Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

E-Ticaretteki Başarınızı Yükseltecek 3 Müşteri Sadakati Trendi

E-Ticaretteki Başarınızı Yükseltecek 3 Müşteri Sadakati Trendi

Pandemi nedeniyle küçülen bütçeler ve yükselen rekabet ortamında müşteriyi elde tutmak daha da önem kazanmaktadır. Mevcut müşterileri elde tutmak ise daima potansiyel müşterileri kazanmaktan daha az maliyetli ve kolaydır. Yapılan araştırmalar bu durumu, yeni müşteri kazanmanın var olan müşteriyi elde tutmaktan 5 ila 25 kat daha pahalı olduğu şeklinde özetliyor. 

Birleşik Krallıkta 2000 tüketici ile gösterecekleri marka sadakatine karşılık markalardan beklentilerinin neler olduğunu öğrenmek için yapılan çalışma sonucu 3 boyut belirlendi. Gelin hep birlikte bu boyutların neler olduğunu keşfedelim.

Kullanım Kolaylığı

Verilere bakıldığında kullanıcıların çevrimiçi alışveriş deneyimlerinde en önem verdiği unsurlardan biri, kullanım kolaylığı. Markaya dair bağlılık geliştiren 16-24 yaş arası müşterilerin %29’u çevrimiçi alışveriş yaparken beğenilerine uygun ürünleri daha kolay keşfedecek bir arayüz istiyor. Müşterilerin satın alma ve e-ticaret sitesindeki ürün arama geçmişleri vb. verileri kullanarak kişiselleştirilmiş öneriler sunmak hem kullanım kolaylığına hizmet eder hem de satışların artmasını sağlar. 

İletişim

Stokların yenilenmesi, yedek stokları yahut indirim haberleri bildiren ve satın almayı tetikleyici e-postalar araştırma içerisinde iletişim boyutunda müşterilerin beklediği unsurlar olarak vurgulanmıştır. 

a- Yedek Stok Uyarıları

Sattığınız ürünlerin birçok sebepten stoğu tükenebilir ancak bu müşterileriniz için olumsuz bir durumdur, rakiplerinize yönelebilirler. Bu nedenle yedek stok bulundurmalı ve müşterinin göz atma verilerine dayanan yedek stok bulunduğuna dair mailleriniz ile satın almalarını tetikleyip durumu pozitif müşteri deneyimine dönüştürebilirsiniz.

b- İndirim E-Postaları

Canınız tatlı isterken gelen tatlı ikramı olsun, sevdiğiniz markadan geçen hafta baktığınız kot pantolonun indirime girdiğini haber veren bir e-posta olsun, ihtiyaçlarınızın önceden tahmin edilmesi güzel bir durum. Bu nedenle müşterilerinizi sık göz attığı ürünlerin indirimlerine dair onları bilgilendirmek ve tetiklemek marka bağlılığını teşvik etmenin başarılı yollarındandır.

Müşteri Teşvikleri

Tüm sorunsuz ilerleyen ikili ilişkilerde oluğu gibi müşterilerinizle aranızdaki ilişki de çift yönlüdür, karşılıklı beklentiler içerir. Mevcut müşterileriniz markanıza bağlı kalmaya devam etmek için sizden bazı beklentiler içerisindedirler. Örneğin; diğer müşterilerden önce bilgilendirilmek, özel teklifler, sınırlı ürünlere erken erişim vb. Birleşik Krallıkta yapılan araştırma  bize her 3 sadık müşteriden 1’inin bu ayrıcalıklara sahip olmak istediğini gösteriyor. Bu sonucu müşterilerinize özel teklifler sunarak ya da satış henüz başlamadan önce bildirimler göndererek değerlendirebilirsiniz. 

Ek olarak, 16-24 yaş arası her 4 sadık müşteriden 1'i ödül karşılığında sosyal medyada sizin tarafından oluşturulan içeriği paylaşmaya gönüllü olmaktadır. Satın alma sonrası e-postalarınızda sahip olduğunuz teşvik temelli uygulamanızın ayrıntılarını paylaştığınızdan, müşterilere aradığınız içerik türünü ve fotoğraflarını ilgili hashtage kadar nasıl paylaşmaları gerektiğini bildirdiğinizden emin olun.

Sonuç olarak, müşterilerinize kişiselleştirilmiş kullanışlı bir deneyim sunmanın yanı sıra mağazanıza bağlı kalmaları için teşvikler sağlayarak, müşterilerinizin marka sadakatini pekiştirebilir ve tekrarlanan satın alımlar sayesinde gelirinizi arttırabilirsiniz.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down