Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Dönüşüm Hunisi Nedir? E-ticaret İçin Neden Önemlidir?

Dönüşüm Hunisi Nedir? E-ticaret İçin Neden Önemlidir?

Dönüşüm Hunisi Nedir? E-ticaret İçin Neden Önemlidir?

Online platformlarda satış yapan firmalar için son zamanlarda oldukça önem kazanan dönüşüm hunisi nedir, neden önemlidir, dönüşüm hunisi aşamaları ve e-ticaret yapan firmalara yararları nelerdir? Online platformlarda satış yapıyorsanız tüm bu soruları sizler için açıklayalım.

Dönüşüm Hunisi Nedir?

Kullanıcıların online platformlarda satın alma veya diğer sonuç gerektiren işlemleri tamamlamak için geçmesi gereken süreci gösteren şemaya “Dönüşüm Hunisi” denir.

 Basit bir örnek ile açıklayalım; bir huninin geniş kısmını siteye giren tüm potansiyel tüketiciler olduklarını düşünün, bu tüketiciler bazı aşamalardan geçecek ve tüketicilerin bir bölümü satın alma işlemini gerçekleştirerek gerçek müşteriler haline gelecek ve huninin dar kısmından çıkacaktır. Huni ifadesi, satın alma yolunu izleyen tüketicilerdeki düşüş oranını göstermek için kullanılır.

donusum-hunisi

Dönüşüm Hunisini Neden Kullanmalısınız?

 1. Doğru SEO çalışmaları ile gelirinizi arttırabilirsiniz.
 2. Kullanıcıların siteye ilk girişlerinden itibaren ne kadarının son adıma kadar ulaştığını oran ve adet bazında görebilirsiniz.
 3. Sitenizdeki eksiklik, olumsuzluk ve problemleri fark edebilir ve buna uygun aksiyonlar alabilirsiniz.
 4. Sitenizde yaşayacağınız teknik sorunlar azalır ve böylece sitenize çektiğiniz trafikte ciddi kayıplar yaşamazsınız.
 5. Sitenize çektiğiniz trafiğin, belirlediğiniz hedeflere ne kadar ulaştığını görselleştirebilirsiniz.
 6. Dönüşüm hunisinden elde ettiğiniz raporlar ile sitenizin hızı, ürün detay sayfası, kargolama ve ödeme sayfasının güvenilirliğini arttırabilirsiniz.
 7. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışlarını belirleyerek A/B testleri yapabilir, kullanıcıların sitenize tekrar dönmelerini sağlayabilirsiniz.
 8. Kullanıcıların siteye ilk girişlerinden itibaren ne kadarının son adıma kadar ulaştığını oran ve adet bazında görebilirsiniz.

Dönüşüm Hunisinin Kısım ve Aşamaları

Dönüşüm hunisi genellikle üç kısma ayrılır;

 1. Üst Kısım: Kullanıcının bir ürün hakkında araştırma yapmaya başladığı kısımdır. Kullanıcı kararsızdır ve çeşitli markalar hakkında araştırma yaparak hangi markanın kendi ihtiyacını karşılayacağından emin olmaya çalışıyordur.
 2. Orta Kısım: Kullanıcılar aradığı ürünü satan en bilinir markalar hakkında bilgi sahibidir. Nasıl bir ürün istediği hakkında tam bir bilgi sahibidir ve bazı markaları göz ardı etmiştir.
 3. Alt Kısım: Kullanıcılar beğendikleri markalara karar vermiş ve satın almak istedikleri ürün ile ilgili incelemeler (kullanıcı yorumları, ürünün detaylı bilgisi vb.) yapmaya başlamışlardır.

Dönüşüm hunisinin aşamaları;

Yürüttüğünüz kampanyaya göre değişse de genellikle dört aşamadan oluşur;

 1. Farkındalık: Bu aşamada amaç, tüketicilerde markanıza dair bir farkındalık yaratmak ve web sitenize çekebileceğiniz kadar trafik çekmektir. Sitenize başarılı bir şekilde nasıl trafik çekebileceğinizi öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.
 2. İlgi: Web sitenize trafik çekmeye başladınız, bundan sonra ki adım web sitenize gelen ziyaretçilerde ürün veya hizmetlerinize karşı ilgi uyandırmak olmalıdır. Uygulayacağınız indirim kampanyaları, ilgi çekici içerikler, uygun bir web site tasarımı kullanıcıların ilgisini çekebilecek yollardan bazılarıdır. İyi bir web tasarımı hakkında bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilirsiniz.
 3. Arzu: Bu aşamada yüksek nitelikli potansiyel müşterilerinize güven vermeniz, ürün veya hizmetlerinize karşı istek uyandırmanız gerekir. Bu aşamada kullanıcılar yüksek nitelikli potansiyel müşteriler olarak nitelendirilir ve potansiyel müşterilerinizin markanız, ürün veya hizmetleriniz konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamalısınız. Dönüşüm hunisinde sonraki aşamaya ilerleyebilmeleri için uygulayacağınız bazı adımlar kullanıcıların sitenize tekrar geri dönmesini sağlayacaktır. Örneğin; kişiselleştirilmiş e-mailler vb.
 4. Hareket: Dönüşüm hunisinde son ve en önemli aşamadır. Buraya kadar yüksek nitelikli potansiyel müşterileriniz sitenizde sadece dolaşıyor, üye oluyor, ürün veya hizmetleri inceliyor, sepete ekliyorlardı. Bu noktada asıl hedef aksiyon alıp, potansiyel müşterileri satın alma işlemini tamamlamaya ikna etmektir. donusum-hunisi-2

Dönüşüm hunisindeki tüm bu aşamaları bitirdikten sonra web sitenize çektiğiniz trafiğin küçük bir kısmının hareket aşamasını tamamladığını fark edeceksiniz. Bu noktadan sonra ise dönüşüm huninizden elde edeceğiniz rapor doğrultusunda düzeltilmesi gerekenler ile ilgili gerekli optimizasyonları yapmanız gerekiyor.

Dönüşüm Hunisi Optimizasyonları

 1. Üst Kısım Optimizasyonu: Kazanç sağlayabilmek için sitenize ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgilenen trafiği çekmeniz gerekir. Size kazandıracak bir trafik çekmek için;
 • Google’da arama ağı ve görüntülü reklamlarda kullandığınız anahtar kelimeleri optimize edebilirsiniz.
 • Belli anahtar kelimelere göre optimize edilmiş içerikler yazabilirsiniz.
 • Sosyal medyadan faydalanabilirsiniz.
 • Sosyal medya reklamlarının hedeflerini yeniden düzenleyebilirsiniz.
 1. Orta Kısım Optimizasyonu: Kullanıcılara güven vermek ve ürünlerinizin farklarını, kalitesini, detaylarını, faydalarını açıklamalısınız.
 2. Alt Kısım Optimizasyonu: Tek seferlik müşterileri sürekli müşterilere dönüştürebileceğiniz nokta burası. Eyleme geçmiş olan müşterilerin datasını toplayarak onlara ilişkin ilgi çeken, onları tekrar siteye yönlendirecek çalışmalar yapabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş indirimler, cazip kampanyalar ile müşteriyi tekrar sitenize çekebilirsiniz.

Online platformlarda satış yapıyorsanız başarılı olabilmek için uygulayabileceğiniz stratejilerden sadece biri dönüşüm hunisi. Markaların dijitale taşınmak, dijitalde tutunmak için yarıştığı bir dönemdeyiz. İş sadece taşınmakla da kalmıyor, rekabetin bu kadar fazla olduğu ortamda dijital dünyayı da en ince ayrıntısına kadar öğrenmemiz gerekiyor. Siz de online satışlarınızda başarıya ulaşmak için e-ticaret içeriklerimizi inceleyebilir, sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down