Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

2021'in E-Ticaret Trendleri

2021'in E-Ticaret Trendleri

Pandemi’nin hayatımıza girmesiyle birlikte hızla değişen ve gelişen en önemli alanlardan biri; E-ticaret. Araştırmalar, evde geçirilen vaktin artmasının tüketicinin tüketim alışkanlığında önemli bir değişikliğe yol açtığını gösteriyor. Tüketicinin ihtiyaçlarının ve dolayısıyla taleplerinin değişmesiyle birlikte, markaların geçmişte kullandığı trendlerin hızlı bir şekilde modasının geçmiş olması mümkün.

Bu sütunda, 2021’in E-ticaret trendlerini derledik. Çağın trendlerine ayak uydurarak rakiplerinizin önüne geçmenizde yardımcı olacak trendlere bir göz atalım.

Artırılmış Gerçeklik(AG), çevrimiçi alışverişin gerçekliğini artırıyor.

Artırılmış gerçeklik, e-ticaret için büyük bir oyun değiştirici haline geldi. Bu teknoloji, tüketicilere satın alacakları ürünü tamamiyle sunarak, satın alma esnasında karar vermelerine önemli derecede yardımcı oluyor. AG, moda ve ev dekorasyonu gibi belirli sektörlerde alışveriş deneyimini gerçekten değiştiriyor çünkü müşteri ürünü bizzat görmeden daha iyi hissedebiliyor.

 2019'da Gartner, 2020 yılına kadar 100 milyon tüketicinin AR kullanarak alışveriş yapacağını tahmin etti, bu nedenle bunun gelecek yıl nasıl ortalığı sallayacağını görmek ilginç olacak.

1Digital Agency İş Geliştirme Direktörü Michael Prusich bu öngörüsüyle birlikte katılıyor: "Anketler, AG konusunda da gerçekten güçlü rakamlar gösterdi: İnsanların %35'i, bir ürünü satın almadan önce sanal olarak deneyebilseler daha fazla çevrimiçi alışveriş yapacaklarını ve AR, en sevdikleri e-ticaret mağazası aracılığıyla kullanılabiliyorsa, %22'nin gerçek bir mağazayı ziyaret etme olasılığı daha düşük olacağını söylüyor. AG, bir kişiye yalnızca bir ürünün 3D modelini görme yeteneği vermekle kalmaz, aynı zamanda kullanıcının gerçekten ürünü giydiğinde nasıl görüneceğini görmesine izin verir. Bazı ürünler ve sektörler, geleneksel alışveriş yöntemlerine daha iyi uyum sağlıyor, ancak AG er ya da geç işleri sarsacak.”

Sesli arama giderek artan bir hacimde olacak.

Günümüzde çoğu insan sadece akıllı hoparlörlere sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda günlük görevleri tamamlamak için sesli asistanlara da güveniyor. Loop Ventures, 2025 yılına kadar ABD'deki hanelerin %75'inin akıllı bir hoparlöre sahip olacağını tahmin ediyor.

 Daha fazla ev akıllı hoparlörleri benimsedikçe, daha fazla tüketici çevrimiçi alışveriş yapmak, yemek sipariş etmek ve hayatlarını düzenlemek için sesli aramayı kullanacak. Sesli aramanın yükselişi, e-ticaret işletmeleri için anahtar kelimeler ve içerik açısından bir fırsat yaratıyor.

 Kensium e-Ticaret Çözümleri Direktörü David Zimmerman, 2020’de göz atılacak trendler listesinin başına “Amazon Alexa ve Google Home ile ticaret alanında ses özellikli çözümlerin daha fazla katılımını” ekledi.

 Büyük veri, kişiselleştirilmiş deneyimler yaratmada rol oynar.

 Günümüzde birçok tüketici, e-ticaret sitelerinin kişisel verileri topladığının ve bunun da onları riske attığının daha fazla farkında. Bu nedenle uzmanlar, büyük verinin faydaları ve kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimini nasıl etkilediği konusunda karışık duygulara sahip.

 Kensium Solutions'ta Dönüşüm Oranı Optimizasyon Uzmanı Luis Catter, veri endişelerinin yanı sıra kişiselleştirmenin nasıl gelişmeye devam edeceği konusunda kendi tahminlerine sahip:

 "Teknoloji devleri genişlemeye ve şirket içinde daha fazla hizmet getirmeye devam ettikçe, kişiselleştirme sonunda nesnelerin internetine doğru yol alacak. Önerileri arama motorlarında veya alışveriş platformlarında görmenin yanı sıra termostatlarımızda ve kapı zili kameralarımızda da göreceğiz. Ancak, bazı mevzuatların yürürlüğe girmesiyle, bundan vazgeçebileceğiz. Bu bağlamda ilginç bir ikilik ortaya çıkacaktır; aşırı kişiselleştirilmiş deneyimlere sahip insanlar ve olmayanlar. Bunun, pazarlamacılar olarak yeni kullanıcılara nasıl ulaşabileceğimiz üzerinde ilginç etkileri olacak.”

 Chatbotlar alışveriş deneyimlerini iyileştiriyor.

 Chatbotlar, çevrimiçi alışveriş yapan kişilerle, mağaza içi satış görevlilerinin yapacağı gibi etkileşime girer. Günümüzde müşteriler, sadece birkaç tıklamayla bir ürün bulup onu satın alabilmek istiyor fakat bulamazlarsa hüsrana uğruyor. İşte tam bu anda sohbet robotu devreye girip satışı kurtarmaya çalışır. Uzmanlar,  2020'de işletmelerin %80'inin chatbot kullanacağını tahmin ediyor.

 Shane Barker, e-ticaret düşünce liderliği bloğunun-shanebarker.com/blog- Kurucusu ve CEO'su şunları söylüyor:

 “Sohbet robotları bugün müşteri desteği için çok popüler. Ancak, insanların çevrimiçi alışveriş yapma şeklini büyük ölçüde değiştireceklerini düşünüyorum. En önemli pazarlama araçlarından biri olacaklar. Perakende alanında, kendi kendine ödeme kioskları muhtemelen norm haline gelecek ve mağaza içi pazarlama artacaktır.”

 Optimum7 CEO'su Duran İnci, müşteri deneyimini iyileştirmek için sohbet robotlarının giderek daha fazla kişiselleştiğini düşünüyor:

 "Aynı şekilde sohbet robotları daha sezgisel hale geliyor, bu yüzden beğeneceğiniz yeni ürünleri tahmin etmeye yardımcı olmak için önceki verileri kullanarak çevrimiçi kişisel alışveriş asistanı botlarının daha yaygın hale geleceğini düşünüyorum. Amazon'un benzer ürünler için önerileri gibi."

 Daha fazla ödeme yönteminin mevcut olması.

 Müşterilerin ödeme yöntemleri söz konusu olduğunda bireysel ihtiyaçları vardır, ancak bir e-ticaret web sitesinde istedikleri gibi ödeme yapamazlarsa potansiyel bir satışı iptal edebilirler. Çok çeşitli ödeme yöntemleri sunmak, mobil cihazlarda dönüşüm oranlarını artırmanın iyi bir yoludur. Ayrıca, müşteriler ödeme bilgilerini sitenize kaydedebilirse, bir sonraki satın alma işleminde daha hızlı ödeme yapabilirler.

 1Digital Agency Baş Yazarı ve Hesap Yöneticisi Joe Chilson, ödemelerin merkezileştirilmesinin 2020'de de ilerleme kaydettiğini görüyor:

 “Ödeme sırasında onlara sadece size özel bir kimlik verebilirseniz, herhangi bir web sitesinde bir ürün satın almanın ne kadar kolay olacağını bir düşünün. Bu benzersiz kimlik, tüm ödeme bilgilerinizi, gönderim ve fatura adreslerinizi, tercihlerinizi vb. güvenli bir şekilde saklayacak merkezi bir cüzdan hizmeti için olacaktır. Apple ve PayPal gibi şirketler geçmişte bu konuda çekim yaptı, ancak bence daha normal hale getirilebilir. ”

 Müşteriler videoya yanıt verir.

 Video, 2019'da müşterilerle etkileşim kurmanın harika bir yolu olduğunu kanıtladı ve yakın zamanda da ortadan kalkacak gibi görünmüyor. Web siteniz için videolar oluşturmak, bir müşteriyi anında yakalayıp etkileşime geçmenin ve onları ürününüz veya hizmetiniz hakkında bilgilendirmenin harika bir yoludur.

 The Digital Outdoor Genel Yayın Yönetmeni Ron Smith, müşterilerin eğitilmesine yardımcı olmak için videonun nasıl kullanılabileceğini değerlendiriyor:

 “Alıcıların bir e-ticaret markasının ürün ve hizmetlerinin, bir alıcının yanıtlamak istediği fırsat, zorluk veya soruna nasıl çözüm sağladığını öğrenme fırsatını artırmak için podcasting ve kısa video içeriğinin kullanıldığını görüyorum. Bu iki içerik geliştirme biçimiyle, bir izleyicinin etkileşimini mikro olarak takip eden teknoloji geliyor…”

 Sürdürülebilirlik daha önemli hale geliyor.

 Hem tüketiciler hem de işletmeler çevre konusunda daha bilinçli hale geliyor. Bu nedenle tüketiciler, alışveriş yaptıkları yer ve bunun çevre üzerindeki etkisi ve ilgili etkileri konusunda daha bilinçli hale geliyor.

 Bir anket, katılımcıların %50'sinin moda endüstrisinde daha fazla sürdürülebilirlik istediğini ve %75'inin daha az ambalaj görmek istediğini buldu.

 Birçok işletme, mümkün olduğunda kağıt kullanmadan, biyolojik olarak parçalanabilen ambalajlar kullanarak ve geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak daha çevre dostu olmanın yollarını buluyor.

 Abonelikler müşterilerin geri gelmesini sağlar.

 Günümüzde bir çok şirket, müşterilerin bağlılığını artırmak için avantajlı fırsatlar halinde abonelikler sunuyor. Araştırmalara göre müşteriler abone olmanın rahatlığına kapılıp aynı şirketten tekrar ürün satın alıyor.

 Şirketler için ise abonelik hizmetleri, halihazırda kilitli olan envanter ve satışları planlamanın bir yolunu oluşturmakta.

 Kensium e-Ticaret Çözümleri Direktörü David Zimmerman, önümüzdeki yıl “daha fazla şirketin abonelik hizmetleri veya daha büyük satın almalar için aylık ödeme seçenekleri sunacağını” tahmin ediyor.

 

 Tüm bu bağlamda, e-ticaretin her geçen gün geliştiğini biliyoruz. Trendleri yakalamak ve onlara ayak uydurmak için hiçbir zaman geç değil. Kendi işletmeniz için en doğru trendleri analiz edin ve hızla ilerleyen e-ticaret dünyasında sıranızı üst seviyelere çıkarın.

 

 

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down