Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

2020’nin Sosyal Medya Şifreleri

2020’nin Sosyal Medya Şifreleri

Günümüzde sosyal medyanın, hepimizin yaşamının ve günlük rutininin bir parçası hâline geldiğini söylemek abartılı olmaz. Tabii, tüketicilerin hayatında sosyal medyanın önemini gören markalar ve pazarlamacılar hedef kitlelerine ulaşmak için sosyal medya pazarlamanın gücünden yararlanmak istiyorlar. Bu durum da sosyal medyadaki rekabetin artmasına sebep oluyor. Eğer doğru bir sosyal medya stratejiniz varsa ve sosyal medya trendlerini takip ederek bunları kendi stratejinize uyarlarsanız rakiplerinizin önüne geçebilir ve sosyal medyadan fayda sağlayabilirsiniz. 

Biz de bu yazımızda sizin için 2020’nin sosyal medya şifrelerini açıklıyoruz.

Video İçerik Egemen Olacak

Sosyal medya yönetiminde en önemli konulardan biri etkili içerik üretmektir. Video içeriğin popülerliği de her geçen gün daha artıyor. Instagram ve Tiktok’taki kısa videolar ya da Youtube’daki uzun videoların sosyal medya içeriğinin geleceğini şekillendirdiğini söylemek mümkün. Eğer henüz video içerik üretmeye başlamadıysanız bunu stratejinize eklemenin tam zamanı. Dilerseniz buradan sosyal medya video paketimizi inceleyebilirsiniz. 

Geçici İçerik Popülerlik Kazanmaya Devam Edecek

Geçici içerik kısa bir süre kullanılabilen ve daha sonra kaybolan içeriktir. Instagram ve Snapchat hikâyelerini bu içerik türüne örnek verebiliriz. Günümüzde insanlar her içeriklerinin uzun süre yayımda kalmasını istemiyor. Ayrıca içerik tüketme şekli de değişiyor, açıkçası kullanıcılar 24 saat sonra yayında olmayacağını bildikleri içeriği tüketmeyi daha çok tercih ediyorlar. Hootsuite tarafından yayınlanan bir rapora göre, pazarlamacıların %64’ü Instagram hikayelerini stratejilerine dâhil ettiler ya da dâhil etmeyi planlıyorlar. Size de sosyal medya pazarlama stratejiniz kapsamında geçici içeriklere yer vermenizi tavsiye ederiz.

Artırılmış Gerçeklik (AR) Yükselişe Devam Edecek

Artırılmış gerçeklik (AR) dijital öğeler eklenerek gerçeğin artırılması ve bazı yönlerden abartılması olarak tanımlanabilir. AR’ı en çok Instagram ve Snapchat filtrelerinden tanıyoruz. Önümüzdeki dönemdeyse diğer sosyal mecralarda da karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Diğer yandan markalar da farklı yöntemlerle AR’dan yararlanabilirler. Mesela geçtiğimiz dönemde bir kozmetik markası Messenger üzerinden yaptığı bir uygulamayla ürünlerinin fotoğraf üzerinde denenmesine olanak sağlamıştı. 

Nokta Atışı Hedefleme

Bilindiği gibi sosyal mecralar reklamlarda oldukça ayrıntılı hedefleme yapmaya olanak sağlıyor. Sosyal medya pazarlaması yapan markalar için doğru hedef kitleye ulaşmakta bu özellik çok faydalı. Diğer yandan özellikle yerel markalar için yerel hedefleme yapmak da önemli. Bunun için hem reklamlarınızda yerel hedefleme yapabilir; hem de paylaşımlarınızda konum etiketlemesi yaparak, bölgenizde bulunan kişilerin arama sonuçlarında size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.   

Sosyal Ticaret Genişleyecek

Facebook, Instagram ve Pinterest gibi sosyal mecralar ürün satışı için bir süredir kullanılıyor ve bu eğilim artarak devam edecek. Facebook ve Instagram mağazaları bunun için güzel birer örnek. Özellikle perakende sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, sosyal medya stratejinize sosyal ticareti de ekleyebilirsiniz. 

Sosyal Medyada Müşteri Hizmetleri

Günümüzde sosyal medya aynı zamanda bir alışveriş platformu haline geldi.  Birçok marka, sosyal medya ağlarını müşteri hizmeti sunmak ve memnuniyeti artırmak için de kullanmaya başladı. 

Sosyal Dinleme Daha da Önem Kazanacak

Sosyal medya, markalar için pazarlama stratejilerini geliştirme amacıyla kullanılabilecek vazgeçilmez bir alan. Soru sorulan paylaşımların altına gelen yorumlar ve yapılan anketlerle ürün, hizmet ya da marka hakkında kullanıcı yorumlarını toplamak ve bunları pazarlama stratejisinin değerlendirilmesinde kullanmak mümkün. 

Sosyal Medya Fenomenleriyle Çalışma Artacak

Sosyal medya fenomenlerinin (influencer) kitleleri etkilemekteki gücü yadsınamaz. Dolayısıyla markalar ürünleriyle bağlantılı olan, hedef kitlelerine ulaşabilecek fenomenlerle çalışmaya devam edecek. Birçok markanın birden fazla fenomenle aynı anda, ünlülerin yanı sıra mikro influencerlarla da çalıştığını belirtelim. Siz de sosyal medya bütçenizin bir kısmını fenomenlere ayırabilirsiniz.  

Son olarak sosyal medya pazarlama doğru uygulandığında pek çok getirisi olan, diğer taraftan da sıkı bir çalışma gerektiren, sürekli güncellenen trendleri takip etmeyi ve bu trendleri stratejimize adapte etmeyi gerektiren zorlu bir iştir. Doğru sosyal medya pazarlama stratejisini çizmek için sosyal medya danışmalığı hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down