Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

E-Ticaret Sitesi Kurarken Mutlaka Bunlara Dikkat Edin

E-Ticaret Sitesi Kurarken Mutlaka Bunlara Dikkat Edin
E-ticaret, önümüzdeki yıllarda yatırımcıların en çok tercih edeceği iş alanlarından biri. Bir yandan dükkân kirası, personel ihtiyacı gibi bazı giderlerden tasarruf edilmesini sağlarken diğer yandan tüketiciler için pratik olması sebebiyle sıkça tercih ediliyor. Siz de yeni girişiminiz için e-ticareti tercih edebileceğiniz gibi, gelirlerinizi artırmak için mevcut fiziki mağazanıza ek olarak bir e-ticaret mağazası açmak istiyor olabilirsiniz. Elbette e-ticaret sitesi kurarken kullanıcı deneyiminden estetiğe, ödeme altyapısından güvenliğe kadar dikkat etmeniz gereken pek çok konu var. Bu yazımızda sizin için bu konuları ele alacağız.
Kullanıcı Deneyimini Önemseyin
Öncelikle sitenizi ziyaret eden kullanıcıların bu deneyimden memnun olmaları ve sitede zaman geçirip, alışveriş yapmaları için kullanıcı deneyimine önem vermeniz gerekiyor. Ayrıca arama motorlarının da kullanıcı deneyimine önem veren siteleri üst sıralara çıkardığını unutmayın. Kullanıcı deneyimiyle ilgili dikkat etmeniz gerekenler:
  1. Açılış Hızı
Her şeyden önce sitenizin açılış hızına önem verin. Eğer siteniz geç yüklenirse kullanıcılar açılmasını beklemeden siteden çıkabilir.
  1. Görsel tasarım
E-ticaret sitenizin görsel olarak estetik olması potansiyel müşterilerinizde yaratacağınız ilk intiba için önemlidir. Dolayısıyla trendlere uygun, şık bir site tasarımınız olması önemli. Ayrıca kullanıcıların dikkatini dağıtan, göz yoran, karışık tasarımlardan uzak durmakta yarar var. Giriş sayfanızda açılışı yavaşlatan banner, reklam veya videolar varsa onları kaldırıp, hızınızı düşürmeyecek olanlara yer verin.
  1. Ürün kategorileri, filtreleme, akıllı sıralama
Site ziyaretçilerinin aradıklarını bulabilmesi için iyi planlanmış bir kategori yapısı oluşturmanız gerekir. Ayrıca bu kategorilerin altında renge, bedene, markaya göre, gerekiyorsa fiyat aralıklarına göre filtrelemeler koymanızda yarar var. Fiyata göre ya da yeni çıkan ürünlere göre sıralama gibi özellikler de kullanıcıların işini (alışveriş yapmasını) kolaylaştıracak özelliklerdir.
  1. Arama çubuğu
Arama çubuğu da olmazsa olmazdır. Böylece potansiyel müşterileriniz kelime aramasıyla doğrudan istedikleri ürüne ulaşabilirler.
  1. Ürün Açıklamaları
E-ticaret sitesi ziyaretçilerinin alışverişi tamamlamadan siteden çıkma nedenlerinden biri ürünün doğru (istediği özelliklerdeki) ürün olduğundan emin olamamasıdır. Ürünün kullanım alanları, özellikleri gibi müşterilerin merak edebileceği konularda, mutlaka ayrıntılı bilgi verin. Mesela paket içinde satılan bir ürünse paket içerisinde kaç tane olduğunu, ne tür malzemeden üretildiğini, boyutlarını ya da teknik ayrıntılarını açıklayın. Ayrıca ürünün farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları ve videoları da oldukça işe yarayacaktır.
Ödeme Altyapısı
Elbette e-ticaret siteleri için en önemli konulardan biri de ödeme altyapısının sağlanması. Bu konuda da başlangıç için en pratik yolun Iyzico veya Paytr ile anlaşmak olduğunu söyleyebiliriz.
Kargo Anlaşması
E-ticaret alanında faaliyet gösterenler için en önemli konulardan biri de bir kargo şirketiyle anlaşmaktır. Yaklaşık ne kadar kargo göndereceğinizi hesap ederek, farklı şirketlerden teklif alabilir, siz en uygun olanı seçebilirsiniz.
Önce Güvenlik
E-ticaret sitenizde tüm güvenlik önlemlerinizin alınması büyük önem taşımaktadır. Oluşabilecek saldırı, tehdit benzeri durumlara karşı güvenlikli ve yedekleme özelliği olan sunucular kullanılması gerekmektedir. Ayrıca sitenizin SSL (Güvenli Soket Katmanı) şifreleme ile korunması gerekmektedir. Sitenizi SSL şifreleme ile koruduğunuzda, üçüncü kişilerin size ait bilgilere ulaşmasını engellemiş olursunuz.
Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi e-ticaret günümüzde en çok ilgi gören, en cazip iş alanlarından biridir. E-ticaret mağazası açmak ve verimli bir şekilde işletmek de sitenin kurulumundan, ürünlerin kullanıcıya gönderilmesine kadar birçok konuda dikkatli olmayı gerektirir. Eğer e-ticaret sektörüne yeni giriş yapacaksanız veya mevcut e-ticaret sitenizin performansından memnun değilseniz, e-ticaret danışmanlığı alarak, hedeflerinize daha kolay yoldan ulaşabilirsiniz. Alanında deneyimli ve profesyonel ekibimiz tarafından sağlanan e-ticaret danışmanlığı paketimizi buradan inceleyebilirsiniz.
 

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down