir e-ticaret sitesi deneyimi sunulabilir.

Tüketici davranışı analizi genel olarak müşteri davranışı analizi olarak bilinir. Basit bir şekilde anlatacak olursak, tüketici davranışı analizi, online tüketicilerin, şirketinizle nasıl etkileşime girdiklerine dair verilere dayalı bir gözlem yöntemidir. E-ticaretteki davranış analizi, tüketicileri, aşağıdaki üç davranış üzerinden kategorize etmek için kullanılabilir.

Tüketicilerin internette gezinme davranışı

Herhangi bir tüketicinin internette gezinme davranışı, e-ticaret mağazasındaki online etkinliklerini takip etmek amacı ile kullanılır. Tüketicilerin online etkinliklerini takip etmek için şu üç anlamlı soruyu sorabilirsiniz.

  • Online alışveriş yapan kişi belirli bir e-ticaret mağazasına nasıl çekilir?
  • Tüketiciler, e-ticaret mağazasında hangi ürünleri arıyorlar?
  • Kişiselleştirilmiş bir açılış sayfası (landing page) tasarımı dönüşümlerini nasıl etkiler?

Tüketicilerin satın alma davranışı

Satın alma davranışı, tüketici ihtiyaçları ve ilgi alanları hakkında ayrıntılı bilgi verir ve tüketici davranışının daha doğru bir göstergesidir. Satın alma davranışıyla ilgili veriler satın alma modellerini belirlemek için kullanılabilir. Örneğin, tüketicilerin sezonluk satın aldıkları ürünler veya belirli bir ürün kategorisini tercih etmeleri gibi veriler, satın alma modellerini belirlemek için uygundur.

Bunun dışında alışveriş yapanların ürün indirimi veya özel teklifler gibi promosyon etkinliklerine nasıl yanıt verdikleri, satın alma modellerini tespit etmek adına incelenmesi gereken anlamlı verilerdir.

Tüketicilerin e-posta kullanma davranışı

Anlık mesajlaşma çağında, e-posta pazarlaması hala satışları ve gelirleri artıran e-ticaret pazarlamasının en etkili yöntemidir. E-posta davranışı, tüketicilerin e-posta pazarlama mesajınıza nasıl yanıt verdiğinin bir ölçüsüdür. Tüketici davranışını, tüketiciler tarafından açılan işletme e-postalarının sayısı, e-postaları açan veya tıklayan kullanıcı sayısı ile bir web sitesini ziyaret etmeyi veya online satın almayı isteyen e-postaların sayısına dayalı olarak analiz etmek için kullanılabilir. Bir sonraki bölümde, e-ticaret sektöründe tüketici davranış analizinin ticari faydaları olduğunu değerlendireceğiz. 

Tüketici Davranış Analizi E-Ticaret İşine Nasıl Fayda Sağlar?

E-ticaret perakendecileri, tüketici davranış analiz araçlarından alınan bilgilerden birçok fayda elde edebilir. Bu değerli içgörüler, müşteri ihtiyaçlarına, işletmelerin yaşam boyu değerlerini artırabilecek daha kişiselleştirilmiş bir yaklaşıma yol açabilir. Bunun yanı sıra, e-ticaretteki davranış analizi müşteri edinme maliyetlerini düşürebilir, marka önerilerini iyileştirebilir ve olası satış yaratma sürecini iyileştirebilir.

E-ticaret müşterileri için bulut tabanlı bir veri analizi platformu tarafından desteklenen, burada danışmanlar tarafından kolaylaştırılan bir e-ticaret endüstrisi örnek olay incelemesi bulunmaktadır.

Dikkate değer bir e-ticaret şirketi, bulut tabanlı farklı platformlarda ve pazarlama faaliyetlerinde müşteri davranışının kapsamlı bir görünümünü sağlamak için doğru teknolojiye ihtiyaç duyuyordu.

Mevcut altyapıları birden çok kaynaktan gelen artan iş verileri hacmini yönetme ve ölçeklendirme, online tüketici davranışı verilerinin tüm avantajlarından yararlanma ile dahili süreçlerinden işle ilgili sorgulara verimli bir şekilde yanıt vermek iş hedeflerine ulaşmada yeterli kapasiteye sahip değildi.

Bulut tabanlı çözümlerdeki uzmanlığı sayesinde, Google Cloud'u kullanarak artan müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelleştirilmiş bir çözüm uygulamada başarılı olursunuz. Bu, çeşitli veri kaynaklarından gelen verileri bir hedef sisteme entegre etmeye hitap eden ETL (Extract, Transform ve Load sistemi kısaltması) kullanarak tüketici davranış analizinin uygulanmasını içerir. 

Bu çeşitli veri kaynakları, Google AdWords, Bing, Yahoo ve eBay dahil olmak üzere online pazarlama uzmanlarından gelen e-ticaretle ilgili verileri (kullanıcı deneyimi, satışlar, marjlar, ürün envanteri ve talep gibi) içeriyordu.

Danışmanlar veri işlemek için Google BigQuery ve Google Compete Engine gibi teknolojileri kullanarak uygulamışlardır.

Tüketici Davranışlarını Ölçmek için 4 Temel Metrik

Tüketici davranışlarını etkileyen faktörleri anlamak ister misiniz? O zaman, bu 4 temel metriği takip etmek, tüketicilerin nasıl davrandığını anlamanıza yardımcı olabilir.

Ortalama oturum süresi

Ortalama oturum süresi, tüketicilerin web sitenizde ne kadar zaman harcadıklarının iyi bir göstergesidir. Daha uzun oturum süreleri, oturumun online satın alma işlemiyle sona erme olasılığının daha yüksek olduğunu gösterir.

E-ticaret sitenizdeki ürün ya da hizmetlerle ilgilenen online müşteriler, ürünlere göz atmak, ürün yorumlarını okumak ve müşteri destek ekibinizle etkileşim kurmak için daha fazla zaman harcarlar.

Ziyaret başına sayfa sayısı

Bu, her ziyarette alışveriş yapan kullanıcılar tarafından görüntülenen sayfa veya içerik sayısını ölçmek ve müşteri davranışını analiz etmek için etkili bir metriktir. Bu metriğe dayanarak, en çok veya en az görüntülenen web sitesi sayfalarını belirleyebilir ve bu sayfalar ile ilgili güçlü ve zayıf yönler üzerinde çalışabilirsiniz.

En az görüntülenen sayfalar için, sayfa başına ziyaret ölçüsü ikiden az ise bir dönüşüm gerçekleştirmek için yeterli olmaz. Benzer şekilde, sayfa başına yüksek bir ziyaret ölçümü, tıklama oranları ve genel dönüşümleri artırmak için harikadır.

Trafik akışı

Online trafik akışı, tüketicilerin mağaza sayfalarınızda nasıl hareket ettiklerini veya bu sayfalarda nasıl gezindiklerini takip etmek noktasında etkili bir metriktir. Trafik akışı, alışveriş yapan kullanıcılar için en çekici olan online mağaza sayfalarını gösterebilir.

Bu veriler sayesinde, müşterilerin en popüler ürünlere veya ürün kategorilerine ulaşması için en iyi navigasyon yolunu tasarlayabilirsiniz. Benzer şekilde, trafikle ilgili metrikler, ödeme sürecini basitleştirmeye ve hedef kitleye doğru pazarlama mesajını iletmeye yardımcı olabilir.

Müşteri sadakati

Ücretsiz kargo yoluyla müşteri sadakati ile müşteri davranışını gözlemlemek için mükemmel bir ölçüttür. Müşteri sadakati metrikleri, her alışveriş yapan kişinin satın alma alışkanlıklarını takip etmenize ve her demografik grubun tercih ettiği ürünleri anlamanıza yardımcı olabilir.

Sadık müşterilerin alışveriş deneyimini uyarlamanın yanı sıra, satış yapıldıktan sonra satın alma davranışını takip etmek için müşteri sadakat programları kullanılabilir. Örneğin, müşteri ek bir satın alma işlemi yaptıysa veya bir ürün iadesi yaptıysa müşteri sadakat programlarını devreye sokabilirsiniz.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down