Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

Bilmeniz Gereken 5 Online Tüketici Tipi

Bilmeniz Gereken 5 Online Tüketici Tipi

Online alışveriş, insanların iş yapma şeklini gerçekten değiştirdi. Dünyanın her yerinden tüketicilerin, evlerinin rahatlığında belirli ürünlere veya hizmetlere hemen ulaşabilme ve satın alma imkanına sahiptir. İnternet, bize ulaşma armağanı verirken, kendisine dönüşüm armağanı vermek bir iş koludur. Unutmayın, trafik her zaman satışlara eşit değildir. Aslında, müşterinizi yakalamak için gerçekte kim olduklarını göz önünde bulundurmalısınız.

Size yardımcı olmak için online alışveriş yapan tüketicileri beş farklı kategoriye ayırdık. Müşterilerin, sitenizi ziyaret ederken aradıkları farklı bilgileri gerçekten anlayabilmemiz için onlara bir göz atalım.

Online Alışveriş nedir?

Online alışveriş, tüketicilerin bir web tarayıcısı kullanarak internet üzerinden bir satıcıdan doğrudan ürün veya hizmet satın almalarına olanak sağlayan bir elektronik ticaret şeklidir. Online alışveriş kavramı genel olarak elektronik mağazacılık, e-mağaza, internet mağazası, web mağazası, çevrimiçi mağaza, online mağaza ve sanal mağaza gibi isimler ile anılır. 

Mobil ticaret, bir online perakendecinin mobil cihazlar için optimize edilmiş, online sitesinden veya uygulamasından satın alması anlamına gelir. Bir online mağaza, bir fiziksel mağaza veya alışveriş merkezinde ürün veya hizmet satın almanın fiziksel benzetmesini çağrıştırır. Süreç, işletmeden tüketiciye online alışveriş olarak adlandırılır. Bir işletmenin başka bir işletmeden satın alması durumuna ise işletmeler arası online alışveriş denir. Bu online perakende şirketlerinin en büyüğü Alibaba, Amazon.com ve eBay gibi online mağazalardır.

İndirim Avcısı Tüketici Tipi

İndirim avcısı müşteri tipi genel olarak online alışveriş konusunda eğer odaklıdır. İndirimleri ve promosyonları araştıran bu insanlar, sıklıkla bir ürünü satın almadan önce fiyatları karşılaştırır, birden çok sitede araştırma yapar. 

İndirim avcıları, en iyi değerde olduğu sürece mutlaka en düşük fiyatlı ürünü aramazlar. Elbette, daha düşük fiyatlar satın alma sürecini teşvik etmeye yardımcı olur ancak ödenen her bir lira başına en yüksek değeri arıyorlar. 

İndirim avcısı müşteri tipindeki fiyat hassasiyetiyle şu şekilde mücadele etmek için ürünlerinizin sundukları özelliklere dikkat çekebilirsiniz. Müşterilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi neden sevdiğini özetleyebilirsiniz. Özellikle ürünler ile ilgili detaylandırma sizi rakiplerinizden farklı kılar. 

Müşteriniz gerçek bir indirim avcısı ise, fiyatlarınız nasıl karşılaştırılır anladıktan sonra neden sizden alışveriş yapmaları gerektiğini anlamaları gerekir.  Bu yüzden indirim avcısı müşteri tipini indirim, promosyon, kupon ve ücretsiz kargo gibi çeşitli imkanlar için motive etmeniz gerekir.

Eğitimli Tüketici Tipi

Eğitimli tüketici tipi aslında oldukça bilinçlidir. Genellikle kapsamlı araştırmalar yapmaktan ve ürünleri karşılaştırmaktan hoşlanırlar. Mutlaka bilgiye dayalı ve bilinçli kararlar vermek isterler.

Bu tür online müşteri tipi karşılaştırıyor ancak fiyatları karşılaştırmıyor. Bu müşteri, ihtiyaçlarına en uygun kaliteyi ve özellikleri arıyor. Kötü bir karar vermiş gibi hissetmek istemiyorlar bu yüzden satın almak için yeterince bilgilendirilene kadar araştırma yapmak için saatler harcıyorlar. 

Bu müşteri tipi için ürünleriniz için alakalı özellikleri detaylı bir biçimde metin ve görsel olarak anlatmalısınız. Ürün özelliklerinin ayrıntılı listelerini, ürün sayfasına mutlaka ekleyin. Sosyal kanıt açısından ürün incelemelerini ve müşteri yorumlarını mutlaka sitenize ekleyin. 

Bu alışveriş yapan kişinin kararını olumlu yönde etkilemek için, sitenizde aradıkları tüm bilgileri bulmalarının kolay bir yolunu sağlamanız gerekir. Çünkü eğitimli ve bilinçli müşteri tipi bir kez sitenizden ayrıldıktan sonra geri dönmez.

Trendleri Takip Eden Tüketici Tipi

Trendleri takip eden tüketici tipi genellikle en son çıkan ürün ve hizmetleri satın almak ister. Güncellenmiş ürünler ve hizmetler, popüler ürünler ve trendler onun için çok önemlidir. Her zaman satın aldıkları ürün ve hizmetler ile ilk olmak isterler.

Trendleri takip eden tüketici tipi, en son ve en muhteşem olan ürün ve hizmetlere takıntılıdır. Sadece daha yeni veya daha trend olduğu için mükemmel bir ürünü başka bir ürünle değiştirir. Bu tür müşteri tipleri, bir sonraki ürünün ne zaman çıkacağını bilmek ve haberdar olmak isterler. Bu tür müşteri tipini genel olarak moda, güzellik, teknoloji veya sürekli değişen başka bir sektörde bulabilirsiniz. 

Bu müşteri tipi için bazı stratejiler geliştirebilirsiniz. Onları etkileşimde tutmak için hedeflenen e-posta taktikleri uygulayabilirsiniz. Onlar için kupon kodları ve özel ürün bilgileri gibi teşvikler hazırlayabilir ve onlara e-posta ile gönderebilirsiniz.

Aceleci Tüketici Tipi

Aceleci tüketici tipi, bir ürün ya da hizmeti hızlı bir şekilde satın almak ister. Zamanı olmadığını düşündüğü için zamana duyarlıdır. Yavaşlıktan hoşlanmaz bu yüzden onu çabucak kaybedebilirsiniz. Bu tüketici tipi için kolaylık, rahatlık, hız ve verim ön plandadır.Bu tür kullanıcılar genel olarak neye ihtiyaçları olduğunu bilirler, ararlar ve satın alırlar. 

Bu müşteriyi sitenizde tutma şansınızı artırmak için misafir kullanıcı seçeneği uygulayın. Çünkü bu tür müşteriler, sitenize üye olmakla vakit kaybetmezler. Satın almayı daha hızlı hale getirmek için ödeme sürecini kısaltın. 

Aceleci tüketici tipinin, mağazanızla etkileşimleri çok kısadır ve sizden ihtiyaç duyduklarını hızlı bir şekilde alamazlarsa, başka bir yere giderler. Bu müşterileri, onlar için satın almayı kolaylaştırırsanız dönüştürmek kolaydır.

Özel Hissetmeyi Seven Tüketici Tipi

Bu müşteri tipi kesinlikle kendini özel hissetmek ister ve genel deneyime odaklanır. Markaya son derece sadıktır. Deneyimi seven bu müşteri tipi, kendini özel hissetmekten hoşlanır. Marka ve alışveriş deneyimini satın alma sürecinin diğer tüm yönlerinden daha fazla önemser. Onlar için ürünün markası ve yaşattığı deneyim en önemlisidir.

Bu müşteri için deneyimi en üst düzeye çıkarmanın ilk yolu bir ödül veya sadakat programı yaratmaktır. Bu tür müşteri tipi için, ‘üyelere özel’ adında bir e-posta bülteni hazırlayabilirsiniz.

Onlara sağladığınız deneyimin, kesinlikle rakiplerinizde olmadığı fikrini kullanın. Münhasırlık ve eşsizlik, bu müşterilerin akılda tuttuğu unsurların başında gelir. Starbucks, Victoria’s Secret, Gucci, Prada, Nike, Giorgio Armani ve Chanel gibi markalar deneyimsel alışveriş sanatında ustalaşmıştır. Ama endişelenmeyin, siz de yapabilirsiniz!

Unutmayın, müşterilerinizi herkesten daha çok tanıyorsunuz. Her birinin kendi ihtiyaçları vardır ve ürünleriniz, hizmetlerinizle etkileşime girer ve farklı şekilde satışa sunulurlar Bu etkileşimleri anlamak ve bu ihtiyaçları karşılamak için stratejileri entegre etmek sizin ve işletmeniz için fark yaratabilir. En sık çektiğiniz müşteri türü hakkında bilgi sahibi olursanız, bu müşteri tiplerini yakalamak için derinlemesine bir strateji geliştirebilirsiniz. Unutmayın, herkese uyan bir strateji oluşturmak size yardımcı olmaktan daha fazla zarar verebilir.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down