Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

E-Ticaret’te En Popüler İş Modelleri

E-Ticaret’te En Popüler İş Modelleri

Bir e-ticaret sitesi kurarken yapılması gereken birçok iş vardır. Satış yapmayı düşündüğünüz ürün veya hizmet haricinde verilmesi gereken en önemli kararlardan biri de hangi iş modeliyle şirketinizi devam ettireceğinizdir.

İşletmeniz için en uygun iş modelini seçmek ve her birini iyice anlamak çok önemlidir. Bu yazımızda 8 ana iş modelinin ne olduğundan, artılarından ve eksilerinden bahsedeceğiz. Bu sayede ürün veya hizmetinize, sermayenize, pazarınıza göre size en uygun modele karar vermenizde yardımcı olacağımıza inanıyoruz.

Öncelikle öğrenmeniz gereken terim iş modelinin ne anlama geldiği;

İş Modeli Nedir?

İş modeli, bir şirketin kârlı bir şekilde faaliyet göstermeye ve müşterilere değer sağlamaya yönelik temel çerçevesini ifade eden terimdir. İyi bir iş modelinin özellikleri, müşteri değer önerisini ve fiyatlandırma stratejisini açıklar. Bir şirketin sunduğu ürün ve hizmetleri, hedef pazarını ve gelecekteki harcamalarını tanımlar.

İş modelleri hem yeni şirketler hem de halihazırda var olan şirketler için gereklidir. Şirketlerin müşterilerini anlamalarına, çalışanları motive etmelerine, yatırım çekmelerine ve büyüme fırsatlarını belirleyerek sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamalarına yardımcı olurlar.

Müşteriler ve işletmeler arasındaki çoğu işlemi tanımlayan dört ana iş modeli türü vardır.

Firmadan Tüketiciye (B2C)

Türkçeye Firmadan Tüketiciye olarak geçen “Business to Customer”, şirketlerin tüketicilerle direkt olarak ticari iletişime girmesine denir. Bireysel olarak yapılan tüm alışverişler, B2C iş modeline girmektedir.

İşletmeden İşletmeye (B2B)

İşletmeden işletmeye yani “Business to Business”, iki işletme arasındaki ticarete verilen isimdir. B2B iş modeline sahip şirketler, hammadde, operasyonel iş birlikleri veya toptan/perakende ticareti şeklinde ticaret yapabilirler.

Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

“Consumer to Consumer”, Türkçesiyle Tüketiciden Tüketiciye, tüketicilerin birbirleri arasındaki ticarete verilen isimdir. Günümüzde e-ticaretin gelişmesiyle tüketiciler artık kendi yaptıkları ürünleri ya da ellerinde var olan ürünleri bazı çevrimiçi satış sitelerinden satmaktalar. Bu iş modelinde yapılan satışı faturalandırma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

Tüketiciden İşletmeye (C2B)

Tüketiciden İşletmeye yani “Consumer yo Business”, tüketicinin şirketlere ürün veya hizmet verdiği iş modeli şeklidir. Bu iş modeline örnek vermek gerekirse freelance olarak çalışan bir fotoğrafçının şirketler için çektiği fotoğrafları satması olarak söyleyebiliriz.

En iyi iş modelini bulmak

İş modelleri, farklı üretim veya gönderim şekillerini içeren biçimler alabilir. İşinizi başlatmak için kullanabileceğiniz bazı e-ticaret iş modelleri şu şekildedir:

1. Stoksuz Satış

Stoksuz satış, İngilizcede “dropshipping” olarak geçen bu terim, yeni kurulacak bir işletme için az maliyetli bir seçenek olacaktır. Başlangıç maliyetlerini minimum düzeyde tutmak isteyen insanlar için uygun bir seçenek olabilir. Stoksuz satış, envanteri tutmak ya da bunun yönetimiyle ilgilenmek istemeyen kişiler için muhteşem bir iş modeli seçeneğidir.

Stoksuz satış modelinin artıları ve eksilerinden bahsetmek gerekirse;

Artıları

 • Minimum maliyet: Stoksuz satışın en büyük avantajı düşük başlangıç maliyetidir. Envantere ya da o envanteri tutmak için bir yere ihtiyacınız olmadığı için envanter maliyetiniz yoktur.
 • Düşük risk: Envanterinizi önceden satın almadığınız için satamayacağınız ürünler için bir riske girmemiş olursunuz.

Eksileri

 • Yüksek rekabet: Maliyetlerin düşük olmasından dolayı bu iş modelinde çok fazla rekabet olmaktadır. Rekabetin sert olması çoğunluk içinden kendinizi ayırmayı zorlaştırır.
 • Envanter senkronizasyonu: Ürünler için başka birinin envanterine güvendiğiniz için toptancıya gönderi talebinde bulunduğunuzda ve ürünün tükendiği durumlarda sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu yüzden teslimat süreleri normalden daha uzun olabilir ve müşteri tarafına olumsuz bir izlenim verir.

Dropshipping, potansiyel mali kayıp açısından düşük risklidir, çünkü asla envanterinizi önceden satın almazsınız veya ürünlerin nakliyesi konusunda endişelenmeniz gerekmez. Ek risk, çok düşük marjlar ve yüksek rekabet seviyeleri şeklinde gelir.

2. Hobi için Üretenler

  Hobi için üretenler, takı, moda veya doğal güzellik ürünlerini evde üretip satan insanlar için kullanılan bir terimdir. Bireysel olarak bir ürün maliyeti, hammadde maliyetleri, stokların depolanmasını ve el işçiliğini içerir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, tüm ürünlerin elle yapılamayacağıdır. Ürün seçimleriniz, becerileriniz ve mevcut kaynaklarınızla sınırlıdır.

  Bu iş modeli, kendi eşsiz fikirlerine sahip olan, malları fiziksel olarak kendileri üretebilen ve bunu yapmak için mevcut kaynaklara sahip olan kişiler içindir. Kendi ürünlerinizi yapmak, ürün kalitesi ve markaları üzerinde tam kontrol sahibi olmak isteyen ve başlangıç stok maliyetlerini düşük tutma arzusu olan insanlar içindir.

  Artıları

  • Minimum maliyet: kendi ürünlerinizi yaptığınızdan, elinizde çok sayıda ürün olmasına gerek olmaz. Bu sayede başlangıç masraflarının büyük bir kısmının maliyetlerini düşürmüş olursunuz.
  • Marka kontrolü: kendi ürününüzü yapmak, dilediğiniz markayı sınırlama olmaksızın yaratabileceğiniz anlamına gelir.
  • Fiyat kontrolü: marka kontrolü ile beraber ürünlerinizi uygun gördüğünüz şekilde fiyatlandırmaktır.
  • Kalite kontrolü: ürünlerinizi yaparken kaliteyi yakından kontrol edebilir, müşterilerinizin beklentilerini karşılanmasını sağlayabilirsiniz.

  Eksiler

  • Uzun süreç: Ürün seçiminize bağlı olarak, kendi ürünlerinizi yapmak zaman alıcı bir süreç olabilir ve işinizi gerçekten geliştirmeye odaklanmak için daha az zaman bırakır.
  • Ölçeklenebilirlik: işleriniz yoğunlaştığında ürünlerinizi üretmek sorun haline gelebilir. Siparişler arttığında destek almak için başka bir üreticiye bakma seçeneğiniz olsa da, müşterileriniz ürünlerinizin el yapımı olmasını beklediyse bu kolay veya mümkün olmayabilir.
  • Sınırlı ürün seçenekleri: Daha önce belirtildiği gibi, potansiyel ürün seçimleriniz becerileriniz ve kullanabileceğiniz kaynaklarla sınırlıdır.

  3. İmalat

   Ürününüzü üretmek, benzersiz bir fikre veya halihazırda var olan bir fikrin bir varyasyonuna sahip kişiler için iyidir. Ayrıca, ürettiği ürünlerin pazarda değerini alabileceğini düşünenler için uygundur. Üretim en büyük finansal yatırımı önceden gerektireceği için bu önemlidir.

   Artıları

   • Birim başına en düşük maliyet: Üretimin birim başına en düşük maliyeti elde ederek size ürününüzde en yüksek marjları sağlaması beklenir.
   • Marka kontrolü: Ürününüzü imal ettirmek, kendi markanızı onun etrafında inşa edebileceğiniz ve başkaları tarafından kısıtlanmayacağınız anlamına gelir.
   • Fiyat kontrolü: Ürünlerinizi, kendi belirlediğiniz fiyat politikasına göre düzenleyebilirsiniz.

   Eksileri

   • Minimum sipariş miktarları: İlk siparişler için gereken başlangıç maliyetleri oldukça yüksek olabilir. Ürününüzün ve üreticinin maliyetine bağlı olarak envanter yatırımınız çok yüksek meblağlara ulaşabilir.

   Ürününüzü üretirken, marjlarınız belirli ürüne, üreticiye ve sipariş miktarına göre büyük ölçüde değişebilir. Bununla birlikte, genellikle, kendi ürününüzü üretmek, toptan ve stoksuz satış gibi diğer yöntemlere göre size en büyük marj potansiyelini verir.

   4. Toptan

   Hızlı bir şekilde işe koyulmak istiyorsanız veya çeşitli ürün ve markalar satmak istiyorsanız toptan ürün satın almak iyi bir seçenektir. Toptan satış için birçok ürün seçeneği olduğundan geniş bir fırsat yelpazesi sunar.

   Artıları

   • Yerel ürünleri satma: Toptan satın almak genellikle daha düşük risklidir çünkü pazarda halihazırda markalarla uğraşıldığından kimsenin tercih etmeyeceği bir ürün için zaman ve para israf etmiş olmazsınız.
   • Marka aşinalığı: Halihazırda kurulmuş markaları satmak, kendi markanız etrafında bir aura etkisi yaratarak işletmenizi konumlandırmanıza yardımcı olabilir.

   Eksileri

   • Ürün farklılaştırması: Halihazırda var olan ürünleri satmak sizi olumsuz da etkileyebilir. Ürünler birden fazla perakendeciden temin edilebildiğinden, kendinizi farklı kılmak ve potansiyel müşterileri sizden satın almaya ikna etmek için çok fazla çalışma yapmanız gerekebilir.
   • Fiyat kontrolü: Diğer markaların ürünlerini satmak, bir dereceye kadar onların kurallarına göre oynamak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bazı markalar, ürünlerinde indirim yapmanızı önlemek için fiyat kontrolleri uygulayacaktır.
   • Stok yönetimi: Toptan satın alırken, muhtemelen her ürün için minimum bir sipariş almanız gerekecektir.

   Toptan satış, üretim ve stoksuz satış arasında güvenli bir orta yol olarak kabul edilebilir. Her durum benzersiz olsa da perakende fiyatlandırmasında yeniden satılan toptan mallarda% 50'lik bir marj görmek tipiktir.

   Toptan satın almak hala risk taşımaktadır. Toptan satış, görebileceğinizin garantisi olmadan envanterin satın alınmasını gerektirecektir. Belki de en büyük risk, kendinizi aynı ürünleri satan diğer birçok perakendeciden nasıl ayırt edeceğinizi bulmaktan kaynaklanır.

   5. Talep Üzerine Tasarım

   Talep üzerine tasarım, sipariş üzerine üretilen ürünleri satmanın bir yoludur. Siz sadece tasarımı yaparsınız ve bir müşteri tasarıma sahip bir ürün sipariş ettiğinde, üçüncü taraf bir baskı hizmeti siparişi oluşturur, paketler ve gönderir. Dropshipping'e benzer şekilde, bu model çevrimiçi satışa giriş maliyetini düşürür. Satış yapana kadar bir ürün için ödeme yapmanız gerekmediğinden, çok az ön ödeme vardır. Talep üzerine baskıyı kullanırken, baskıdan paketlemeye ve nakliyeye kadar her şey baskı ortağınız tarafından halledilir.

   Artıları

   • Ürünleri hızla oluşturma: Tasarımı oluşturduktan sonra ürünü hazırlayabilir ve çevrimiçi mağazanızda dakikalar içinde satabilirsiniz.
   • Düşük maliyet: Envanteriniz olmadığından, ürün eklemek ve çıkarmak, yeni iş fikirlerini test etmek ve niş pazarlar için ürünler oluşturmanız kolay olacaktır.

   Eksileri

   • Nakliye üzerinde daha az kontrol: Genellikle farklı ürünler değişiklik gösterdiğinden, nakliye maliyetleri karışabilir. Göze çarpan bir kutudan çıkarma deneyimi oluşturmak istiyorsanız seçenekleriniz de sınırlı olabilir.?
   • Sınırlı özelleştirme: Neleri özelleştirebileceğiniz, satıcıya ve ürüne bağlıdır. Hangi ürünlerin özelleştirileceğine karar verirken temel maliyetleri, baskı tekniklerini ve mevcut boyutları belirlemeniz gerekecektir.

   Talep üzerine tasarım iş modeline örnek vermek gerekirse; spor çantaları, yüz maskeleri, saat kayışları, battaniyeler…

   6. Dijital Ürünler

   Dijital ürünler, envanterin yeniden stoklanmasına gerek kalmadan çevrimiçi olarak satılabilen ve dağıtılabilen fiziksel olmayan bir varlık veya ortam türüdür. Bu ürünler genellikle MP3'ler, PDF'ler, videolar, eklentiler ve şablonlar gibi indirilebilir veya aktarılabilir dijital dosyalar biçiminde gelir.

   Dijital bir ürün yaratmanın maliyetleri yüksek olabilir, ancak bunları satmanın değişken maliyetleri nispeten düşüktür. Bir ürün üretildikten sonra müşterilere teslim etmek inanılmaz derecede ucuzdur.

   Artıları

   • Düşük maliyet: Herhangi bir envanter veya nakliye ücretiniz olmadığından maliyetleriniz ciddi oranda düşecektir.
   • Ölçeklenebilirlik: Siparişler anında teslim edilebilir. İş büyüdükçe, zaman kazanmak için görevleri kolayca otomasyona dönüştürebilirsiniz.
   • Kapsamlı ürün teklifleri: Burada izleyebileceğiniz çeşitli yollar vardır: özel içeriğe erişim için aylık ücretli abonelikler veya dijital ürünlerinizi kullanmak için lisanslar buna örnek olarak verilebilir. Yalnızca dijital ürünler etrafında bir iş kurabilir veya bunları mevcut işinize dahil edebilirsiniz.

   Eksileri

   • Yüksek rekabet: İnsanlar muhtemelen dijital ürünlerinize ücretsiz alternatifler bulabilir. Başarılı olmak için hedeflediğiniz nişi göz önünde bulundurmanız, üstün ürünler sağlamanız ve markanızı nasıl inşa edeceğinizi bilmeniz gerekir. Bir avantaj bulmak için rekabetinizin SWOT analizini yapmak faydalıdır.
   • Korsanlık ve hırsızlık: İnsanların ürünlerinizi çalıp yeniden kullanma riskine her zaman hazır olmanız sizin için faydalı olacaktır.

   Geliriniz fiziksel varlıklara sahip olmanıza bağlı olmadığından, dijital bir ürün işi için büyük ölçekli bir ön yatırıma ihtiyacınız yoktur. Aynı zamanda fiziksel rakiplerden daha düşük fiyatlar talep edebileceğiniz anlamına gelir. Dahası, mal ve hizmetlerin yinelenen bir maliyeti yoktur, bu da kârın çoğunu alacağınız anlamına gelir.

   7. Doğrudan Tüketiciye (DTC)

   Doğrudan tüketiciye iş modeli, ürünleri toptancılar, aracılar veya Trendyol gibi üçüncü taraf perakendeciler olmadan doğrudan tüketicilere sattığınız anlamına gelir. Bu, çok kanallı perakendeci modeli yavaşladıkça ilgi gören yeni bir iş modeli.

   Artıları

   • Müşteri ilişkisine sahip olma: Birisi Trendyol gibi bir perakendecide alışveriş yaptığında ve bir Hummel ayakkabı satın aldığında, Hummel’ın değil, Trendyol'un müşterisi olur. Marka bu müşterilerle iletişim kuramaz, onlara güncellemeleri e-posta ile gönderemez veya ilişkiyle ilgili hiçbir şey yapamaz. Doğrudan satış, daha fazla ilişkiye sahip olmanıza ve müşteri yaşam boyu değerini artırmanıza yardımcı olur.
   • Müşteri verilerini toplama: Doğrudan satış, müşteri iletişimlerini ve deneyimlerini kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz birinci taraf verilerini toplamanıza olanak tanır
   • Daha hızlı geri bildirim alma: Müşterilerle doğrudan iletişim kurabildiğiniz için, ürünlerinizi ve müşteri deneyiminizi iyileştirmek için kolayca geri bildirim toplayabilirsiniz.

   Eksileri

   • Doğrudan dağıtım maliyetleri: Gönderim veya depolama maliyetleri paylaşılmaz. DTC işletmelerinin, işletmelerinin sorunsuz bir şekilde işlemesini sağlamak için daha önceden yatırım yapmaları gerekir.

   Müşterilerinizle doğrudan etkileşim kurarak, ürünlerinizin ve performanslarının kontrolünü elinizde tutarsınız. Güvenilir dağıtım kanalları oluşturmak zaman ve para gerektirse de, doğrudan satış, sadık bir müşteri tabanı oluşturmak ve zaman içinde kârlılığı artırmak için akıllı bir iş modelidir.

   8. Abonelik

   Aboneliğe dayalı e-ticaret pazarının 2025 yılına kadar 473 milyar dolara ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bir abonelik iş modeli, bir ürün veya hizmete erişmek için müşterilerden (genellikle aylık veya yıllık) yinelenen bir ücret alır. Abonelik modelleri, işletmelerin devam eden müşteri ilişkilerinden yararlanmasına yardımcı olur. Teklifinizdeki değeri görmeye devam ederlerse, ücretinizi ödemeye devam edeceklerdir.

   Bir e-ticaret işletmesi veya çevrimiçi eğitimci olmanız fark etmez, aşağıdakiler dahil birçok sektörde bir abonelik işi başlatabilirsiniz:

   • Akış hizmetleri (Örneğin; Netflix, BluTv)
   • Aylık abonelik kutuları (Örneğin; denebunu.com, birutumutluluk.com)
   • Üyelik toplulukları (Örneğin; Twitch, Youtube)
   • Yemek servisi (Örneğin; yemeksepeti.com)

   Yinelenen bir gelir modeli, daha yüksek gelirlere ve daha güçlü müşteri ilişkilerine yol açabilir. Abonelik üyeliği olsa da, müşteriler ürününüzü veya hizmetinizi ne kadar uzun süre kullanırsa, onlar için o kadar değerli hale gelir.

   Artıları

   • Tahmin edilebilir gelir: Aylık yinelenen gelir, satışları tahmin etmenize, envanteri planlamanıza ve işletmenizin büyümesi için ne kadar yeniden yatırım yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olur.
   • Peşin Ödeme Alma: Aylık ödemeleri peşin olarak almak, girişiminiz için daha fazla nakit akışı anlamına gelir.
   • Sadık müşteriler: Düzenli satın alımlar, müşteri davranışları hakkında size daha derin bir fikir verir, böylece ürünleri sürekli olarak iyileştirebilir ve müşterilerin daha fazlası için geri gelmesini sağlayabilirsiniz.

   Eskileri

   • Müşteriyle Etkileşimde Kalma: Abonelik iş modelinin bir dezavantajı, aboneliği kaybetmektir. Size ödeme yapmaya devam etmeleri için insanlarla sürekli olarak ilgilenmelisiniz.
   • Çeşitli ürünler: Ürünler sık sık değişmezlerse donuklaşır. Netflix her ay film ekler ve kaldırır. Abonelik işini sürdürmek için ürünleri taze tutmanız gerekir.
   • Küçük / Büyük sorunlar: Çoğu abonelik hizmeti, müşterilerine her ay aynı anda aynı şeyi verir. Bu basit görünse de sisteminizde küçük bir bükülme varsa, planlamanız yanlışsa hızlı bir şekilde büyük bir soruna dönüşebilir.

   Başarılı bir iş modeli bulmak

   Çoğu ürün, bu temel iş modellerinden birine girecektir. Ürününüze veya nişinize bağlı olarak, hangi e-ticaret iş modelini kullanacağınız seçeneğine sahip olmayabilirsiniz.

   Bunların çoğu, satmayı planladığınız ürünün türüne bağlıdır. Bazı ürünler doğal olarak belirli kategorilere girecektir. Bununla birlikte, satışını bitirdiğiniz model, ileriye dönük tüm iş planınızı kısmen tanımlayacak ve şekillendirecektir.

   Güvenebileceğiniz bir temel oluşturmak için yukarıdaki farklı iş modellerini değerlendirebilirsiniz. Ardından, müşterilerinize nasıl değer kattığınızı geliştirmeye devam ederek iyi bir iş modelinin etkisini ilk elden görmeye başlayacak ve girişimciliğe giden yolunuzu doğru şekilde inşa edeceksiniz.

   Ne aramıştınız?

   Sepetiniz

   Language
   Turkish
   Open drop down