Dijital Çözüm Ortağınız Olarak Hizmetinizdeyiz.

2020 E-Ticaret Trendleri

2020 E-Ticaret Trendleri

2020 e-ticaret trendlerinde çok büyük değişimler var. 2020 yılı yeni başlamışken, e-ticaret trendleri ile ilgili makaleler her yerde ortaya çıkıyor. Ancak bir girişimci olarak, güncel kalmak için muhtemelen tüm bu makaleleri tek tek okumak için vaktiniz yok.

Bu yüzden 2020 için temel, vazgeçilmez e-ticaret trendlerine genel bakışı yazdık. En son yapılan araştırmaya göre, sektör giderek kişiselleştirilmiş müşteri deneyiminden artırılmış gerçekliğe kadar büyük değişiklikler geçirecek. Bu yüzden 2020'ye mümkün olduğunca çabuk hazırlanmanız gerekiyor!

E Ticaret Yeni Trendler

E-ticaret pazarı yıllardır gittikçe büyümektedir. Bundan on yıl öncesine kadar geleneksel mağazacılık ve ticaret sistemleri geçerliyken artık her şey gibi ticarette dijital ortama taşındı. Artık herkes daha hızlı ve daha kolay yol olan internet alışverişini tercih ediyor. Ancak e-ticaret pazarı da hızla değişiyor bu nedenle bunlara yanıt verebilmek için gelişmeleri ve trendleri takip etmek çok önemlidir. Bu yüzden 2020 e-ticaret trendlerini anlamak ve bunları iş yapış şekillerine uygulamak gerekir.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik

Gartner'ın son araştırmasına göre, 2020 yılına kadar yaklaşık 100 milyon tüketici, artırılmış gerçeklik (AR) kullanarak mağazalardan ve çevrimiçi alışveriş yapacak.

Bu teknoloji, yeni ürünlerin entegre edildiği ve neredeyse fiziksel olarak sunulduğu bir ortamı taramanızı sağlar. Bu, tüketicilerin ürünleri değerlendirmelerini ve satın alma kararı vermelerini kolaylaştırır. Çünkü bu teknoloji sayesinde neredeyse ürünleri deneyimleme fırsatı bulabilirler.

Örneğin Sephora, müşterilerin farklı makyaj stilleri denemelerine ve giydikleri kıyafetle fotoğraf çekmelerine olanak tanır. Virtual Artist adı verilen bu uygulama sayesinde farklı görünümleri müşterilerin deneyimlemesini sağlar.

Amazon, ziyaretçilerin bir uygulama ile birden fazla ürünü veya cihazı denemesine olanak verir.

IKEA, öğeleri doğrudan taramak için mekan uygulamasını sunar, böylece evinizden çıkmadan mobilyaların ortamda nasıl görüneceğinizi deneyimleyebilirsiniz.

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojileri oldukça parlak bir geleceğe sahip ve kesinlikle 2020 e-ticaret trendleri arasında!

Makine öğrenmesi ve yapay zeka

Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik teknolojilerine ek olarak, makine öğrenimi ve yapay zekanın etkisi de artacaktır. Makine öğrenimi zaten e-ticaretin bir parçası haline geldi ancak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamak için daha yaygın olarak kullanılması bekleniyor.

Daha önce danışılan veya sipariş edilen ürünler ve önceki müşteriler tarafından satın alınan ürün kombinasyonları hakkındaki veriler kullanıcıya diğer ürünleri göstermek için kullanılır. Bu, her online aramaların kişiselleştirilmiş olduğu anlamına gelir. Bu gelişme, e-ticaret sitelerinin dönüşüm oranı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Online araştırma, offline satın alma

Araştırmalar, tüketicilerin% 88'inin fiziksel bir mağazadan ürün satın almadan önce, incelemeler, yorumlar ve sosyal paylaşımlar gibi içeriklerle online araştırma yaptığını gösteriyor. Çevrimiçi aramaların düzenli olarak çevrimdışı satın almalara yol açması, dikkat edilmesi gereken bir trend.

Mobil cihazlar, sosyal ağlar, CRM ve ödeme modülleri gibi birçok iletişim kanalıyla, dijital kampanyalar, 2020'de online araştırma, offline satın alma stratejisinin geliştirilmesinde önemli bir faktör olacaktır.

Sesli arama ve SEO üzerindeki etkisi

Birçok çalışma, 2020'deki aramaların % 50'sinden fazlasının sesli arama teknolojisine dayanacağını göstermektedir. Bir e-ticaret mağazası olarak, arama motorları radikal değişiklikleri duyurduğundan e-ticaretteki bu gelişime uyum sağlamanız gerekecektir.


Google, kullanıcıların SEO ve web sitesi tasarımında önemli değişikliklere yol açacak sesli aramaya dayalı en iyi sonuçları elde etmelerini garanti etmek istiyor. Bu yüzden artık SEO stratejileri yalnızca yazılı aramalar için değil sesli aramalar için de yapılmalı.

Mobil eğilimler ve 5G teknolojisi

Tüketiciler giderek masaüstü bilgisayarlar yerine cep telefonlarından alışveriş yapıyor. Her geçen gün mobil alışverişin pazar payı çığ gibi büyüyor. 

Mobil trafik, bir e-ticaret mağazasının toplam ziyaretçilerinin yarısından fazlasını oluşturabilir. 5G'nin gelişi bu trendi güçlendirecektir bu nedenle web sitelerinin mobile uyumlu olması ve kolay bir ödeme sisteminin olması artık her zamankinden daha önemlidir.

Chatbot (Sohbet botları)

Chatbotlar yani yapay zeka sohbet botları önem kazanıyor. Araştırmalara göre , tüketicilerin % 60'ı chatbot kullanıyor. Bir chatbot, müşteri hizmetleri elemanı gibi müşterilerinizle sohbet edebilir ve onların sorularını yanıtlayabilir. Otomatik öneriler sayesinde sohbet edebilir.

Tüketicilerin % 47'si bir sohbet botu aracılığıyla bir ürün satın alıyor bu nedenle müşterilerinizin ne aradığını veya bilmek istediklerini keşfetmenin etkili ve dönüşüm artırıcı bir yolu olarak chatbotları iyi kullanmak gerekiyor.

Ultra kişiselleştirme 

Müşterilerin büyük bir çoğunluğu kişiselleştirilmiş öneriler sunan bir e ticaret sitesinden alışveriş yapmayı tercih ediyor ve online  alışveriş yapanların çoğu bu tür bir siteden tekrar tekrar alışveriş yapıyor.

Amazon bunu çok iyi anlıyor. Bu yüzden Amazon e ticaret mağazasında, müşteriler satın alma geçmişlerine göre öneriler alıyor. Amazon, 'istek listenize' ve 'koleksiyonunuza' dayalı kişiselleştirme sunyor. Tabii ki bu yeni bir şey değil. Satın alma davranışınızı analiz eden büyük veriler sayesinde Amazon, profilinize özelleştirilmiş ürün önerileri sunan birden çok e-posta gönderiyor.

Bu trendi göz ardı etmemek gerekiyor. Müşterilerin satın alma davranışlarını iyi analiz etmek, daha çok alışveriş yapmalarını sağlamak anlamına geliyor.

Sosyal medya satışları

Sosyal medyaya günde saatler harcadıkça, sosyal ticaret giderek yaygınlaşıyor. Facebook, Instagram veya Pinterest aracılığıyla daha fazla satış gerçekleşiyor. Tabii ki, en uygun kanal sattığınız ürünlere bağlıdır.

Sosyal ticaret yani sosyal medya satışları müşterinin satın alma yolculuğunu kısaltır. Doğrudan sosyal medya üzerinden keşfetme ve satın alma yeteneğine değer veren tüketici sayısı % 38 arttı. Görsel içerik daha ilgi çekici bir alışveriş deneyimidir ve sosyal ticaret müşterinin ilhamdan ödeme yapmaya kadar tek bir yerden geçmesine olanak tanır.

Doğrudan tüketiciye (D2C)

Çevrimiçi pazarlar hızla büyüyor. Aynı zamanda, 'doğrudan tüketiciye' (tedarikçiden müşteriye) tipinde satış payı artıyor.

Şeffaflık giderek önem kazanıyor ve müşteriler mümkün olduğunca kolay sipariş vermeyi tercih ediyor. Bu yüzden D2C modeli bir çözüm olabilir.

Doğrudan tüketiciye, müşterileri, tedarikçileri ve lojistik sektörünü etkiler bu nedenle takip edilmesi gereken başka bir trenddir.

Online Alışveriş Trendleri

Online alışveriş trendleri her geçen gün değişime uğruyor. Günümüzde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik uygulamaları ön plana çıkarken, mobil platformlardan alışveriş yapanların sayısı giderek artıyor. Sesli aramalar, SEO sisteminin değişimine neden olurken sohbet botları yani chatbotlar müşteri hizmetleri deneyimini bambaşka bir boyuta çıkarıyor. 

E Ticaret Araştırmaları

Her yıl e-ticaret araştırmaları yapılarak yeni çıkan iş modelleri ve trendleri belirleniyor. Bu yıl yayınlanan rapora göre API ve platform odaklı iş modelleri öne çıkıyor. Amazon, Ebay, Hepsiburada ve Gittigidiyor gibi dünya devlerinin e-ticaret platformları, küçük işletmelerin kendilerine ait online mağazalar açmasına izin veriyor. 

Instagram’ın geçtiğimiz yıl hayata geçirdiği "Instagram Checkout" platform odaklı iş modeline iyi bir örnektir. Kullanıcıların, Instagram platformundan çıkmadan alışveriş yapmasını ve satın almasını sağlayan bu sistem yeni trendleri belirliyor. 

Rapora göre abonelik odaklı iş modelleri de öne çıkıyor. Abonelik sistemi uzun yıllardır yapılıyor ve oldukça işe yarar bir sistem. Müşteri verilerini, müşterilerin satın alma davranışlarını bilen şirketler abonelik sistemiyle sadık bir takipçi kitlesi oluşturmaya odaklanıyor.

Gelecekte E Ticaret Nasıl Olacak?

Yapay zekanın her geçen gün şaşırtıcı bir şekilde evrimleşmesi ile makine öğrenmesi, derin öğrenme, robotik süreç otomasyonu , doğal dil işleme, yapay zekaya dayalı akıllı asistanlar ve yapay sinir ağları gibi uygulama alanlarını keşfedeceğiz. 

Online kullanıcı davranışlarına dair verileri toplamak, işlemek ve analiz etmek için derin öğrenme ve makine öğrenmesi gibi teknikler kullanılacak. Bu teknolojiler sayesinde daha detaylı hedef kitle analizi yapılabilecek. Müşterilerin duygusal satın alma kararları tespit edilebilecek. 

Dijital gerçeklik kavramı hayatımıza daha çok dahil olacak. Artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerle online alışveriş bambaşka bir boyut kazanacak. 

E Ticaret Ürünleri

E-ticaret sitelerinde geçtiğimiz yıl en çok evcil hayvan maması, spor ayakkabılar, cep telefonları ve ev dekorasyon ürünleri satıldı. Eğer e-ticaret yapmak istiyorsanız ve niş ürün grupları arıyorsanız bu ürün gruplarının en çok aranan kategoriler olduğunu söyleyebiliriz.

Ne aramıştınız?

Sepetiniz

Language
Turkish
Open drop down