Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

E-İhracat Nedir?

E-İhracat Nedir?

E-ihracat, bir şirketin ürünlerini başka ülkelerdeki müşterilere satması anlamına gelir. Örneğin; e-ticaret siteniz üzerinden, yurtdışındaki müşterilere satış yaparsanız e-ihracat yapmış olursunuz. E-ihracat son zamanlarda ülkemizde ilgi çekmeye başlamış olsa da, bu konu bizim için yeni değil. Günümüzde e-ihracat çok kolay, tüm taraflar için çok sayıda satıcı ve tedarikçi var.

E İhracat Ne Demektir?

Prensip olarak, internet üzerinden, ticari malların başka bir ülkeye satışını ifade eder. Başka bir deyişle, bu kavram, uluslararası pazarda ticaret yapmak demektir. E-ihracat işi, ulaşım şekli olarak kara, deniz veya havaya dayanmaktadır. Öte yandan, lojistik seçimi çeşitli faktörlere bağlıdır. Örneğin, farklı bir ülkeye çiçek gibi bozulabilir mallar gönderiyorsanız, en uygun yol havayolu taşımacılığı olacaktır.

Tarihsel olarak e-ihracat işi giderek yaygınlaştı ve giderek arttı. Bunun nedeni, uluslararası tüketicilerin artan talebidir. İdeal olarak, hem ihracatçılar hem de ülkeler için bir kazan-kazan durumu söz konusudur. E-ihracatçı zorlu piyasadan en iyi şekilde yararlanır. Bu arada, ülke hem gelir hem de vergi biriktirir.

E İhracat Portalı

Elektronik ihracat yapmak isteyen kişiler, çeşitli fatura ve makbuzlar ile işlem yapmak zorundadır. İşlem yapmak için e-ihracat portalını kullanabilirsiniz. Burada kullanıcı adı ve şifrenizle işlem yapmanız mümkündür.

E İhracat Platformu Türleri Nelerdir?

Başlangıç ​​olarak, yaklaşım bir ihracatçıdan diğerine oldukça farklıdır. Bununla birlikte, uğraşmak istediğiniz ürünün ticari olarak uygun olup olmadığını bilmeniz gerekir. Bu arada, iş planınızı hazırlamadan önce pazar araştırması yapmanız gerekir.

Gerçek bir ihracat fırsatı, ihracatçı için ekonomik büyüme ve sağlam karlılıkla sonuçlanan fırsattır.

E-ihracat platformu türlerinde, dikkate alınması gereken ön koşul, pazar büyüklüğüdür. Ancak piyasa değerlendirmesini nasıl yapabilirsiniz? Kendi ürününüzün güncel trendlerini incelemeniz gerekir. Bu, performansını ve potansiyel müşterilerin kaba bir tahminini çıkarmanıza yardımcı olur. İlginçtir ki, online veri analiz şirketlerinden kesin ve gerçek ihracat istatistik verileri elde etmek oldukça kolaydır.

Bu tür bilgilerin kullanımı ile demografik bilgileri öğrenmelisiniz. Özellikle ürünlerinizin nerede iyi satıldığını analiz etmelisiniz. Bu arada, hangi ülkelerde aşırı kısıtlayıcı ticaret engelleri olduğunu bilmeniz gerekir. Yüksek vergiler öderseniz ve ürün fiyatınız yüksek olursa, müşteriler de az olacaktır.

Ciddi müşteriler bulmanıza yardımcı olan olağanüstü bir online potansiyel var. İmalatçılar ve perakendeciler, ihracat fırsatları için Amazon, Alibaba, Aliexpress ve eBay gibi e-ticaret perakende platformlarından yararlanabilirler.

Bir başka seçenek de pazardaki fuarlardır. Ürünlerinizi sergilemek ve diğer ihracatçılarla da etkileşim kurma şansınız var. Bunun da ötesinde, B2B ve B2C online pazarlarının büyümesinin, çoğu ihracatçı için umut verici olduğu kanıtlanmıştır.

E İhracat Siteleri Nelerdir?

E-ihracat siteleri seçerken, seçilen kanalı birkaç açıdan ele almak gerekir. Hangi siteler üzerinden e-ihracat yapacağınızı seçerken yurtdışında iş yapma kolaylığı, şirketinizin boyutu, risk yönetimi, ürün kalitesi ve miktarı, geçmiş ihracat verileri ve pazar fırsatları gibi faktörleri düşünmek gerekir.

E- ihracat yapmak için Amazon, eBay, Etsy, Alibaba ve Aliexpress gibi platformları kullanabilirsiniz.

E İhracat En Çok Satılan Ürünler

Türkiye’de e-ihracatta en çok satılan ürünleri sektörlerine göre ayırmak gereklidir.

Otomotiv

Türkiye'den yapılan ihracatın zirvesinde 12 yıldır kesintisiz otomotiv endüstrisi bir numaradır. 2019 yılında otomotiv sektöründe yaklaşık 40 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. Bu miktarlardan Ford, Toyota, Tofaş, Oyak Renault, Mercedes-Benz Türk, Robert Bosch, Goodyear gibi devasa lastik firmalarına, Türkiye'deki fabrikalarda üretilen araçlar sayesinde ulaşıldı.

Hazır Giyim ve Tekstil

Türkiye, 1980'li yıllardan beri tekstil ve hazır giyim sektörlerine yapılan yatırımlar sayesinde büyümeye devam ediyor. Türkiye'de tekstil ve hazırgiyim sektörü de büyük ölçüde e-ihracata yönelik olarak gelişmektedir.

2014 yılı itibarıyla, Türkiye hazır giyim ve tekstil sektörü, dünya genelinde % 3,4 pay ile dünyanın 8. büyük hazır giyim ihracatçısıdır. Avrupa Birliği ülkeleri de Çin, Bangladeş ve Almanya'dan sonra ihracatta 4. sırada yer alıyor.

Beyaz Eşya

Türkiye 2017 yılında toplam 25 milyon 700 bin adet beyaz eşya ihraç etmiştir. Yatırımcılara özellikle özel tüketim vergisi konusunda verilen teşvikler sonucunda, beyaz eşya sektörünün büyüme oranı 2017 yılında% 7,3 olmuştur.% 6 beyaz eşya ihracatındaki artış.

Türkiye'deki beyaz eşyaların % 72'si diğer Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapmaktadır. Özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya beyaz eşya ihracatının en fazla yapıldığı ülkelerdir.

Türkiye’nin beyaz eşya sektörünün önde gelen firmaları Arçelik, Beko, Vestel, Demirdöküm, Profilo, Indesit, Ariston e-ihracat sektöründe de başarılıdır.

Tarım ve Gıda Ürünleri

Türkiye, iklim koşulları ve verimli topraklar nedeniyle kaliteli tarım ve gıda ürünleri üretir. 2002-2016 yılları arasında tarım ve gıda ürünleri ihracatı 4 kat artarak 3,7 milyardan 16,2 milyar dolara yükseldi.

E İhracat Faturasında Zorunlu Alanlar

 1. Eşya birim fiyatı
 2. Satış bedeli (birim x fiyat = toplam olarak)
 3. Teslim şartı
 4. Eşya miktarı (kilo, metre, adet vb. ile birlikte)
 5. Eşyanın bulunduğu kabın cinsi ve nevi
 6. Eşyanın bulunduğu kabın numarası
 7. Eşyanın bulunduğu kabın adedi
 8. Eşyanın bulunduğu kabın markası
 9. Eşyanın teslim ve bedelinin ödeme yeri
 10. Eşyanın gönderilme şekli
 11. Eşyanın gönderilme şekli havayoluysa detayları
 12. Eşyanın gönderilme şekli karayoluysa detayları
 13. Eşyanın gönderilme şekli demiryoluysa detayları
 14. Eşyanın gönderilme şekli denizyoluysa detayları
 15. Satıcının bağlı olduğu vergi dairesi
 16. Satıcının vergi numarası
 17. GTİP numarası
 18. Mal hizmet satırları için gümrük takip numarası
 19. Malı satın alan firmanın unvanı
 20. Malı satın alan kişi bilgileri (bireysel satıcılar için bu madde geçerlidir)
 21. Malı satın alan firmanın resmi unvanı
 22. Malı satın alan firmanın ilgili ülkedeki VKN
 23. Ödeme yapılacak hesap no (IBAN, swift)
 24. Ödeme şekli ve şartları (peşin, vadeli)
 25. Ödeme kanalı

E İhracat Fatura İptali Nasıl Yapılır?

Öncelik buradan sisteme kullanıcı adı ve şifrenizle birlikte giriş yapmanız gerekir. Açılan sayfada sol üst köşede bulunan Fatura Listesi kısmından bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. E-fatura iptali için İşlemler bölümünde bulunan Fatura İptal Et butonuna tıklamanız gerekir. Bu şekilde e-faturanızın iptal işlemini tam olarak gerçekleştirmeniz mümkün olur.

E Arşiv İhracat Fatura Nasıl Kesilir?

E-ihracat portalı üzerinden kullanıcı ve şifrenizle sisteme giriş yaparak fatura kesmeniz mümkündür. Bu fatura, şirketinizin yasal haklarını korumak için çok önemlidir ve resmi belge niteliğindedir. Bunun yanı sıra bu fatura sayesinde kolilerin ve kutuların içinde ne olduğunu sevk irsaliyesinden görebilirsiniz.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down